W celu wykonania testu SANCO, należy zamówić wybrany wariant przez internet. Od razu po dokonaniu zamówienia, do klienta dostarczana jest wiadomość SMS i e-mail zawierająca numer zamówionego testu.
W kolejnym etapie, lekarz ginekolog przeprowadza z ciężarną konsultację online – na jej podstawie wystawiane jest skierowanie. Ze skierowaniem tym oraz z numerem badania należy udać się do wybranego punktu pobrań w godzinach otwarcia.
Po okazaniu numeru badania i skierowania w punkcie, od pacjentki pobierane jest ok. 10ml krwi żylnej. Wynik badania można odebrać przez stronę internetową laboratorium lub w punkcie pobrań.
Punkty pobrań
Test SANCO – co to jest i na czym polega?
Test SANCO to nieinwazyjny genetyczny test prenatalny, polegający na analizie wolnego DNA płodu, pozyskanego z próbki krwi pobranej od ciężarnej. Dostępne są 3 warianty tego testu: podstawowy test SANCO, test SANCO PLUS oraz SANCO RHD TEST.
Test SANCO oraz jego wersja rozszerzona, czyli test SANCO PLUS, mają na celu analizę DNA płodu pod kątem obecności w nim zaburzeń chromosomowych. Testy te można przeprowadzać już od 10. tygodnia ciąży, a ich wykrywalność szacowana jest na powyżej 99%.
W ramach podstawowego testu SANCO oceniane jest ryzyko wystąpienia u płodu zespołu Downa, Edwarda, Patau, aneulopidii chromosomów płci (zespół Turnera, Klinefeltera, XXX, XYY), test SANCO PLUS sprawdza natomiast ryzyko aneuploidii wszystkich chromosomów oraz zespoły delecyjnych - zespołu DiGeorge’a (22q11), 1p36, zespołu Wolfa-Hirschhorna (4p16.3), zespołu kociego krzyku (5p), zespołu Pradera-Williego/Angelmana (15q11.2). Oba testy pozwalają ponadto na ustalenie płci płodu.
SANCO RHD TEST z kolei wykonuje się w celu oceny czynnika RhD u płodu w trakcie ciąży. Badanie to jest przydatne przy kwalifikacji przyszłej mamy do profilaktyki śródciążowej konfliktu serologicznego. Można je wykonać od 12. do 24. tygodnia ciąży, a jego wykrywalność szacowana jest na powyżej 99,5%.