Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Jakie badania pozwalają wykryć problemy z tarczycą?

Jakie badania pozwalają wykryć problemy z tarczycą?

3.9
Ocena użytkowników: 220 ocen

Data publikacji: 2019-02-14

Data aktualizacji: 2019-02-14

Po co nam tarczyca?

Tarczyca to niepozorny narząd o istotnym znaczeniu hormonalnym. Gruczoł ten znajduje się w przedniej części szyi, poniżej krtani. Tarczyca wyglądem przypomina motyla - składa się z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśnią.

Podstawową funkcją tarczycy jest wytwarzanie i wydzielanie do organizmu hormonów - tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Wydzielanie tych hormonów stymulowane jest natomiast przez tyreoliberynę (hormon podwzgórzowy wpływający na przysadkę mózgową) i tyreotropinę (hormon przysadkowy wpływający bezpośrednio na tarczycę).

Jakie są funkcje hormonów tarczycy?

 • regulacja tempa przemiany materii,
 • metabolizm białka i tłuszczów,
 • regulacja wchłaniania i metabolizm glukozy,
 • metabolizm cholesterolu w wątrobie,
 • metabolizm tkanki kostnej,
 • funkcjonowanie układu nerwowego,
 • wykorzystanie witamin przez organizm.

Jak można się łatwo domyśleć, w przypadku tak szerokiego zakresu funkcji wszelkie odstępstwa od normy w stężeniu hormonów tarczycy prowadzą do rozregulowania całego organizmu. I tak właśnie zarówno niedobór jak i nadmiar wydzielanych hormonów stanowi ogromny problem ze zdrowotnego punktu widzenia.

Kiedy należy wykonać badania na tarczycę?

Podstawowymi problemami związanymi z tarczycą jest jej niedoczynność oraz nadczynność. W przypadku niedoczynności tarczyca wytwarza zbyt małe ilości hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Z tym faktem wiąże się spowolnienie wszelkich procesów metabolicznych, czego najbardziej charakterystycznym objawem jest szybki przyrost masy ciała, który nie ma wytłumaczenia w nieprawidłowościach żywieniowych. Nadczynność tarczycy charakteryzuje się natomiast zwiększonym tempem metabolizmu, czyli w tym przypadku dochodzi do nasilonego chudnięcia. Poniższe objawy są wskazaniem do wykonania badań na tarczycę.


Objawy niedoczynności tarczycy Objawy nadczynności tarczycy

przybieranie na wadze

spadek masy ciała

przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność

zwiększona potliwość

zaparcia

drżenie rąk

problemy z oddychaniem

bezsenność

suchość skóry, łamliwość i suchość włosów

uczucie gorąca

stałe odczuwanie zimna

wytrzeszcz oczu

obrzęki podskórne

kołatanie serca

zawroty głowy

przewlekłe zmęczenie

spadek koncentracji, pogorszenie nastroju i samopoczucia psychicznego

zaburzenia nastroju

bóle mięśni, sztywność i bóle stawów

zaburzenia miesiączkowania

zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę

lekkim zaczerwienienie twarzy i szyi

Jakie badania na tarczycę?

Aby zbadać stan tarczycy, wykonuje się następujące badania diagnostyczne:

Możliwe jest również przeprowadzenie badań na tarczycę w pakiecie.

Hormon tyreotropowy (TSH) to najczęściej badany wskaźnik zdrowia tarczycy. Poziom hormonu tyreotropowego wpływa na wytwarzanie hormonów przez tarczycę, dlatego mierząc stężenie TSH można z dużą pewnością stwierdzić czy doszło do niedoczynności czy nadczynności:

 • wzrost stężenia TSH we krwi - niedoczynność tarczycy,
 • spadek stężenia TSH we krwi – nadczynność tarczycy.

Trójjodotyronina i tyroksyna występują w niskich lub wysokich stężeniach odpowiednio do występującego problemu zdrowotnego. Badane są frakcje wolne obu tych hormonów w surowicy krwi, gdyż to one najlepiej odpowiadają konkretnym zaburzeniom.

Przeciwciała anty-TG i anty-TPO wytwarzane są w przebiegu autoimmunologicznych zapaleń tarczycy - choroby Hashimoto i Graves-Basedowa. Hashimoto stanowi najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy, natomiast choroba Graves-Basedowa ma najczęściej charakter nadczynności. W chorobach autoimmunologicznych typowym zjawiskiem jest produkcja przeciwko własnym tkankom czy potrzebnym związkom. W przypadku autoimmunologicznych chorób tarczycy produkowane są:

 • przeciwciała anty-TG skierowane przeciwko tyroglobulinie - białku wytwarzanemu przez tarczycę, z którego produkowane są trójjodotyronina i tyroksyna;
 • przeciwciała anty-TPO skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej - enzym biorący udział w syntezie hormonów tarczycy.

