Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Jakie badanie krwi wykrywa raka? Test krwi na krążące komórki nowotworowe CTC

Jakie badanie krwi wykrywa raka? Test krwi na krążące komórki nowotworowe CTC

3.9
Ocena klientów: 289 ocen

Jak działa test Trucheck?

  • Test Trucheck sprawdza czy we krwi pacjenta występują krążące komórki nowotworowe
  • Krążące komórki nowotworowe CTC nie występują u ludzi zdrowych, ich obecność we krwi świadczy o chorobie nowotworowej
  • Istnieje wiele rodzajów krążących komórek nowotworowych, dzięki czemu test wskazuje skąd pochodzi guz - rozróżnia 70 litych guzów
  • Obecność wybranych typów krążących komórek nowotworowych może pomóc w przewidywaniu odpowiedzi na leczenie, a nawet przebiegu rozwoju raka

Sprawdź też

Data publikacji: 2022-08-05

Data aktualizacji: 2024-08-28


Profilaktyka nowotworów — dlaczego wciąż ją zaniedbujemy?

 
Kluczem do zwiększania szans na wyleczenie nowotworu, są takie badania profilaktyczne raka (Sprawdź też: Jakie badania na raka? Top 11 badań nowotworowych), które pozwalają na wykrycie zmian nowotworowych na jego wczesnym etapie — najlepiej u osób bezobjawowych. Objawy bowiem pojawiają się najczęściej na zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej. Wciąż niestety powszechne są przypadki choćby raka jelita grubego wykrytego w ostatnich stadiach choroby, kiedy szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie, a pięcioletnia przeżywalność spada. Rak jelita grubego stanowi trzeci najczęściej występujący nowotwór złośliwy, a w przypadku kobiet 2 najczęściej występujący nowotwór złośliwy. Śmierć z powodu nowotworu złośliwego stanowi jedną czwartą wszystkich zgonów na świecie! Największe żniwo zbierają kolejno — rak płuc, rak jelita grubego, rak piersi i rak prostaty. Dlatego szczególnie ważne jest regularna ocena stanu zdrowia, wykonywanie badań profilaktycznych i niebagatelizowanie żadnych objawów — szczególnie po 50 roku życia. 

Zbyt rzadkie badania kontrolne, bagatelizowanie objawów choroby, niedostateczna ilość zlecanych badań diagnostycznych przyczynia się do tego, że raport "Health at Glance 2021" ujawnił, że Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności na złośliwe nowotwory spośród wszystkich krajów OECD.


Jakie badania na wykrycie raka w organizmie?  Czy tylko badania obrazowe, morfologia krwi i badania markerów nowotworowych?


Bardzo obiecujące wydają się postępy badań nad wykrywaniem krążących komórek nowotworowych (CTC, ang. Circulating Tumor Cells), dzięki którym perspektywa wykrywania zmian nowotworowych, nie tylko poprzez badania obrazowe, a za sprawą stosunkowo prostego badania krwi, staje się realna.

Nie chodzi tu bynajmniej o badania markerów nowotworowych, które, choć w dalszym ciągu pozostają podstawowym badaniem screeningowym w przypadku podejrzenia u pacjenta choroby nowotworowej, cechują się niestety ograniczoną czułością i swoistością, przez co nie pozwalają na jednoznaczną diagnozę. Podwyższone markery nowotworowe nie muszą oznaczać choroby nowotworowej, mogą występować bowiem przy wielu różnych schorzeniach. Markery nowotworowe są więc badaniem pomocniczym, ale nawet gdy badania przesiewowe wykazują podwyższony poziom, diagnostyka musi zostać pogłębiona i niezbędne są dalsze badania — tomografia komputerowa, rezonans, badanie ultrasonograficzne, biopsję czy PET.

Krążące komórki nowotworowe, to komórki raka, które w wyniku oderwania od guza pierwotnego, trafiają do układu krążenia (możliwość oderwania i zyskanie mobilności, dającej możliwość przemieszczania się z pierwotnego ogniska do odleglejszych, podatnych tkanek, wynika z mechanizmu zwanego przejściem nabłonkowo-mezenchymalnym, zaś osiedlania się w docelowym miejscu i powstawania przerzutów z mechanizmu odwróconego — przejścia mezenchymalno-nabłkonkowego). Tak powstają przerzuty do węzłów chłonnych oraz innych narządów, gdy postępuje rozwój choroby nowotworowej.

Nie jest to nowe odkrycie — po raz pierwszy zaobserwował je u mężczyzny z przerzutami już w 1868 roku Thomas Ashworth — to dzięki niemu wiemy, że jeśli krążące komórki nowotworowe pochodzą z guza, to musiały one przejść większość układu krążenia. Dziś analiza nowotworowych komórek krążących CTC obok analizy krążącego we krwi DNA pochodzącego z fragmentów tkanki nowotworowej, stanowi metodę tak zwanej płynnej biopsji.

Choć tak naprawdę określenie krążące komórki nowotworowe odnosi się stricte do komórek, które krążą w układzie limfatycznym lub krwionośnym, w praktyce w literaturze na ten temat funkcjonuje jako szersze pojęcie, w którym mieszczą się wszystkie typy komórek. Komórki te można bowiem klasyfikować na podstawie tego, w której z lokalizacji występują najczęściej.


Badanie krwi, które wykrywa raka — krążące komórki nowotworowe CTC


  • Krążące komórki nowotworowe mają zdolność do występowania w agregatach, czyli grupach kilku-kilkudziesięciu komórek, nazywanych CTM, a o których wiadomo, że mają znacznie wyższą predyspozycję do tworzenia przerzutów.

