Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Badanie na obecność koronawirusa w trybie Express - jak i gdzie wykonać?

Badanie na obecność koronawirusa w trybie Express - jak i gdzie wykonać?

4.3
Ocena użytkowników: 46 ocen

Data publikacji: 2020-09-22

Data aktualizacji: 2020-09-22

Badanie molekularne RT-PCR - na czym polega?

U części pacjentów COVID-19 przebiega bezobjawowo lub łagodnie z podwyższoną temperaturą ciała oraz kaszlem, dlatego wykonywane są testy pozwalające potwierdzić lub wykluczyć zakażenie, co z kolei pozwala ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie koronawirusa. SARS-CoV-2 przenoszony jest głównie drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą zainfekowaną i skażoną powierzchnią.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje metodę Real-Time RT-PCR jako najbardziej wiarygodną w wykrywaniu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. Technika ta jest bardzo czuła, o stosunkowo niskim ryzyku błędów  i dostarcza wiarygodne informacje diagnostyczne. Polega na łańcuchowej reakcji polimerazy z odwrotną transkrypcją i wykrywaniu obecności materiału genetycznego koronawirusa. 

Diagnostyka molekularna RT-PCR zalecana jest głównie osobom podejrzewanym o ryzyko zainfekowania koronawirusem: 

  • z objawami takimi jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, zaburzenia węchu oraz smaku;
  • mającym kontakt z osobą chorą na COVID-19;
  • podróżującym za granicę.
Test wykonać można także w ramach profilaktyki zdrowotnej. Obecnie odstąpiono od wykonywania testów osobom bezobjawowym, przebywającym na kwarantannie, która została skrócona do 10 dni. Według doniesień WHO czas inkubacji koronawirusa wynosi od 1 do 14 dni.

Wykonanie badania Express

Badanie na obecność koronawirusa Express należy zakupić poprzez platformę internetową Zdrowegeny.pl. Po wykonaniu płatności, na podany numer telefonu w wiadomości SMS oraz e-mail klienci otrzymują specjalny, indywidualny kod badania, z którym należy udać się do punktu pobrań w godzinach jego pracy. Test wykonywany jest za pomocą pobrania wymazu z górnych dróg oddechowych: z gardła lub nosogardzieli, stacjonarnie w punkcie pobrań obecnie jedynie w Warszawie. W celu minimalizacji ryzyka zakażeń stworzone zostały punkty typu “drive thru”, do których można podjechać samochodem. Próbka pobierana jest od pacjenta, który nie musi wysiadać z samochodu.

Obecnie dostępne testy w trybie przyspieszonym:
Należy pamiętać, aby w ciągu 2 godzin przed badaniem unikać jedzenia, picia, żucia gumy, mycia zębów, palenia papierosów oraz by nie używać płynu do płukania jamy ustnej. 

Jak sprawdzić wynik?

Wynik badania Express dostępny jest do odbioru w ciągu 7godzin od pobrania próbki wymazu, a testu wykonywanego w trybie standardowym w ciągu 1 do 4dni roboczych na stronie internetowej laboratorium, w którym wykonywane było badanie. 

Gdy nie da się określić dodatniego lub ujemnego wyniku badania, należy je powtórzyć w ciągu najbliższych 24-48 godzin. W przypadku pozytywnego wyniku należy stosować się do zasad Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Aktualizacja: 2021-01-27

To badanie będzie pomocne:

Koronawirus SARS-CoV-2 - badanie molekularne RT-PCR

Cena w placówce

495.00 

Cena online:

249.00 
Technologia badania:Real-Time RT-PCR

Czas oczekiwania na wynik:średni czas do 24h roboczych, maksymalny do 36h roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic