Pierwszym etapem realizacji badania jest zamówienie wybranego testu przez internet. Natychmiast po dokonaniu zamówienia, do klienta dostarczany jest drogą SMS unikalny kod badania.
Z kodem tym, pacjent udaje się do wybranego punktu pobrań (z ok. 500 dostępnych w Polsce) – do punktu należy zgłosić się w godzinach otwarcia, bez żadnych dodatkowych zapisów. Po okazaniu kodu padania w punkcie, od pacjenta pobierana jest próbka krwi żylnej.
Gotowy wynik testu pacjent odbiera w punkcie pobrań lub pobiera przez stronę internetową laboratorium.
Punkty pobrań
Borelioza – na czym polegają testy z krwi?
Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, a wywoływana przez bakterię B. burgdoferi. Szacuje się jednak, że ok. 70% chorych na boreliozę w Europie, nie odnotowuje ukąszenia kleszcza. Szczególnie groźne są kleszcze w fazie rozwojowej nimfy, ponieważ cechują się one bardzo niewielkim rozmiarem.
W diagnostyce boreliozy wykorzystuje się np. testy z krwi, polegające na oznaczeniu przeciwciał IgG i IgM przeciwko antygenom B. burgdoferi. Przeciwciała IgM są wykrywane po 3-4 tygodniach od zakażenia, po 6 – 8 tygodniach osiągają maksimum, a po 4 – 6 miesiącach zanikają. Przeciwciała IgG są z kolei wykrywane po 6-8 tygodniach od zakażenia i utrzymują się przez lata.
Testy z krwi pozwalające na pomiar swoistych przeciwciał IgG/IgM wykonywane są przy pomocy dwóch metod – testu ELISA oraz metody Western Blot. Test ELISA to metoda podstawowa, natomiast badanie techniką Western Blot cechuje się znacznie większą swoistością – dlatego jej zastosowaniem jest potwierdzanie dodatnich lub niepewnych wyników badania podstawowego.