  • Obserwacja CTC daje szansę na wykrywanie rodzaju nowotworu, ale również dzięki wiedzy o poszczególnych rodzajach komórek, stwarza możliwość przewidywania postępu choroby oraz odpowiedzi na leczenie (z dotychczasowych badań wiadomo np., że komórki CTC o pośrednim fenotypie wykazują dużo większą oporność na klasyczne metody leczenia).

  • Innym przykładem jest rak jajnika, w przebiegu tego nowotworu rzadziej niż w innych nowotworach dochodzi do przerzutów drogą krwionośną. Według dotychczasowych danych sugeruje się, że CTC u chorych na raka jajnika pozwalają prognozować nie tylko odpowiedź na chemioterapię, ale również czas remisji, ryzyko nawrotu i całkowitą długość przeżycia.

  • Wykrycie choroby resztkowej jest trudne, ponieważ wymaga metody diagnostycznej o bardzo wysokiej czułości (według szacunków takiej, która ma zdolność do odnotowania 1 nowotworowej komórki na 10 tysięcy komórek). Dzięki wiedzy ile CTS na dzień na gram tkanki nowotworowej uwalnia guz podczas wzrastania, ocena CTS we krwi ma szansę być najbardziej czułą metodą diagnostyczną oceny choroby resztkowej.


Badanie krążących komórek nowotworowych — dlaczego warto?


  • Pozwalają na prognozowanie odpowiedzi klinicznej, co jest ważne zwłaszcza przed podjęciem decyzji, o tym, które leczenie zastosować;
  • dzięki analizie CTC na poszczególnych etapach leczenia mamy informację o tym, jak nowotwór odpowiada na zastosowane leczenie;
  • w niektórych nowotworach (m.in. w przypadku raka piersi czy raka prostaty) krążące komórki nowotworowe są wykrywane na bardzo wczesnych stadiach zaawansowania choroby nowotworowej;
  • stanowią przyszłość wykrywania choroby nowotworowej na jej wczesnych etapach oraz sprawnego, bezinwazyjnego monitorowania, co daje szansę na zwiększenie przeżywalności i poprawę wyników leczenia.

Badanie krążących komórek nowotworowych — wykryj raka jelita grubego, raka piersi, raka prostaty nim pojawią się objawy


Od lat postępują badania nad udoskonalaniem metod izolowania oraz detekcji krążących komórek nowotworowych z krwi obwodowej, tak aby zmaksymalizować ich czułość i swoistość oraz stworzyć możliwość by skuteczne testy krwi były stosowane na masową skalę. Czy badanie krążacych komórek nowotworowych jest skomplikowane? Przykładem jest dostępny na naszym rynku test Trucheck, który jest wykonywany z pobranej przez personel próbki krwi.


Wyniki krwi powiedzą czy masz raka?


Trucheck jest dostępny w kilku wariantach, skierowanych do osób chcących wykonać badania m.in. w związku z faktem, że mają predyspozycje ujawnione w badaniu genetycznym, lub u których w rodzinie występowały przypadki nowotworów złośliwych — raka piersi, raka prostaty, raka jajnika i szyjki macicy i endometrium. 
Przy podejrzeniu choroby nowotworowej najlepszym badaniem będzie Trucheck intelli - test, w którym jedno badanie krwi wykrywa nawet 70 rodzajów raka, wskazując na miejsce pochodzenia guza. Badanie to nie tylko wykrywa chorobę nowotworową, ale również daje odpowiedź, w której tkance czy narządzie znajduje się guz.
Dla pacjentów chcących wykonać badania profilaktyczne ocenić swój ogólny stan zdrowia i obawiających się rozwoju raka test Trucheck pozwalający wykonać badania profilaktyczne bez wychodzenia z domu, gdy umówiona zostanie wizyta domowa, wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Po zakupie testu Trucheck na stronie zdrowegeny.pl skontaktuje się z Tobą nasz specjalista w celu przeprowadzenia krótkiego wywiadu, następnie umawiana jest wizyta domowa pielęgniarki, która w wybranych miastach pobierze próbkę krwi do analizy pod wskazanym przez Ciebie adresem i przekaże zabezpieczony materiał do wyspecjalizowanego laboratorium. Wyniki badań otrzymasz online.

Bibliografia:

  1. Kamińska P., Buszka K., Budna-Tukan J. (2020). Wybrane metody izolacji i detekcji krążących komórek nowotworowych w różnych typach nowotworów. Postępy Biologii Komórki. Vol. 47, Nr 2, s. 141-160. 
  2. Magnowski P., Bochyński H., Nowak-Markwitz E., Zabel M., Spaczyński M. (2012). Krążące komórki nowotworowe — znaczenie kliniczne u chorych na raka jajnika. Ginekol Pol. Vol. 83, s. 291-294. 
  3. https://journalsmededu.pl/index.php/OncoReview/article/view/342/304 
  4. Sterzyńska K., Zabel M. (2013). Metody izolacji detekcji krążących komórek nowotworowych (CTC). Postępy Biologii Komórki. Vol. 40, Nr 3, s. 401-420. 
  5. Nasiłowska B., Sarzyński J., Bogdanowicz Z. (2018). Wytwarzanie separatorów krążacych komórek nowotworowych. Inżynieria Powierzchni — Surface Engineering. Vol. 23, Nr 3, s. 37-43. 


To badanie będzie pomocne:

Trucheck intelli - badanie krwi w kierunku nowotworów, ze wskazaniem miejsca pochodzenia

Cena online:

6499.00 
Technologia badania:Immunocytochemia fluorescencyjna

Czas oczekiwania na wynik:do 15 dni roboczych od dostarczenia próbki do laboratorium

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic