Niepłodność u mężczyzn
Pakiet badań genetycznych

Niepłodność u mężczyzn

 • Dla wszystkich mężczyzn, w przypadku których występują problemy z poczęciem dziecka lub którzy planują potomstwo i chcą przebadać się profilaktycznie
 • POBRANIE materiału do testu przeprowadzane jest w punktach pobrań od PONIEDZIAŁKU do ŚRODY
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

niedrożność nasieniowodów lub ich brak

Zdrowegeny.pl Tick Icon

obecność liczbowych aberracji chromosomowych

Zdrowegeny.pl Tick Icon

azoospermię i oligozoospermię

Zdrowegeny.pl Tick Icon

obecność strukturalnych aberracji chromosomowych

Cena badania:

1 185 zł

1 450 zł
Technologia badania:
PCR, Klasyczne cytogenetyczne
Czas oczekiwania na wynik:
do 38 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

NIEPŁODNOŚĆ MĘSKA

 • Niepłodność to brak możności poczęcia dziecka mimo przynajmniej rocznego regularnego współżycia (3-4 stosunki na tydzień) bez stosowania antykoncepcji.
 • W ok. 35% wszystkich przypadków niepłodności problem z poczęciem dziecka leży po stronie mężczyzn.
 • Niepłodność męska może wynikać z uwarunkowań genetycznych.

W ramach tego pakietu badamy:

Kariotyp

Kariotyp (kompletny zestaw chromosomów) pacjenta oceniany jest w kierunku aberracji liczbowych i aberracji strukturalnych

Gen CFTR

Mutacje w genie CFTR mogą skutkować niedrożnością nasieniowodów, a także ich brakiem

Region AZF chromosomu Y

Obecność mutacji w regionie AZF skutkuje azoospermią i oligozoospermią

Jakie są wskazania do zrobienia badania w kierunku niepłodności u kobiet?

W RODZINIE

BPRÓBY POCZĘCIA DZIECKA NIE PRZYNOSZĄ EFEKTÓW

Diagnostyka genetyczna wskazana jest wszystkim mężczyznom, w przypadku których systematyczne współżycie nie skutkuje poczęciem dziecka – badania genetyczne mają ogromne znaczenie w prawidłowej diagnostyce problemu.

PLANOWANIE POTOMSTWA

PLANOWANIE POTOMSTWA

Badanie w kierunku niepłodności zalecane jest także jako badanie profilaktyczne przed rozpoczęciem starań o potomka.

PRZYPADKI NIEPŁODNOŚĆI

PRZYPADKI NIEPŁODNOŚCI WŚRÓD BLISKICH KREWNYCH

Niepłodność u mężczyzn może być spowodowana predyspozycjami genetycznymi, które mogą być dziedziczone – jeżeli więc problem ten (np. azoospermia, niedrożność nasieniowodów, brak nasieniowodów) występuje u bliskich krewnych, również należy poddać się diagnostyce genetycznej.

Co zyskasz dzięki zrobieniu testu genetycznego w kierunku niepłodności?

Aberracje

Wykonanie testów genetycznych przyczyni się do ustalenia źródła problemów z poczęciem dziecka – dzięki nim pacjent uzyska informacje, czy niepłodność wynika z uwarunkowań genetycznych.

Odpowiednia diagnoza

Świadomość własnych predyspozycji jest kluczowa, ponieważ umożliwia ustalenie szans na posiadanie dziecka. Pozwala ponadto na wdrożenie odpowiedniego leczenia (jeżeli jest dostępne) czy zastosowanie technik wspomaganego rozrodu.

Niepłodność męska a czynniki genetyczne

 • Mianem niepłodności określany jest stan, w którym nie dochodzi do poczęcia dziecka pomimo systematycznych stosunków seksualnych (3-4 tygodniowo) przez przynajmniej 12 miesięcy i braku stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji.
 • Specjaliści wskazują, że około 35% przypadków niepłodności wynika z problemów po stronie mężczyzny, 35% - z problemów po stronie kobiety, 10% - z problemów po stronie obojga. W około 20% przypadków niepłodności przyczyna nie jest natomiast ustalana.
 • Za najczęstszą genetyczną przyczynę niepłodności uznawane są aberracje chromosomowe, które można wykryć przy pomocy badania cytogenetycznego (badania kariotypu). Kariotyp to kompletny zestaw chromosomów zawarty w komórkach somatycznych organizmu, a jego analiza pozwala na określenie liczby i struktury wszystkich chromosomów. Nieprawidłowości w kariotypie mogą skutkować m.in. obniżonymi parametrami nasienia – aberracje chromosomowe wykrywane są u ok. 13% mężczyzn z azoospermią (całkowitym brakiem plemników w ejakulacie), ok. 4% z oligozoospermią (obniżoną ilością plemników w nasieniu). Ponadto, stwierdza się je u ok. 3% niepłodnych pacjentów, w przypadku których parametry nasienia są prawidłowe.
 • Innym czynnikiem genetycznym wiązanym z niepłodnością u mężczyzn są mikrodelecje w regionie AZF chromosomu Y - w regionie tym znajdują się geny, które kodują białka odpowiedzialne za procesy powstawania plemników. Mikrodelecje skutkują natomiast zaburzeniem tych procesów, a tym samym obniżonymi parametrami nasienia (azoospermia, ciężka oligozoospermia).
 • Niepłodność męska może być ponadto spowodowana niedrożnością lub wrodzonym brakiem nasieniowodów, co z kolei często związane jest z mutacjami w genie CFTR. Świadomość posiadania mutacji w tym genie jest bardzo ważna nie tylko ze względu na problemy z płodnością – mutacje tego genu u obojga rodziców mogą bowiem skutkować rozwojem u dziecka bardzo poważnej choroby, mukowiscydozy.

Jak należy wykonać test w kierunku niepłodności u mężczyzn?

 • Jeżeli chcesz wykonać test pod kątem niepłodności, zamów go przez stronę internetową – natychmiast po opłaceniu zamówienia, otrzymasz wiadomość SMS z kodem Twojego badania.
 • Kod ten uprawnia do wykonania testu w dowolnym punkcie pobrań (w całej Polsce dostępnych jest ok. 400 takich punktów) – wystarczy podać swój kod badania w wybranym punkcie, a zostanie od Ciebie pobrania niewielka próbka krwi.
 • Do poboru krwi nie musisz się specjalnie przygotowywać, a odbywa się on we wszystkich punktach od poniedziałku do środy.
 • Wynik badania zostanie Ci udostępniony w ciągu 4 tygodni, możesz odebrać go w punkcie pobrań lub przez internet.

Punkty pobrań

NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinKatowiceBiałystokGdyniaRadomSosnowiecToruńKielce
Pakiet DNA

Pakiet badań

Niepłodność u mężczyzn

Cena badania:

1 185 zł

1 450 zł