22 123 95 55

AdrenalPrint - badanie poziomu kortyzolu i DHEA

4.10
Ocena użytkowników: 14 ocen

Badanie polega na pomiarze kortyzolu i DHEA. Test wykonywany jest z próbek śliny.

Jest to badanie wysyłkowe - Klient pobiera próbkę do badania samodzielnie w domu, następnie zamawia kuriera po odbiór materiału za pośrednictwem naszej strony internetowej. 

Aby wykonać badanie, konieczne jest pobranie przez Pacjenta 5 próbek śliny, w określonych porach dnia. Test polega na 5-punktowym pomiarze kortyzolu oraz 2-punktowym pomiarze DHEA. Oznaczany jest również indeks kortyzol/DHEA, dzięki któremu możliwa jest ocena równowagi pomiędzy tymi hormonami. 

Test pozwala na zakwalifikowanie pacjenta do 3-stopniowej skali dysfunkcji nadnerczy i poziomu stresu.

W ramach pakietu badamy:

  • poziom kortyzolu
  • poziom DHEA

AdrenalPrint - badanie poziomu kortyzolu i DHEA z próbek śliny

  • Badanie AdrenalPrint polega na 5-punktowym pomiarze kortyzolu oraz 2-punktowym pomiarze DHEA (dehydroepiandrosteron) z pobranych od Pacjenta w określonych porach dnia próbek śliny. 
  • Kortyzol, nazywany również hormonem stresu, jest wytwarzany przez nadnercza i jest odpowiedzialny za adaptację naszego organizmu do czynników powodujących stres. Kortyzol m.in. podnosi poziom glukozy we krwi poprzez stymulowanie procesu glukoneogenezy, stymuluje także rozpad białek z włókien mięśniowych. 
  • Wśród objawów wiązanych z niedoborem kortyzolu wymienia się np. problemy z koncentracją, nieradzenie sobie ze stresem, ciągłe zmęczenie, brak energii, problemy z porannym wstawaniem, apetyt na słodycze, apatię, chorobę Addisona.
  • W przypadku nadmiaru kortyzolu mogą występować takie symptomy jak zwiększony poziom cholesterolu, nadciśnienie, podatność na infekcje, zaburzenia snu, problemy z masą ciała, zwiększona ilość brzusznej tkanki tłuszczowej, choroba Cushinga.
  • Dehydroepiandrosteron natomiast określany jest jako "hormon młodości", produkowany jest głównie w korze nadnerczy. Hormon ten równoważy reakcję stresową wywołaną przez kortyzol - pomaga więc radzić sobie ze stresem. Niedobór DHEA może skutkować np. obniżeniem odporności, zapominalstwem, występowaniem niedoboru hormonów płciowych, trudności z nauką, depresji, nieradzeniem sobie ze stresem. 
  • Nadmiar DHEA może wiązać się z dysfunkcjami nadnerczy, DHEA może być też podwyższone w zespole policystycznych jajników (PCOS).AdrenalPrint - badanie poziomu kortyzolu i DHEA


989.00 na stronie
Chwilowo niedostępne
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 15 dni roboczych od zarejestrowania próbki w laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce