Testy na nietolerancje pokarmowe - czy warto je robić?

środa 11:14 - 04.01.2017
Testy na nietolerancje pokarmowe - czy warto je robić?
Nietolerancje pokarmowe to grupa schorzeń polegających na błędnej odpowiedzi organizmu na spożywany pokarm, co skutkuje występowaniem różnorodnych objawów klinicznych. Ich wykrycie jest możliwe dzięki wykonaniu odpowiednich testów z krwi - prawidłowa diagnostyka to sposób na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia, a także uniknięcie groźnych konsekwencji w przyszłości.

Dlaczego dochodzi do rozwoju nietolerancji pokarmowych?

Najczęściej występujące nietolerancje pokarmowe to te zależne od przeciwciał IgG - w ich przebiegu układ immunologiczny wytwarza zbyt dużą ilość przeciwciał IgG specyficznych dla danego produktu pokarmowego, konsekwencją czego jest występowanie dokuczliwych symptomów. Wśród nich wyróżnia się biegunki, wymioty, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, przewlekłe zmęczenie, migreny, bóle mięśni i stawów, trądzik i inne zmiany skórne, zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem czy zmiany zachowania. Reakcja układu immunologicznego następuje po upływie 24-96 godzin od spożycia uczulającego produktu.

W rozwoju IgG zależnych nietolerancji pokarmowych główną rolę odgrywa bariera jelitowa - fizjologicznie jej zadaniem jest ochrona przed przenikaniem do krwiobiegu szkodliwych substancji (nieprawidłowych produktów trawienia czy patogennych wirusów i bakterii). Zaburzenie czynności bariery jelitowej sprawi, że związki te będą przenikały do krwiobiegu - to z kolei wywołuje miejscową reakcję zapalną. Polega to na powstawaniu kompleksów alergenów i przeciwciał IgG, które są rozprowadzane przez układ krwionośny i mogą osadzać się w różnych miejscach organizmu (od tego zależy rodzaj występujących objawów). Do upośledzenia funkcji bariery jelitowej może dojść z wielu powodów, najczęściej przyczyną jest długotrwała antybiotykoterapia, stres, ostre infekcje wirusowe i bakteryjne, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, radioterapia lub chemioterapia czy zabiegi chirurgiczne. Nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG mogą pojawić się w dowolnym momencie życia - wykrywa się je często zarówno u dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży.

Jak wykryć nietolerancje pokarmowe?

Pakiet badań w kierunku nietolerancji pokarmowych

Dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji 44 najpowszechniejszych produktów spożywczych.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

nietolerancji pokarmowych zależnych od przeciwciał IgG/IgG4

Dowiedz się więcej

IgG zależne nietolerancje pokarmowe wykrywa się przy pomocy testów z krwi - badania te polegają na pomiarze poziomu obecnych w niej przeciwciał IgG swoistych dla danego alergenu pokarmowego. Do testów tego typu należy IMMUNOdiagDIETA - jest to proste, bezpieczne i wiarygodne badanie, do przeprowadzenia którego potrzebna jest zaledwie niewielka ilość krwi pacjenta. IMMUNOdiagDIETA pozwala na ocenę poziomu przeciwciał IgG specyficznych dla 44, 88 albo 280 produktów pokarmowych z takich grup jak nabiał, mięso, ryby, owoce morza, zboża, orzechy, owoce, warzywa, nasiona czy herbaty. Wynik testu przedstawia ilościowe oznaczenie przeciwciał IgG (wraz z odpowiednim komentarzem). Wyniki ilościowe przypisywane są do siedmiostopniowej skali (od 0 do 6) - rezultat w klasie 0 oznacza brak nietolerancji pokarmowej, wyniki w klasach 1-3 świadczą o braku dolegliwości lub o słabo wyrażonych objawach nietolerancji IgG zależnej. Wyniki w klasach 4-6 natomiast oznaczają obecność symptomów związanych z nietolerancją pokarmową.

Co zyskujesz poprzez wykonanie testu w kierunku nietolerancji pokarmowych?

Wynik badania w kierunku nietolerancji IgG zależnych pozwala na wskazanie produktów pokarmowych bezpiecznych dla naszego organizmu oraz pokarmów przez niego nietolerowanych.

Świadomość danej nietolerancji IgG zależnej jest kluczowa, ponieważ pozwala na odpowiednią personalizację diety w celu wyeliminowania dokuczliwych objawów, a tym samym poprawy własnego samopoczucia i stanu zdrowia. Nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG są odwracalne - osłabiają lub całkowicie cofają się one dzięki zastosowaniu diety eliminacyjnej lub diety rotacyjnej. Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu nietolerowanego pokarmu, dieta rotacyjna opiera się z kolei na zamiennym spożywaniu pokarmów bezpiecznych i nietolerowanych. Dzięki wykonaniu badania na nietolerancje pokarmowe możliwe jest także monitorowanie efektów podjętych działań.

Prawidłowa diagnostyka nietolerancji IgG zależnych ma ogromne znaczenie - niewykryte i nieleczone nietolerancje przyczyniają się do występowania otyłości, cukrzycy, niedokrwistości, chorób wątroby, przewlekłego niedożywienia a nawet depresji.


Statystyki:
0 komentarzy
764 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

IMMUNOdiagDIETA - 44 allergeny IgG/IgG4

Pakiet badań IMMUNOdiagDIETA to nowoczesny test pozwalający na określenie nietolerowanych przez organizm produktów pokarmowych

IMMUNOdiagDIETA - 44 allergeny IgG/IgG4

  • Pakiet badań IMMUNOdiagDIETA to nowoczesny test pozwalający na określenie nietolerowanych przez organizm produktów pokarmowych
  • Wynik badania umożliwi wdrożenie odpowiedniej diety eliminacyjnej lub rotacyjnej w celu poprawy stanu zdrowia i samopoczucia

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

nietolerancji pokarmowych zależnych od przeciwciał IgG/IgG4

Cena badania:

439 zł