22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Cytologia cienkowarstwowa (LBC)

4.80
Ocena użytkowników: 15 ocen

Cytologia cienkowarstwowa (LBC) to test bardzo przydatny w profilaktyce i diagnostyce raka szyjki macicy.

Płynna cytologia cienkowarstwowa (ang. Liquid Based Cytology, LBC) oparta jest na unowocześnionej metodzie przygotowania preparatu cytologicznego - dzięki temu bardzo istotnie zwiększa się ilość komórek odpowiednich do oceny cytologicznej.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, cytologia płynna zalecana jest jako test przesiewowy w kierunku raka szyjki macicy.

Badanie obejmuje:

  • ginekologiczną płynną cytologię cienkowarstwową, LBC

Czym jest cytologia cienkowarstwowa (LBC)?

  • Badanie cytologiczne to podstawowy test wykorzystywany w profilaktyce i diagnostyce raka szyjki macicy - polega on na pobraniu komórek nabłonkowych z szyjki macicy przy pomocy specjalnej szczoteczki, po czym tak uzyskany materiał poddawany jest analizie mikroskopowej. Pozwala to na uwidocznienie zmienionych komórek, mogących świadczyć o występowaniu raka szyjki macicy.
  • Płynna cytologia cienkowarstwowa (ang. Liquid Based Cytology, LBC) jest ulepszeniem klasycznego badania cytologicznego, a konkretniej opiera się na unowocześnionej metodzie przygotowania preparatu cytologicznego. W przypadku cytologii LBC, po pobraniu wymazu z szyjki macicy, szczoteczka wraz z obecnymi komórkami umieszczana jest w specjalnnym podłożu płynnym.
  • Materiał otrzymany w ten sposób poddaje się następnie specjalistycznej obróbce w laboratorium, która pozwala na usunięcie m.in. bakterii, erytrocytów, śluzu czy innych komórek, mogących utrudniać ocenę preparatu. Dzięki temu uzyskany obraz złożony jest tylko z jednej warstwy komórek, co znaacznie poprawia jakość oceny mikroskopowej i zwiększa przydatność kliniczną testu.
  • Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, płynna cytologia cienkowarstwowa zalecana jest jako badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy.

Cytologia cienkowarstwowa (LBC)


97.00 na stronie
Technologia badania:
Cytologia cienkowarstwowa, LBC
Czas oczekiwania na wynik:
do 18 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce