Poradnik
Jakie badanie krwi wykrywa raka? Test krwi na krążące komórki nowotworowe CTC
Jakie badania na raka? - Lista badań wykrywających wcześnie nowotwór
W diagnostyce nowotworowej wykorzystuje się m.in. testy genetyczne, pomiary markerów nowotworowych czy też badania obrazowe. Odpowiednia diagnostyka jest konieczna, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka bądź wykryć go we wczesnym stadium rozwoju. Bardzo obiecujące wydają się również testy wykrywające krążące komórki nowotworowe CTC, które krążą we krwi wyłącznie u osób chorych na nowotwór, nie występują u osób zdrowych i pozwalają ponadto na ustalenie miejsca pochodzenia guza.
Test alergiczny Alex - diagnostyka alergii krzyżowych
Śmierdzące gazy - główne przyczyny krępującego problemu
Wzdęcia brzucha oraz śmierdzące gazy są przykrymi i dość krępującymi dolegliwościami. Nadmierna ilość gazów w jelitach dotyczy okresowo lub przewlekle 20-45% populacji. Śmierdzące gazy i wzdęcia brzucha mogą mieć różnorodne przyczyny ze strony stanu zdrowia oraz spożywanych produktów spożywczych.
Jakie badania pozwalają wykryć problemy z tarczycą?
Jeżeli nagle chudniesz bądź przeciwnie - zbyt szybko przybierasz na wadze, możesz mieć chorą tarczycę. Niedoczynność oraz nadczynność tego narządu prowadzi do zaburzeń w tempie metabolizmu. W tym artykule dowiesz się, jakie badania na tarczycę pozwolą zdiagnozować problem.
Autyzm - objawy, przyczyny, badania
Przeciwciała IgG w organizmie. Jakie informacje dają Pacjentowi?
Przeciwciała IgG to rodzaj immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Ich głównym zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed szkodliwymi patogenami. Oznaczenie poziomu przeciwciał IgG służy określeniu reakcji układu immunologicznego na patogeny, wykryciu stanów chorobowych (m.in. autoimmunologicznych) oraz w testach na nietolerancje pokarmowe.
Ciągłe zmęczenie i senność - jakie są najczęstsze przyczyny?
Często mamy takie dni, kiedy zmęczenie i senność jest wynikiem zarwania nocy, czy też konieczności wcześniejszej pobudki. I nie ma w tym dużego problemu, jeśli taki stan utrzymuje się krótko, a kubek kawy jest w stanie postawić nas na nogi. Ciągłe zmęczenie i senność w ciągu dnia, które się przewlekają na tygodnie, wskazują na to, że nie wszystko jest w porządku. Wówczas przyczyn dolegliwości należy szukać w swoim stanie zdrowia.
Hormony a tycie - wpływ hormonów na metabolizm
Na masę ciała i zdolność do jej utrzymania wpływa wiele różnorodnych czynników. Borykając się z nadwagą i otyłością konieczne jest dokładne zbadanie swojego stanu zdrowia, aby móc w bezpieczny i skuteczny sposób podejść do procesu odchudzania. Hormony mają duże znaczenie w metabolizmie i wszelkie nieprawidłowości w ich gospodarce mogą wywołać tycie.
Laktoza - wszystko co musisz wiedzieć
Prawie wszystkie samice ssaków wytwarzają ten cukier mleczny w gruczołach mlecznych. W mleku kobiet karmiących jest jej od 5,5% do 7,5%, w mleku krowim ok. 4,5%, podobnie w mleku kozim i owczym. Laktoza jest wartościowym składnikiem odżywczym dla noworodków i niemowląt. Stanowi łatwo dostępne źródło energii, reguluje gospodarkę hormonalną organizmu.
Niebezpieczne skutki stresu - nerwica i zawał serca
Stres psychiczny dotyka większość społeczeństwa. Na różnych drogach neurologicznych stres prowadzi do rozwoju nerwicy i zawału serca, a także do innych powikłań zdrowotnych, o czym mówią wyniki najnowszych badań naukowych.
Nietolerancja histaminy - czym właściwie jest?
Nietolerancja histaminy jest zaburzeniem do złudzenia przypominającym alergię pokarmową. Pomimo że ma niewiele wspólnego z alergią, konsekwencje nietolerancji histaminy mogą być równie groźne. Ten artykuł opisuje, na czym polega, jak diagnozować i leczyć problem dotyczący około 1% populacji ogólnej.