Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Dowiedz się więcej o koronawirusie na Zdrowegeny.pl

Koronawirus - zabezpiecz się przed zakażeniem

4.8
Ocena klientów: 8 ocen

Data publikacji: 2020-03-13

Data aktualizacji: 2020-04-07

Koronawirus - skąd właściwie się wziął i jak można się nim zarazić?

Koronawirus SARS-CoV-2 (początkowo nazywany 2019-nCoV) jest nowym wirusem, który najprawdopodobniej powstał na jesieni 2019 roku, a pierwsze zakażenia nim zostały stwierdzone w grudniu 2019 w Chinach w prowincji Hubei. Są różne teorie na temat tego, jakie zwierzę było źródłem zakażenia i uznaje się, że mogły to być nietoperze - jak w przypadku bardzo zbliżonych zakażeń wirusem SARS czy MERS. Oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 to COVID-19.

Koronawirus prawdopodobnie przenosi się między ludźmi głównie drogą kropelkową (np. podczas kichnięcia). Możliwe jest również zakażenie poprzez przedmioty, których dotykała osoba zakażona. Należy pamiętać, że nawet osoba niewykazująca objawów może zarażać.

Jakie objawy mogą wskazywać na koronawirusa?

Między 2 a 14 dniem od zakażenia pojawiają się pierwsze objawy COVID-19:

  • temperatura ciała >38°C,
  • suchy kaszel,
  • duszność,
  • trudności w oddychaniu,
  • bóle mięśni.

Oprócz wymienionych powyżej objawów koronawirusa możliwe są również biegunki, uczucie splątania, a także krwioplucie. Dodatkowo, w badaniu radiologicznym widoczne są cechy obustronnego zapalenia płuc lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Co ważne, katar i kichanie bardzo rzadko występują w COVID-19, dlatego te objawy wskazują raczej na przeziębienie.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 powoduje również groźne powikłania jak ostra niewydolność serca, uszkodzenie nerek, nadkażenia bakteryjne i sepsa. W wyniku niewydolności wielonarządowej wirus doprowadza do zgonu wielu zakażonych. Najczęściej do powikłań dochodzi u osób z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi.

Zdiagnozuj się w kierunku koronawirusa

Pod kątem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykonuje się testy molekularne przy pomocy techniki RT-PCR, co jest zgodne z wytycznymi WHO i CDC. Całe badanie jest przeprowadzane w sposób bezpieczny i wygodny. Do przeprowadzenia analizy potrzebny jest tylko wymaz z tylnej ściany gardła i migdałków.

Jak najwcześniejsze zdiagnozowanie infekcji koronawirusem jest kluczowe, aby nie tylko zwiększyć swoje szanse na wyzdrowienie i uniknięcie poważnych zdrowotnych konsekwencji, ale co równie ważne, pozwala uniknąć zachorowania osobom z najbliższego otoczenia.

Jak się uchronić przed koronawirusem?

Szczepionka przeciwko koronawirusowi jeszcze nie powstała, dlatego jedynym sposobem ochrony przed zakażeniem jest standardowa prewencja jak w przypadku innych chorób układu oddechowego. Podstawowa higiena powinna obejmować częste i dokładne mycie rąk, unikanie dotykania okolic oczu, ust i nosa, dokładne czyszczenie często dotykanych powierzchni. Należy zachować bezpieczną odległość (1-1,5 m) od osób kaszlących lub kichających. Natomiast zarówno osoby chore, jak i pracownicy opieki medycznej powinni stosować maski ochronne.

Konieczne jest również dostosowanie się do aktualnych zaleceń izolacji, które zostały wprowadzone w naszym kraju. Przede wszystkim zrezygnuj z chodzenia w miejsca, gdzie może jednocześnie przebywać więcej osób, a w miarę możliwości pracuj zdalnie. Dbaj o siebie i o bliskich, a przede wszystkim o osoby starsze lub chore - samemu nie mając objawów choroby możesz zarażać.

Co, jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie?

Osoby, które przebywały na terenach wysokiego ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 (takich jak np. Chiny, Włochy, Korea Południowa, Japonia, Hiszpania, Francja, Niemcy czy Iran) lub miały kontakt z takimi osobami powinny szczegółowo obserwować swój stan zdrowia. Przy pojawieniu się jakichkolwiek objawów sugerujących zakażenie konieczna jest jak najszybsza diagnostyka i kontakt z lekarzem. Co jest niezwykle istotne, osoba z podejrzeniem zachorowania (a tym bardziej w przypadku potwierdzenia zakażenia) musi zostać jak najszybciej odizolowana od innych osób, aby nie doprowadzić do szerzenia się wirusa.

Bibliografia:

  • CDC: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.ht...
  • WHO: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-cor...
  • Wroczyńska A., Rymer W.: 2019-nCoV – nowy koronawirus z Chin. Med. Prakt., 2020; 2: 119–133.
  • GIS: Komunikat dla podróżujących nr 47 Warszawa, 12 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)

To badanie będzie pomocne:

Koronawirus SARS-CoV-2 - badanie molekularne RT-PCR

Cena w placówce

495.00 

Cena online:

249.00 
Technologia badania:Real-Time RT-PCR

Czas oczekiwania na wynik:średni czas do 24h roboczych, maksymalny do 36h roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic