22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Badania DNA - Rodzaje badań, Kto powinien je wykonać

Badania DNA - Rodzaje badań, Kto powinien je wykonać

4.70
Ocena użytkowników: 23 ocen

Na czym polegają badania DNA na ojcostwo?

Testy na ojcostwo pozwalają na ustalenie ojcostwa ze znaczną pewnością - ich wykonanie zaleca się w przypadku obecności wątpliwości co do biologicznego ojcostwa czy w przypadku podejrzenia bycia biologicznym ojcem dziecka. Test polega na porównaniu ze sobą profili genetycznych dziecka i domniemanego ojca.


Jakie testy na ojcostwo są dostępne?

Na Zdrowegeny.pl testy na ojcostwo są oferowane w wariantach różniących się przede wszystkim miejscem realizacji i rodzajem pobieranych próbek, a także możliwością wykonania badania DNA w sposób anonimowy - jest to możliwe tylko wysyłkowo.

Dostępne badania na ojcostwo:

Cennik testów na ojcostwo ❱


Jak wykonać test?

Badanie DNA na ojcostwo rezerwuje się poprzez Zdrowegeny.pl, po czym otrzymuje się indywidualny kod zlecenia. Dalszy przebieg uzależniony jest od wybranego sposobu realizacji.

❶ Ustalenie ojcostwa realizowane w punkcie pobrań

Do wybranego punktu pobrań udają się dwie badane osoby (dziecko i domniemany ojciec). Okazują na miejscu kod zlecenia oraz zgodę prawnych opiekunów nieletniego dziecka na udział w badaniu. Pracownik dokonuje rejestracji, a następnie wykonuje u obojga wymazy z jamy ustnej - przed ich wykonaniem na dwie godziny należy powstrzymywać się od spożywania posiłków i napojów, żucia gumy, palenia oraz mycia zębów.

❷ Ustalenie ojcostwa realizowane wysyłkowo

W ciągu dwóch dni od rezerwacji do klienta dociera dyskretna przesyłka od Zdrowegeny.pl - zawarte są w niej:

  • instrukcja pobrania materiału genetycznego,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • woreczek strunowy w celu umieszczenia w nim mikrośladu,
  • sterylne wymazówki w plastikowych opakowaniach,
  • formularz zlecenia badania.

Klient sam przygotowuje próbki od obu badanych osób - wymazy i/lub mikroślady (w zależności od wybranego przy rejestracji wariantu).

Poprzez stronę Zdrowegeny.pl wykorzystując kod zlecenia należy zamówić odbiór próbek przez kuriera. Przesyłka próbek do laboratorium jest zawarta w koszcie badania.

Próbki do badania

Wymaz z jamy ustnej ➜

potarcie specjalną wymazówką kilkukrotnie wewnętrznej strony policzka

Mikroślad ➜

przedmiot należący do badanej osoby, m.in. guma do żucia, szczoteczka do zębów, smoczek, niedopałek papierosa, obcięte paznokcie, używana chusteczka higieniczna, zużyty pasek do glukometru

Z powyższych próbek izolowane jest DNA, na których podstawie ustalane są profile genetyczne osób - profile te są zestawem markerów genetycznych, czyli odcinków pokrywających się częściowo u krewnych biologicznych. Profile genetyczne dziecka i domniemanego ojca są następnie ze sobą porównywane i ustalany jest ostateczny wynik.

Cała analiza wykonywana jest przez doświadczonych diagnostów w laboratorium DIAGNOSTYKA lub w akredytowanym laboratorium Instytutu Genetyki Sądowej.

Wynik ustalenia ojcostwa

Poprzez wykonanie analizy genów możliwe jest stuprocentowe wykluczenie ojcostwa lub jego potwierdzone z pewnością wynoszącą powyżej 99,9999%.

Wynik, który można odebrać online i/lub w punkcie pobrań, zawiera zestawienie 24 markerów genetycznych oraz interpretację - czyli czy badane próbki są ze sobą zgodne i czy pokrewieństwo jest pierwszego stopnia (dziecko-rodzic).

Zobacz przykładowy wynik testu na ojcostwo ❱


Jakie inne badania DNA są dostępne?

Analiza genetyczna wykorzystywana jest również w innych celach niż ustalenie ojcostwa. DNA jest nośnikiem wielu informacji, które przekładają się na stan zdrowia, a także mogą wskazywać na optymalną dietę, styl życia oraz terapię. Badania dostępne w ofercie Zdrowegeny.pl zostały opisane poniżej.

Rodzaj badania Jakie jest zastosowanie?

W kierunku nowotworów złośliwe ❱

Określenie ryzyka rozwoju nowotworu i zastosowanie profilaktyki

W kierunku nietolerancji pokarmowych ❱

Zastosowanie diety bez szkodliwych pokarmów, zredukowanie objawów i powikłań

Test nutrigenetyczny ❱

Stosowanie diety optymalnej dla organizmu

Badania przedciążowe ❱

Ocena prawidłowości rozwoju płodu i wczesne wdrożenie ewentualnej terapii

Testy wykonywane po poronieniach ❱

Określenie z jakiej przyczyny doszło do poronienia i ustalenie właściwej terapii

W kierunku przyczyny niepłodności ❱

Wykrycie genetycznych przyczyn niepłodności i ustalenie właściwej terapii

Tego typu badania DNA wykorzystywane są przede wszystkim w celach diagnostycznych (gdy stwierdzamy obecność schorzenia genetycznego o widocznych objawach klinicznych), prognostycznych (jeśli wykryte zostają mutacje, które zwiększają ryzyko zachorowania na określone schorzenia, np. nowotwory), profilaktycznych (jeśli badanie umożliwia zastosowanie odpowiednich działań) oraz w celu ustalenia nosicielstwa (jeśli wykryta mutacja może przyczynić się do rozwoju choroby u potomstwa).

Ceny poszczególnych badań DNA uzależnione są od różnych czynników, wśród których jest ilość badanych genów i mutacji.

Więcej o badaniach genetycznych ❱Aktualizacja: 2020-03-30

Data publikacji: 2017-04-17

Nowotwory - mężczyźni


1097.00 na stronie
1549.00 w placówce
Technologia badania:
Sekwencjonowanie
Czas oczekiwania na wynik:
do 21 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy