22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Poronienia samoistne, zakrzepica

5.00
Ocena użytkowników: 2 ocen

Badanie genetyczne przyczyni się do ustalenia przyczyny poronień samoistnych i ryzyka ich wystąpienia w przyszłości

Badanie przeznaczone jest dla wszystkich kobiet planujących ciążę, w szczególności dla tych, u których w przeszłości wystąpiły poronienia.

Test warto wykonać także w przypadku bezskutecznych starań się o potomstwo.

Badanie obejmuje analizę genów: F2, F5, MTHFR i PAI-1. Badanie pozwala na sprawdzenie, czy w genach Pacjentki obecne są predyspozycje do nadkrzepliwości krwi i zwiększonych stężeń homocysteiny.

Badamy ryzyko:

 • poronień samoistnych

Badane geny i mutacje:

 • Gen F5, czynnik V Leiden 
 • Gen F5, czynnik V R2 
 • Gen MTHFR, mutacje C667T i  A1298C 
 • Gen F2, mutacja 20210 G-A 
 • Gen PAI-1 4G/5G

Badamy ryzyko:

 • PORONIEŃ SAMOISTNYCH - poronieniem samoistnym nazywane jest przedwczesne, występujące z przyczyn naturalnych ukończenie ciąży (przed 20. tygodniem jej trwania). Szacuje się, że poronieniem samoistnym kończy się ok. 15% wszystkich ciąż. Do poronienia samoistnego mogą przyczyniać się predyspozycje genetyczne – mutacje w genach F2, F5, MTHFR i PAI-1.

Poronienia samoistne a predyspozycje genetyczne

 • Poronienie samoistne polega na spontanicznej utracie ciąży z przyczyn naturalnych, przed 20. jej tygodniem. Szacuje się, że problemy z donoszeniem ciąży dotyczą co szóstej ciężarnej. Przyczyny samoistnych poronień mogą być różne – zalicza się do nich między innymi nieprawidłową budowę lub stany zapalne w obrębie szyjki macicy, infekcje dróg moczowych, niedobór progesteronu, a także obecność przeciwciał antykardiolipinowych.
 • Do predyspozycji genetycznych zwiększających ryzyko poronień zalicza się mutacje w genach F5 (czynnik V Leiden, czynnik V R2), F2, MTHFR i PAI-1. Czynnik V Leiden jest jedną z najczęściej diagnozowanych wrodzonych przyczyn zwiększonego ryzyka zmian zakrzepowo-zatorowych w organizmie oraz nawracających poronień. Czynnik V R2 odpowiada za dodatkowo zwiększone ryzyko zakrzepicy u osób, które są nosicielami mutacji V Leiden.
 • Gen MTHFR koduje enzym reduktazę metylenotetrahydrofolianu, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie kwasu foliowego i aminokwasu homocysteiny. Mutacje w genie MTHFR skutkują nadmiarem homocysteiny – nadmiar tego związku również jest czynnikiem ryzyka zakrzepicy (a także miażdżycy), prowadzi do zaburzenia procesów zagnieżdżania się zarodka i zwiększa ryzyko poronień samoistnych, zwłaszcza w 1. trymestrze ciąży. Obecność mutacji w genie MTHFR może się również wiązać z większym ryzykiem wad cewy nerwowej u płodu.
 • Nieprawidłowy gen PAI-1 wiąże się ze wzrostem ryzyka takich schorzeń jak zawał serca i zakrzepica, ale także wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań położniczych (np. poronienia nawracające, nadciśnienie ciążowe, ciężki stan przedrzucawkowy).
 • Wykrycie mutacji w genach F2, F5, MTHFR i PAI-1 jest ogromnie ważne, ponieważ dla nosicielek mutacji w tych genach opracowywane są specjalne programy profilaktyczno-lecznicze przed planowaną ciążą. Dzięki nim szanse na zajście w ciążę, donoszenie jej i urodzenie zdrowego dziecka znacznie wzrastają.

Poronienia samoistne, zakrzepica


493.00 na stronie
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 20 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce