Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Pytania i Odpowiedzi

Poradnik dla zdrowia


Wulwodynia — co to jest, objawy, przyczyny, diagnostyka, jak leczyć?

Wulwodynia to zaburzenie polegające na chronicznym bólu lub dyskomforcie, charakteryzującym się uczuciem palenia, kłucia czy podrażnienia żeńskich narządów płciowych w przypadkach, kiedy nie występuje żadna infekcja czy choroba skóry sromu lub pochwy powodująca takie objawy. Wulwodynia to syndrom kliniczny, na który wg aktualnych oszacowań może cierpieć 15% kobiet.
Czytaj dalej

Wirus HPV - 28 typów, z nasienia — na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Zakażenie wirusem HPV — jest jedną z najczęściej występujących infekcji wirusowych. Wirus przenoszony jest głównie w trakcie stosunku waginalnego, analnego oraz oralnego.
Szacuje się, że liczba kobiet i mężczyzn, którzy są nosicielami HPV, na całym świecie to aż 660 mln. HPV to także czynnik, który co roku powoduje około 595 tys. przypadków raka szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu i prącia. W przypadku HPV najważniejszym aspektem jest, aby prowadzić bezpieczny i higieniczny tryb życia. W celu uniknięcia zakażenia należy stosować zabezpieczenia w postaci prezerwatyw, ograniczać ilość partnerów seksualnych, warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne pod kątem obecności wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Czytaj dalej

Brodawczak jamy ustnej — co to jest? Przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Wirus brodawczaka ludzkiego jest DNA wirusem atakującym selektywnie skórę i błony śluzowe. Szacuje się, że co roku diagnozowanych jest 6 milionów infekcji wśród ludzi, a zakażeni wirusem HPV stanowią nawet 9–13% światowej populacji. Według badań epidemiologicznych infekcje HPV stanowią obecnie największy odsetek wśród chorób przenoszonych drogą płciową. Powodem, dla którego warto zwrócić uwagę na zakażenia wirusem brodawczaka, jest coraz częstsza transmisja choroby w wyniku seksualnych kontaktów oralno-genitalnych i oralno-analnych.
Czytaj dalej

Czym jest zespół Bardeta-Biedla? - Objawy, diagnostyka, leczenie

Zespół Bardeta-Biedla (BBS). Jest to rzadki zespół genetyczny, będący ciliopatią, dziedziczony autosomalnie recesywnie związany z mutacjami genów tworzącymi rzęski, co też prowadzi do ich dysfunkcji i powoduje szereg objawów klinicznych ze strony wszystkich układów.

Czytaj dalej

Botulizm — co to? Jakie są objawy zatrucia jadem kiełbasianym? Jakie wykonać badania? Jakie są inne zastosowania toksyny botulinowej?

Botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym) wywołuje toksyna botulinowa wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum.
Jad kiełbasiany to nic innego jak toksyna botulinowa, czyli trucizna wytwarzana w produktach spożywczych zakażonych laseczką jadu kiełbasianego. Botulina uważana jest za jedną z najsilniejszych trucizn przewodu pokarmowego. Aby wywołać objawy zatrucia, wystarczy już 0,001 μg/kg botuliny. Najpopularniejszy jest botulizm pokarmowy, do którego dochodzi na ogół po przypadkowym spożyciu przetrwalnikowych form bakterii (spor).

Czytaj dalej

Meningokoki — co to takiego? Objawy, leczenie, rola szczepień, rokowania

Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) jest groźnym zakażeniem bakteryjnym, które często prowadzi do trwałego kalectwa lub zgonu. Sprawdź, co wiesz na temat meningokoków.
Jak chronić dzieci przed zachorowaniem na meningokoki?

Czytaj dalej
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najlepsze promocje jako pierwszy

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic