Jakie badania pozwalają wykryć problemy z tarczycą?
Data publikacji: 2019-02-14
Data aktualizacji: 2018-11-13
Po co nam tarczyca?
Tarczyca to niepozorny narząd o istotnym znaczeniu hormonalnym. Gruczoł ten znajduje się w przedniej części szyi, poniżej krtani. Tarczyca wyglądem przypomina motyla - składa się z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśnią.
Podstawową funkcją tarczycy jest wytwarzanie i wydzielanie do organizmu hormonów - tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Wydzielanie tych hormonów stymulowane jest natomiast przez tyreoliberynę (hormon podwzgórzowy wpływający na przysadkę mózgową) i tyreotropinę (hormon przysadkowy wpływający bezpośrednio na tarczycę).
Jakie są funkcje hormonów tarczycy?
- regulacja tempa przemiany materii,
- metabolizm białka i tłuszczów,
- regulacja wchłaniania i metabolizm glukozy,
- metabolizm cholesterolu w wątrobie,
- metabolizm tkanki kostnej,
- funkcjonowanie układu nerwowego,
- wykorzystanie witamin przez organizm.
Jak można się łatwo domyśleć, w przypadku tak szerokiego zakresu funkcji wszelkie odstępstwa od normy w stężeniu hormonów tarczycy prowadzą do rozregulowania całego organizmu. I tak właśnie zarówno niedobór jak i nadmiar wydzielanych hormonów stanowi ogromny problem ze zdrowotnego punktu widzenia.
Kiedy należy wykonać badania na tarczycę?
Podstawowymi problemami związanymi z tarczycą jest jej niedoczynność oraz nadczynność. W przypadku niedoczynności tarczyca wytwarza zbyt małe ilości hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Z tym faktem wiąże się spowolnienie wszelkich procesów metabolicznych, czego najbardziej charakterystycznym objawem jest szybki przyrost masy ciała, który nie ma wytłumaczenia w nieprawidłowościach żywieniowych. Nadczynność tarczycy charakteryzuje się natomiast zwiększonym tempem metabolizmu, czyli w tym przypadku dochodzi do nasilonego chudnięcia. Poniższe objawy są wskazaniem do wykonania badań na tarczycę.
Objawy niedoczynności tarczycy | Objawy nadczynności tarczycy |
---|---|
przybieranie na wadze |
spadek masy ciała |
przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność |
zwiększona potliwość |
zaparcia |
drżenie rąk |
problemy z oddychaniem |
bezsenność |
suchość skóry, łamliwość i suchość włosów |
uczucie gorąca |
stałe odczuwanie zimna |
wytrzeszcz oczu |
obrzęki podskórne |
kołatanie serca |
zawroty głowy |
przewlekłe zmęczenie |
spadek koncentracji, pogorszenie nastroju i samopoczucia psychicznego |
zaburzenia nastroju |
bóle mięśni, sztywność i bóle stawów |
zaburzenia miesiączkowania |
zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę |
lekkim zaczerwienienie twarzy i szyi |
Jakie badania na tarczycę?
Aby zbadać stan tarczycy, wykonuje się następujące badania diagnostyczne:
- Stężenie hormonu tyreotropowy (TSH) ❱
- Stężenie trójjodotyroniny (FT3) ❱
- Stężenie tyroksyny (FT4) ❱
- Stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) ❱
- Stężenie przeciwciał przeciwko peroksydazie (anty-TPO) ❱
Możliwe jest również przeprowadzenie badań na tarczycę w pakiecie.
Hormon tyreotropowy (TSH) to najczęściej badany wskaźnik zdrowia tarczycy. Poziom hormonu tyreotropowego wpływa na wytwarzanie hormonów przez tarczycę, dlatego mierząc stężenie TSH można z dużą pewnością stwierdzić czy doszło do niedoczynności czy nadczynności:
- wzrost stężenia TSH we krwi - niedoczynność tarczycy,
- spadek stężenia TSH we krwi – nadczynność tarczycy.
Trójjodotyronina i tyroksyna występują w niskich lub wysokich stężeniach odpowiednio do występującego problemu zdrowotnego. Badane są frakcje wolne obu tych hormonów w surowicy krwi, gdyż to one najlepiej odpowiadają konkretnym zaburzeniom.
