Test na ojcostwo ➜ realizacja w punkcie pobrań. Wymaz od ojca, Wymaz od dziecka
Badania genetyczne

Test na ojcostwo ➜ realizacja w punkcie pobrań. Wymaz od ojca, Wymaz od dziecka

 • Przy pomocy prostego wiarygodnego testu genetycznego potwierdzisz lub wykluczysz ojcostwo
 • Wymagana jest ZGODA OBOJGA RODZICÓW na badanie dziecka
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Pakiet badań zawiera:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

analizę próbek w laboratorium

Zdrowegeny.pl Tick Icon

2 zestawy do pobrania wymazu

Zdrowegeny.pl Tick Icon

obsługę kurierską do laboratorium

Cena badania:

649 zł

699 zł
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 13 dni roboczych

BADANIE GENETYCZNE NA OJCOSTWO

 • Badanie genetyczne na ojcostwo polega na określeniu, a następnie wzajemnym porównaniu profili genetycznych domniemanego ojca i dziecka.
 • Jest to jedyna metoda pozwalająca na pewne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa.

W ramach tego pakietu badamy:

24 markery genetyczne

W teście badane są 24 markery genetyczne, czyli takie odcinki DNA, które pokrywają się częściowo u biologicznych krewnych.

Kiedy warto zlecić badanie genetyczne na ojcostwo?

WĄTPLIWOŚCI CO DO SWOJEGO OJCOSTWA

OBECNE SĄ WĄTPLIWOŚCI ODNOŚNIE BIOLOGICZNEGO OJCOSTWA

Zrobienie badania zalecane jest wszystkim osobom mającym wątpliwości odnośnie bycia biologicznym ojcem.

MOGĘ BYĆ OJCEM DZIECKA

OBECNOŚĆ PODEJRZEŃ, ŻE MOŻESZ BYĆ BIOLOGICZNYM OJCEM

Test genetyczny warto przeprowadzić również wtedy, gdy obecne są zasadne podejrzenia odnośnie bycia biologicznym tatą dziecka.

3

Korzyści, które odniesiesz dzięki realizacji badania

Bezpieczeństwo

Dzięki przeprowadzeniu testu na ojcostwo zyskujemy pewność na zawsze odnośnie swojego biologicznego ojcostwa – wynik badania potwierdza ojcostwo z ponad 99,9999% pewnością lub wyklucza je z pewnością 100%.

Sąd

Uzyskany rezultat badania genetycznego na ojcostwo jest przydatny dla prawnego uregulowania kwestii ojcostwa. Wynik testu, w którym z pobrania próbek DNA nie został sporządzony protokół, nie może co prawda stanowić dowodu w sądzie, jednak na jego podstawie można złożyć pozew o ustalenie/zaprzeczenie ojcostwa. W toku postępowania sądowego, analiza genetyczna zostanie zlecona ponownie (w niej udział wziąć musi również matka dziecka).

Na czym polega genetyczny test pozwalający na ustalenie ojcostwa?

 • Wykonanie badania genetycznego na ojcostwo jest bardzo proste. Niezbędne jest tylko pobranie próbek DNA od dziecka oraz domniemanego ojca – najczęściej materiał genetyczny pozyskiwany jest z wymazu z błony śluzowej policzka.
 • Po wyizolowaniu DNA osób poddawanych testowi, ustalane są ich profile genetyczne przy pomocy technik biologii molekularnej. Na profil genetyczny składają się tzw. markery, które są fragmentami DNA pokrywającymi się w pewnym stopniu w przypadku krewnych biologicznych.
 • W teście sprawdzane są 24 takie markery, co gwarantuje uzyskanie pewnego wyniku bez analizy materiału genetycznego matki.
 • Kolejny etap to porównanie markerów oraz przeprowadzenie analizy statystycznej – dzięki temu, ojcostwo wykluczane jest stuprocentowo, a potwierdzane z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%.
 • Ojcostwo nigdy nie zostanie potwierdzone na 100%, ponieważ zawsze istnieje możliwość posiadania takich samych profili genetycznych u 2 osób ze sobą niespokrewnionych – praktycznie ryzyko takiej sytuacji jest jednak bliskie zeru.

Badań genetyczne na ojcostwo przeprowadzają nasi wykwalifikowani specjaliści, wśród nich - dr n. med. inż. Agnieszka Pilecka

ISFG

Dr n. med. inż. Agnieszka Pilecka jest biotechnologiem (studia ukończone w 2014 roku na Akademii Rolniczej w Poznaniu), doktorem nauk medycznych w specjalności biologia molekularna (Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), a także biegłym sądowym z zakresu genetyka sądowa przy Sądach Okręgowych w Zielonej Górze, Kaliszu, Opolu i Legnicy. Jest ona ponadto autorką i współautorką ponad 20 prac naukowych, Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej (ISFG), laureatką programu europejskiego rozwoju Akademii Medycznej na lata 2009-2011 oraz zdobywczynią nagrody Young Investigator Award za opracowanie nieniszczącej metody pozyskiwania DNA z kości.

Jak wygląda realizacja badania DNA na ojcostwo w punkcie pobrań?

 • Aby zrobić badanie genetyczne na ojcostwo, zamów test przez naszą stronę internetową. Jak tylko opłacisz badanie, dostarczymy do Ciebie wiadomości SMS i e-mail z numerem Twojego testu.
 • Z uzyskanym numerem badania, wraz z dzieckiem udaj się do wybranego punktu pobrań – w całym kraju dostępnych jest około czterysta takich punktów.
 • Do punktu pobrań zgłoś się w godzinach otwarcia (nie są wymagane żadne dodatkowe zapisy). Po podaniu numeru badania pracownikowi punktu, zostaną pobrane od Ciebie i dziecka wymazy z wewnętrznej strony policzka.
 • Do prawidłowego pobrania wymazu konieczne jest odpowiednie przygotowanie – wymaz pobierany jest na czczo lub co najmniej 2 godziny po spożyciu posiłku, wypiciu płynu, umyciu zębów, paleniu papierosów czy żuciu gumy.
 • Odpowiednio przygotowane próbki są transportowane do laboratorium i tam analizowane – wynik badania odbierzesz w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinKatowiceBiałystokGdyniaRadomSosnowiecToruńKielce
Pakiet DNA

Pakiet badań

Test na ojcostwo ➜ realizacja w punkcie pobrań. Wymaz od ojca, Wymaz od dziecka

Przy pomocy prostego wiarygodnego testu genetycznego potwierdzisz lub wykluczysz ojcostwo

Cena badania:

649 zł

699 zł