Test Harmony
To genetyczne, nieinwazyjne badanie prenatalne wykonywane z krwi matki
BADANIE określa RYZYKO WYSTĄPIENIA WAD GENETYCZNYCH U PŁODU
Zakres badania obejmuje: trisomie 21, 18 i 13 chromosomu, aneuploidie chromosomów XY oraz obecność mikrodelecji 22q11.2 (zespół DiGeorge’a). W ramach testu oznaczana jest również płeć płodu.
W ramach pakietu badamy:
ryzyko zespołu Pataua
ryzyko zespołu Downa
ryzyko zespołu Edwardsa
ryzyko aneuploidii chromosomów płci X i Y
płeć dziecka
ryzyko mikrodelecji 22q11.2 (zespół DiGeorge’a)
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekBadamy cffDNA
- Materiał genetyczny płodu (tzw. cffDNA) - cffDNA płodu jest izolowane z krwi obwodowej matki, a następnie poddawane analizie w celu wykrycia nieprawidłowości w chromosomach
Badamy ryzyko:
- ZESPOŁU DOWNA - spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21, występuje z częstością 1:360 żywych urodzeń w przypadku kobiet powyżej 35. roku życia (1:100 dla kobiet w wieku 40 lat i 1:30 dla kobiet w wieku 45 lat)
- ZESPOŁU EDWARDSA - to trisomia 18 chromosomu, częstość występowania - 1:3500 żywych urodzeń w przypadku kobiet powyżej 35. roku życia, tylko 5-10% dzieci z tą chorobą przeżywa do 1-ego roku życia
- ZESPOŁU PATAUA - choroba uwarunkowana trisomią 13 chromosomu, Występuje z częstością 1:5000 żywych urodzeń w przypadku kobiet po 35. roku życia, Większość chorych umiera w okresie noworodkowym
- ANEUPLOIDII CHROMOSOMÓW PŁCI- polegają na występowaniu nieprawidłowej liczby (większej lub mniejszej) chromosomów płci X lub Y
- ZESPOŁU DiGeorge'a - spowodowanego obecnością mikrodelecji 22q11.2
Co to jest test Harmony?
- Jest to nieinwazyjny test prenatalny nowej generacji, który określa ryzyko wystąpienia u płodu trisomii lub innych wad wrodzonych spowodowanych niektórymi nieprawidłowościami w chromosomach. Przeprowadzenie badania Harmony umożliwia ponadto określenie płci dziecka.
- Do przeprowadzenia badania potrzebna jest niewielka ilość krwi matki, w której krąży wolny DNA płodu. DNA płodu jest izolowany z krwi matki, a następnie poddawany analizie laboratoryjnej.
- Test Harmony można wykonywać już od 10. tygodnia ciąży, dzięki niemu wiele kobiet może uniknąć inwazyjnych badań prenatalnych (np. amniopunkcji), które wiążą się z ryzykiem występowania powikłań. Wykrywalność nieprawidłowości w DNA płodu przy zastosowaniu badania Harmony wynosi powyżej 99%.
- Należy jednak pamiętać, że test Harmony jest bardzo dokładnym testem przesiewowym i w przypadku wyniku nieprawidłowego należy przeprowadzić badania inwazyjne w celu ostatecznego potwierdzenia diagnozy.