Przeciwciała anty-TG i anty-TPO wytwarzane są w przebiegu autoimmunologicznych zapaleń tarczycy - choroby Hashimoto i Graves-Basedowa. Hashimoto stanowi najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy, natomiast choroba Graves-Basedowa ma najczęściej charakter nadczynności. W chorobach autoimmunologicznych typowym zjawiskiem jest produkcja przeciwko własnym tkankom czy potrzebnym związkom. W przypadku autoimmunologicznych chorób tarczycy produkowane są:
- przeciwciała anty-TG skierowane przeciwko tyroglobulinie - białku wytwarzanemu przez tarczycę, z którego produkowane są trójjodotyronina i tyroksyna;
- przeciwciała anty-TPO skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej - enzym biorący udział w syntezie hormonów tarczycy.
Na czym polega leczenie chorób tarczycy?
W przypadku chorób tarczycy terapia skierowana jest na wyrównanie hormonalne - zwiększenie lub obniżenie stężenia hormonów tarczycy w badaniu krwi.
Leczenie - badania na tarczycę wykazały niedoczynność
Niedoczynność tarczycy leczy się poprzez codzienne przyjmowanie syntetycznej L-tyroksyny. Hormon ten należy brać raz dziennie ok. 30-60 minut przed śniadaniem - na jego wchłanianie z przewodu pokarmowego do krwioobiegu wpływ ma spożywane jedzenie. Celem terapii syntetycznymi hormonami jest normalizacja stężenia TSH i skorygowanie zaburzeń metabolicznych. By uregulować masę ciała, konieczne jest oprócz leczenia farmakologicznego wdrożenie pewnych zmian w diecie i stylu życia.
Leczenie - badania na tarczycę wykazały nadczynność
W nadczynności tarczycy stosuje się terapie mające na celu zmniejszenie wytwarzania hormonów tarczycy. Podstawowymi sposobami leczenia nadczynności tarczycy są:
- tyreostatyki - są to leki przeciwtarczycowe, które hamują produkcję hormonów;
- leczenie promieniotwórczym izotopem jodu,
- operacyjne usunięcie tarczycy.
Niestety dwie ostatnie metody terapii prowadzą do niedoczynności tarczycy.
Dieta i aktywność fizyczna jako wspomaganie terapii chorób tarczycy
Niezależnie od rodzaju choroby tarczycy zaleca się unikanie produktów, które mogą zaburzać funkcjonowanie tego narządu:
- goitrogeny - soja i rośliny krzyżowe (np. kapusta, kalafior, jarmuż, brukselka),
- tytoń,
- metale ciężkie,
- znaczne ilości alkoholu.
Produkty te są szczególnie niewskazane do czasu wyrównania hormonalnego, natomiast później wymagana jest co najmniej trzygodzinna przerwa pomiędzy lekami a goitrogenami.
Autoimmunologiczne choroby tarczycy często współistnieją z innymi zaburzeniami z autoagresji oraz nietolerancjami pokarmowymi. Współtowarzyszenie takiego dodatkowego problemu wymaga właściwego dostosowania diety:
- celiakia - należy trwale wykluczyć ze swojej diety gluten,
- nietolerancja laktozy - należy zmniejszyć ilość spożywanej laktozy do poziomu tolerowanego.
Umiarkowany wysiłek fizyczny jest potrzebny zarówno w niedoczynności, jak w nadczynności. W pierwszym przypadku wspomaga odchudzanie, zaś w nadczynności ćwiczenia siłowe umożliwiają utrzymanie masy mięśniowej. Należy jednak wybierać niezbyt nasilone rodzaje ćwiczeń, aby nie doprowadzić do zwiększenia stanów zapalnych w organizmie. Dobrym rodzajem aktywności fizycznej są spacery, joga czy pilates.
Przeczytaj więcej o diecie w niedoczynności tarczycy ❱
Dla uregulowania tempa metabolizmu bardzo istotne jest odpowiedni rozkład posiłków w ciągu dnia - 4-5 posiłków co około 3-4 godziny. W przypadku niedoczynności należy obniżyć kaloryczność spożywanej diety, zaś w nadczynności zwiększyć, jeśli doszło do utraty masy ciała. W obu przypadkach ważne jest zadbanie o właściwą podaż białka (potrzebne do utrzymania budowy mięśni i wytwarzania hormonów), węglowodanów złożonych, kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (zmniejszają stan zapalny), a także witamin i składników mineralnych (m.in.. selenu). Należy pamiętać, że w przypadku choroby Hashimoto należy unikać jodu w nadmiernej koncentracji, a w szczególności kelpu (rodzaj morskiej algi).
Badania na tarczycę to najlepszy sposób na właściwe zdiagnozowanie stanu swojej tarczycy i tempa metabolizmu, co jest szczególnie przydatne w przypadku trudności z odchudzaniem bądź przytyciem.
Autor merytoryczny: Mgr Katarzyna Startek, Dietetyk
To badanie będzie pomocne:
Dostępne testy
31.00 zł
33.00 zł