Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Testy na Nietolerancje Pokarmowe - Czy są dla każdego Pacjenta?

Testy na Nietolerancje Pokarmowe - Czy są dla każdego Pacjenta?

4.3
Ocena użytkowników: 565 ocen

Data publikacji: 2017-01-04

Data aktualizacji: 2017-01-04

Co wykrywają testy na nietolerancje pokarmowe?

Testy na nietolerancje pokarmowe wykrywają nadwrażliwość na konkretny pokarm poprzez zmierzenie poziomu przeciwciał IgG metodą immunoenzymatyczną ELISA. W ramach badań wykonywany jest pomiar całościowych IgG (podklasy od 1 do 4) lub samych IgG4.

Nietolerancje pokarmowe wynikają z nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na spożywane pokarmy. Dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał IgG, których zadaniem jest usunięcie z organizmu szkodliwego alergenu. W przypadku niektórych osób proces ten może nie przebiegać prawidłowo - przeciwciała IgG tworzą kompleksy z alergenami pokarmowymi i prowadzą do powstania stanu zapalnego, co jest przyczyną licznych dolegliwości.Kiedy Pacjent powinien wykonać testy na nietolerancje pokarmowe?

Badania na nietolerancje pokarmowe zalecane są przede wszystkim osobom, u których występują typowe dla schorzenia objawy. W przebiegu nietolerancji zależnych od przeciwciał IgG, reakcja układu immunologicznego następuje po upływie od 24 do 48 godzin od spożycia uczulającego produktu. Wówczas przeciwciała mogą utrzymywać się nawet do 96 godzin i przez cały ten czas mogą występować dokuczliwe dolegliwości. Objawy nietolerancji pokarmowych dotyczą przewodu pokarmowego lub mieć charakter niespecyficzny.

Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej?

W przypadkach, gdy występują dolegliwości pokarmowe same lub wraz z niespecyficznymi zaleca się wykonanie testów w kierunku wszystkich podklas IgG (1-4), natomiast jeśli objawy są jedynie niespecyficzne, należy przeprowadzić pomiar stężenia przeciwciał IgG4.

Dolegliwości pokarmowe Dolegliwości niespecyficzne
Biegunki Chroniczne zmęczenie, senność, osłabienie
Bóle brzucha Migreny
Wzdęcia Bóle mięśni i stawów
Zaparcia Zmiany skórne
Uczucie pełności Zaburzenia snu
Gazy Zmiany zachowania i zmiany nastroju

Jakie są dodatkowe wskazania do wykonania testu?

  • Trudności ze zmniejszeniem nadmiernej masy ciała, pomimo systematycznych ćwiczeń fizycznych i redukcji kaloryczności własnej diety.
  • Obecność chorób autoimmunologicznych takich jak niedoczynność tarczycy typu Hashimoto, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów itp.
  • Obecność zaburzeń czynnościowych jelit (zespół jelita drażliwego) oraz nieswoistych zapaleń jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna).
  • Ponowna diagnostyka w celu sprawdzenia skuteczności podjętych działań.Czego dowiesz się z badania?

Po wykonaniu testu na nietolerancję pokarmową IgG-zależną otrzymasz raport, dzięki któremu dowiesz się, jakich produktów pokarmowych nie tolerujesz, a które są dla Ciebie bezpieczne. Raport badania przedstawia ilościowe oznaczenie przeciwciał IgG oraz wynik przypisany do klas skali RAST, która przedstawia się następująco:

Klasa w skali RAST Interpretacja
klasa 0 ➜ wynik prawidłowy
klasa 1 ➜ przebiegająca bezobjawowo reakcja słaba
klasa 2 ➜ występują słabe objawy
klasa 3 ➜ reakcja umiarkowana z objawami klinicznymi nadwrażliwości
klasa 4 ➜ reakcja umiarkowana z wyraźnymi symptomami
klasa 5 ➜ silna reakcja - w jej przebiegu występują silne objawy kliniczne
klasa 6 ➜ reakcja silna, jest to wynik alarmujący

Raport dodatkowo zawiera komentarz specjalisty dotyczący zalecanej diety leczniczej oraz jakie produkty można stosować bezpiecznie. Ponadto, wynik jest poświadczony podpisem diagnosty laboratoryjnego.

Zobacz przykładowy wynik testu IMMUNOdiagDIETA ❱Co Pacjent może zrobić po wykonaniu badania?

Po wykonaniu badania Pacjent może skonsultować się z jednym z dietetyków Zdrowegeny.pl (konsultacja telefoniczna lub online jest w cenie wybranych badań). W ramach konsultacji uzyskuje się wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych z leczeniem.

W leczeniu nietolerancji pokarmowych stosuje się:

  • dietę rotacyjną - ograniczenie produktów powodujących objawy o umiarkowanym nasileniu (wynik testu 3 i 4), w ramach czego szkodliwe produkty można spożywać tylko raz na 4 dni;
  • dietę eliminacyjną - całkowite wykluczenie najbardziej niebezpiecznych (wynik testu 5 i 6) przez co najmniej 6-12 miesięcy.

Dodatkowo zaleca się stosowanie probiotyków w celu poprawy mikroflory jelit.

Jako że nietolerancje pokarmowe IgG-zależne są odwracalne, powyższe działania umożliwiają poprawę stanu zdrowia oraz powrót tolerancji. Po zastosowaniu diety możesz znów jeść pokarmy, które były do tej pory wykluczone.Jakie testy na nietolerancje możesz zrobić na Zdrowegeny.pl?

Zdrowegeny.pl oferuje najbardziej wiarygodne testy w kierunku nietolerancji pokarmowej zależnej od przeciwciał IgG wykonywane przez największe laboratoria diagnostyczne w Polsce.

❶ IMMUNOdiagDIETA

Testy na nietolerancje pokarmowe - pomiar całościowych IgG (podklasy IgG1 - IgG4):

Testy na nietolerancje pokarmowe - pomiar podklasy IgG4:

Cennik badań IMMUNOdiagDIETA ❱

❸ Food Detective i Food Print

Cennik badań Food Detective ❱

Przeczytaj więcej o testach Food Detective i Food Print ❱


❹ ImuPro

Cennik badań ImuPro ❱


➎ FoodScreen

Cennik badań FoodScreen ❱


Zobacz, czym się różnią badania na nietolerancje pokarmowe ❱Jak i gdzie wykonać badanie?

Badanie rezerwuje się poprzez stronę Zdrowegeny.pl, a następnie z numerkiem rezerwacyjnym z sms udajemy się do jednego z 450 punktów pobrań. Tam następuje rejestracja pacjenta i pobranie krwi. Wynik badań będzie dostępny zarówno w punkcie, jak i online.

Lista placówek, w których wykonasz testy na nietolerancje pokarmowe
Aktualizacja: 2019-03-06

To badanie będzie pomocne:

IMMUNOdiagDIETA 44 alergeny IgG

Cena w placówce

529.00 

Cena online:

469.00 
Technologia badania:Test ELISA

Czas oczekiwania na wynik:do 15 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic