Genetyka
Jakie badania na raka? - Lista badań wykrywających wcześnie nowotwór
W diagnostyce nowotworowej wykorzystuje się m.in. testy genetyczne, pomiary markerów nowotworowych czy też badania obrazowe. Odpowiednia diagnostyka jest konieczna, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka bądź wykryć go we wczesnym stadium rozwoju.
Najczęstsze wady genetyczne u dzieci
Szacuje się, że ok. 7,5% wszystkich zarodków we wczesnym etapie ciąży posiada aberracje chromosomowe. Odpowiadają one za 50-60% poronień w pierwszym trymestrze ciąży oraz 10% poronień późnych i martwych urodzeń. U ok. 1% żywo urodzonych dzieci występują aberracje chromosomowe, z czego połowę stanowią trisomie (21, 18 lub 13 chromosomu) i nieprawidłowa liczba chromosomów płci.
Nerwiakowłókniakowatość typu 1 - czym jest ta choroba?
Choroby genetyczne - rodzaje, dziedziczenie
Choroby genetyczne - zaburzenia zdrowotne spowodowane nieprawidłowościami w genach (mutacją lub aberracją chromosomalną). Choroby te zazwyczaj przekazywane są na drodze dziedziczenia po przodkach.
Zespół Downa - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Test na Alzheimera
Hemochromatoza - objawy, diagnostyka, leczenie nadmiernego gromadzenia żelaza
Antykoncepcja hormonalna - badania zalecane przed rozpoczęciem jej stosowania
Badania genetyczne BRCA1 i BRCA2 - sposób na uniknięcie nowotworu
Badania genetyczne to narzędzie powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny - umożliwiają one m.in. diagnostykę chorób o podłożu genetycznym czy sprawdzenie reakcji organizmu na dany lek w celu określenia, czy jest on dla nas bezpieczny. Poprzez wykonanie badania genetycznego możliwe jest również oszacowanie ryzyka rozwoju wielu poważnych schorzeń, takich jak nowotwory złośliwe - do takich testów zaliczana jest również analiza genów BRCA1 i BRCA2.
Badania genetyczne dla par planujących ciążę
Badania genetyczne to narzędzie bardzo powszechnie stosowane w wielu dziedzinach medycyny - pozwalają one m.in. na wykrycie poważnych schorzeń o podłożu genetycznym, opracowanie idealnej, zgodnej z naszym DNA diety czy sprawdzenie, jak nasz organizm reaguje na stosowane leki. Badania genetyczne są też często zalecane osobom planujących posiadanie potomstwa - umożliwiają bowiem wykrycie nieprawidłowości powodujących problemy z zajściem w ciążę czy oszacowanie ryzyka urodzenia dziecka chorego na konkretną chorobę.