Na czym polega leczenie chorób tarczycy?

W przypadku chorób tarczycy terapia skierowana jest na wyrównanie hormonalne - zwiększenie lub obniżenie stężenia hormonów tarczycy w badaniu krwi.

Leczenie - badania na tarczycę wykazały niedoczynność

Niedoczynność tarczycy leczy się poprzez codzienne przyjmowanie syntetycznej L-tyroksyny. Hormon ten należy brać raz dziennie ok. 30-60 minut przed śniadaniem - na jego wchłanianie z przewodu pokarmowego do krwioobiegu wpływ ma spożywane jedzenie. Celem terapii syntetycznymi hormonami jest normalizacja stężenia TSH i skorygowanie zaburzeń metabolicznych. By uregulować masę ciała, konieczne jest oprócz leczenia farmakologicznego wdrożenie pewnych zmian w diecie i stylu życia.

Leczenie - badania na tarczycę wykazały nadczynność

W nadczynności tarczycy stosuje się terapie mające na celu zmniejszenie wytwarzania hormonów tarczycy. Podstawowymi sposobami leczenia nadczynności tarczycy są:

 • tyreostatyki - są to leki przeciwtarczycowe, które hamują produkcję hormonów;
 • leczenie promieniotwórczym izotopem jodu,
 • operacyjne usunięcie tarczycy.

Niestety dwie ostatnie metody terapii prowadzą do niedoczynności tarczycy.

Dieta i aktywność fizyczna jako wspomaganie terapii chorób tarczycy

Niezależnie od rodzaju choroby tarczycy zaleca się unikanie produktów, które mogą zaburzać funkcjonowanie tego narządu:

 • goitrogeny - soja i rośliny krzyżowe (np. kapusta, kalafior, jarmuż, brukselka),
 • tytoń,
 • metale ciężkie,
 • znaczne ilości alkoholu.

Produkty te są szczególnie niewskazane do czasu wyrównania hormonalnego, natomiast później wymagana jest co najmniej trzygodzinna przerwa pomiędzy lekami a goitrogenami.

Autoimmunologiczne choroby tarczycy często współistnieją z innymi zaburzeniami z autoagresji oraz nietolerancjami pokarmowymi. Współtowarzyszenie takiego dodatkowego problemu wymaga właściwego dostosowania diety:

Umiarkowany wysiłek fizyczny jest potrzebny zarówno w niedoczynności, jak w nadczynności. W pierwszym przypadku wspomaga odchudzanie, zaś w nadczynności ćwiczenia siłowe umożliwiają utrzymanie masy mięśniowej. Należy jednak wybierać niezbyt nasilone rodzaje ćwiczeń, aby nie doprowadzić do zwiększenia stanów zapalnych w organizmie. Dobrym rodzajem aktywności fizycznej są spacery, joga czy pilates.

Przeczytaj więcej o diecie w niedoczynności tarczycy ❱

Dla uregulowania tempa metabolizmu bardzo istotne jest odpowiedni rozkład posiłków w ciągu dnia - 4-5 posiłków co około 3-4 godziny. W przypadku niedoczynności należy obniżyć kaloryczność spożywanej diety, zaś w nadczynności zwiększyć, jeśli doszło do utraty masy ciała. W obu przypadkach ważne jest zadbanie o właściwą podaż białka (potrzebne do utrzymania budowy mięśni i wytwarzania hormonów), węglowodanów złożonych, kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (zmniejszają stan zapalny), a także witamin i składników mineralnych (m.in.. selenu). Należy pamiętać, że w przypadku choroby Hashimoto należy unikać jodu w nadmiernej koncentracji, a w szczególności kelpu (rodzaj morskiej algi).

Badania na tarczycę to najlepszy sposób na właściwe zdiagnozowanie stanu swojej tarczycy i tempa metabolizmu, co jest szczególnie przydatne w przypadku trudności z odchudzaniem bądź przytyciem.

Aktualizacja: 2018-11-13

To badanie będzie pomocne:

Pakiet badań na tarczycę - 6 badań krwi

Cena w placówce

209.00 

Cena online:

186.00 
Technologia badania:Metoda ilościowa

Czas oczekiwania na wynik:do 4 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic