Panel pediatryczny (28 alergenów)
Test alergiczny

Panel pediatryczny (28 alergenów)

 • Badanie przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci z podejrzeniem alergii
 • W teście sprawdzanych jest 28 alergenów najbardziej istotnych w wieku dziecięcym
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Badamy ryzyko alergii:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

na sierść zwierząt

Zdrowegeny.pl Tick Icon

na mikroorganizmy i zarodniki pleśni

Zdrowegeny.pl Tick Icon

pokarmowych

Zdrowegeny.pl Tick Icon

na roztocza kurzu domowego

Zdrowegeny.pl Tick Icon

na pyłki roślin

Cena badania:

163 zł
259 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 5 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

ALERGIE

 • Alergie to schorzenia polegające na błędnej odpowiedzi układu odpornościowego na alergeny – alergenami nazywane są różne obecne w środowisku substancje.
 • Wyróżnia się różnorodne typy alergii – np. alergię pokarmową, alergię na pyłki roślin, alergię na zarodniki pleśni czy alergię na zwierzęta.
 • Testem przydatnym w diagnostyce alergii jest oznaczenie ilościowe przeciwciał IgE w surowicy krwi.

W ramach tego pakietu badamy:

Poziom przeciwciał klasy IgE w surowicy krwi in vitro

Mierzone jest stężenie przeciwciał IgE specyficznych dla 28 alergenów z różnych grup (produkty pokarmowe, pyłki traw, roztocza kurzu domowego, zwierzęta czy mikroorganizmy i zarodniki pleśni)

Co jest wskazaniem do zrobienia pediatrycznego testu alergicznego?

OBECNOŚĆ OBJAWÓW WIĄZANYCH Z ALERGIĄ POKARMOWĄ

OBECNOŚĆ OBJAWÓW CHARAKTERYSTYCZNYCH DLA ALERGII

Wśród objawów, które występują w przebiegu alergii, wymienia się np. wysypkę, rumień, kichanie, kaszel, łzawienie, katar, trudności z oddychaniem, obrzęki, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha.

PRZEPROWADZENIA TESTÓW SKÓRNYCH

PRZEPROWADZENIE TESTÓW SKÓRNYCH NIE JEST MOŻLIWE

Test alergiczny IgE stanowi alternatywę dla testów skórnych -- można go wykonać wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia testów skórnych.

TRUDNOŚCI W POSTAWIENIU DIAGNOZY

WĄTPLIWOŚCI W DIAGNOSTYCE ALERGII

Prawidłowa diagnostyka alergii to proces trudny – testy alergiczne polegające na ilościowym oznaczeniu przeciwciał IgE przyczynią się do rozwiania ewentualnych wątpliwości diagnostycznych.

Jakie korzyści niesie ze sobą wykonanie alergicznego panelu pediatrycznego?

Wyniki testu

Test alergiczny pozwala na określenie stężenia IgE specyficznych dla poszczególnych alergenów , co jest bardzo przydatne w identyfikacji alergenów odpowiedzialnych za uczulenie.

Stan zdrowia

Wynik badania i prawidłowe zdiagnozowanie alergii pozwoli na sformułowanie dla chorego odpowiednich zaleceń i wdrożenie terapii, które zahamują rozwój alergii i wyeliminują symptomy występujące w jej przebiegu.

Czym jest alergia i na czym polega test alergiczny?

 • Istotą alergii jest niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na dany alergen, czyli substancję obecną w środowisku – wśród możliwych alergenów wymienia się między innymi pokarmy, pyłki roślin, zwierzęta czy mikroorganizmy i zarodniki pleśni.
 • Nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna polega na wytwarzaniu przeciwciał IgE swoistych dla alergenu, co skutkuje występowaniem różnorodnych objawów klinicznych. Objawy te pojawiają się niemal natychmiast po kontakcie z substancją nas uczulającą.
 • Wśród symptomów pojawiających się u osób z alergią wymienia się kaszel, katar, duszności, łzawienie, obrzęki, wysypkę, rumień, wymioty, zaparcia, biegunki czy wzdęcia. Alergie mogą ponadto skutkować wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrożenia życia.
 • Jedną z metodą stosowanych w diagnostyce alergii są immunoenzymatyczne testy pozwalające na ilościowe oznaczenie we krwi in vitro przeciwciał IgE swoistych dla różnych alergenów, na przykład w ramach panelu pediatrycznego (który sprawdza 28 alergenów najistotniejszych w wieku dziecięcym).
 • U osób uczulonych stężenie IgE specyficznych dla alergenu jest wykrywalne – u osób zdrowych natomiast przeciwciała te są nieobecne lub ich poziom jest niewykrywalny. Nasilenie reakcji alergicznej skorelowane jest ze stężeniem swoistych IgE. Test alergiczny tego typu jest więc pomocny w identyfikacji substancji wywołującej uczulenie, ponadto badanie to nie stanowi dla pacjenta żadnego zagrożenia.
 • Ilościowe wyniki specyficznych IgE dla każdego z alergenów podawane są oddzielne, na wspólnym raporcie. Zakres raportowania to 0,15 – 100 kU/l. Stężenia powyżej zakresu oznaczane są jako > 100 kU/l, a poniżej jako < 0,15 kU/l.

Wykaz alergenów analizowanych w alergicznym panelu pediatrycznym:

ALERGENY ALERGENY CD.
Pyłki GX-trawy Dorsz
Pyłki brzozy brodawkowatej Alfa-laktoalbumina
Pyłki bylicy Beta-laktoglobulina
Roztocze kurzu domowego - D.Pteronyssinus Kazeina
Roztocze kurzu domowego - D.farinae Albumina surowicy wołu
Naskórek psa Mąka pszenna
Naskórek kota Ryż
Naskórek konia Soja
Cladosporum herbarium Orzech ziemny
Aspergilllus fumigatus Orzech laskowy
Alternaria alernata Marchew
Białko jaja kurzego Ziemniak
Żółtko jaja kurzego CCD
Mleko  

Jak wykonać test alergiczny – panel oddechowy?

 • W celu realizacji panelu pediatrycznego, zamów test przez internet – jak tylko dokonasz zamówienia, zostanie dostarczony do Ciebie unikalny numer badania (SMS-owo oraz drogą mailową).
 • Z otrzymanym numerem badania zgłoś się do dowolnego punktu pobrań w jego godzinach otwarcia. Jak tylko podasz numer badania pracownikowi punktu, od pacjenta zostanie pobrana niewielka ilość krwi żylnej.
 • Do pobrania krwi pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Gotowy wynik badania możesz odebrać przez internet lub w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Panel pediatryczny (28 alergenów)

Cena badania:

163 zł
259 zł