Badanie DNA - jaka jest jego cena?

środa 06:14 - 05.04.2017
Ocena Użytkowników (2 Ocen)
5.00
Badanie DNA - jaka jest jego cena?
Dzięki zrobieniu badania DNA możliwe jest odczytanie zawartych w nim informacji, które determinują między innymi to jak wyglądamy czy też stan naszego zdrowia. Testy te mają więc ogromne znaczenie w medycynie i profilaktyce zdrowotnej - cena badania DNA może wynieść kilkaset, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ceny poszczególnych badań DNA mogą być różne - wahają się one od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej badań DNA, które pacjent może przeprowadzić, aby na przykład zdiagnozować konkretne schorzenie genetyczne, ocenić ryzyko wystąpienia danej choroby w przyszłości, sprawdzić reakcję organizmu na dany lek, opracować sposób odżywiania dostosowany do własnych genów czy ustalić swoje ojcostwo. Badania te różnią się między sobą zakresem badanych genów i zmian genetycznych, metodą wykonania, a w konsekwencji również i ceną - cena badania DNA może wynosić zarówno 200-400 złotych, jak i ponad 10 tysięcy złotych. Analiza genetyczna pojedynczego genu kosztuje zazwyczaj kilkaset złotych - wraz ze wzrostem ilości analizowanych genów, cena badania DNA wzrasta.

Koszt testów obejmujących analizę kilku-kilkunastu genów (na przykład kompleksowe badanie DNA pod kątem nowotworów złośliwych czy test pozwalający na opracowanie diety DNA) wynosi około 1500 - 2000 złotych. Obecnie dostępne jest również takie badanie DNA, którego wykonanie pozwoli na poznanie sekwencji całego genomu (materiału genetycznego obecnego w podstawowym zespole chromosomów) osoby badanej - cena tego testu to około 12 tysięcy złotych. Test na ojcostwo kosztuje natomiast ok. 550-1000 złotych.

Na cenę analizy genetycznej wpływa również metoda wykonania - najczęściej wykorzystuje się metody oparte o PCR (są to techniki tańsze) i sekwencjonowanie DNA. Sekwencjonowanie DNA jest metodą nieustannie udoskonalaną, czego przykładem jest sekwencjonowanie NGS (ang. Next Generation Sequencing - Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Technika ta umożliwia jednoczesną analizę wielu fragmentów DNA - jest więc metodą szybszą i bardziej ekonomiczną niż techniki starsze.

Jakie są zalety badań DNA?

Badania DNA mają wiele zalet - przede wszystkim są one najbardziej czułymi i wiarygodnymi laboratoryjnymi metodami diagnostycznymi (ich czułość wynosi ponad 99%, fałszywy rezultat może zdarzyć się więc w bardzo wyjątkowych przypadkach).

Ich wykonanie jest bardzo proste i wygodne dla pacjenta - nie musi się on przygotowywać do testu w jakikolwiek sposób (nie musi być na czczo), do zrobienia badania DNA niezbędna jest tylko niewielka próbka materiału biologicznego, najczęściej śliny lub krwi.

Ponadto, test genetyczny nie wymaga powtarzania, ponieważ materiał genetyczny każdego z nas nigdy się nie zmienia i raz uzyskany wynik jest ważny do końca życia. Test DNA wykonywany jest więc jednorazowo w dowolnym wieku, nie jest on również zależny od obecnego stanu pacjenta, nie ma więc żadnych przeciwwskazań (takich jak ciąża czy stosowanie konkretnych leków) do jego przeprowadzenia.

Po co wykonuje się badanie DNA?

Badanie DNA jest sposobem na dokładne poznanie własnego organizmu i uzyskanie informacji bardzo istotnych dla zdrowia człowieka - testy tego typu wykorzystuje się więc z powodzeniem w medycynie i w profilaktyce zdrowia.

Pakiet badań genetycznych w kierunku raka piersi i raka jajnika

Jeżeli chcesz uzyskać informacje o własnym ryzyku zachorowania na raka piersi, wykonaj badania genetyczne. Mutacja genu BRCA1 wiąże się z 70% ryzykiem rozwoju raka piersi, zwiększa również znacznie prawdopodobieństwo wystąpienia raka jajnika.

Badanie wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

raka piersi

raka jajnika

Dowiedz się więcej

Polegają one na laboratoryjnej analizie DNA pacjenta w celu wykrycia lub wykluczenia obecności w nim zmian genetycznych (polimorfizmów, mutacji), które przekazywane są potomstwu przez rodziców lub tworzą się podczas zapłodnienia i również mogą być dziedziczone. Zmiany te decydują między innymi o naszym zdrowiu, dlatego tak ważna jest świadomość ich posiadania.

Badanie DNA przeprowadzane jest w różnych celach - mają one ogromne znaczenie między innymi w diagnostyce konkretnych chorób genetycznych (są to badania DNA diagnostyczne). Wykonuje się je więc u tych osób, u których występują dane objawy kliniczne, tak aby ustalić ich przyczynę i postawić ostateczną diagnozę. Prawidłowa diagnoza jest ogromnie ważna, ponieważ pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia, jeżeli jest ono dostępne.

Z roku na rok testy DNA wykonywane są coraz częściej w ramach profilaktyki zdrowotnej - prognostyczne badania genetyczne pozwalają bowiem na wykrycie zmian odpowiedzialnych za występowanie danej choroby jeszcze zanim się ona rozwinie. Badania te umożliwiają więc oszacowanie całożyciowego ryzyka rozwoju konkretnego schorzenia i podjęciu na tej podstawie takich działań, które zminimalizują to prawdopodobieństwo lub wykryją chorobę bardzo wcześnie. Prognostyczne testy DNA wykonywane są najczęściej w kierunku nowotworów złośliwych - specjaliści zalecają ich zrobienie przede wszystkim tym osobom, w rodzinach których występowały już przypadki chorób nowotworowych lub wtedy, gdy u bliskiego krewnego potwierdzono nosicielstwo szkodliwej mutacji (na przykład w genie BRCA1, BRCA2, CDKN2A, NBN, HOXB13 czy CHEK2).

Pakiet badań genetycznych GENOdiagDIETA

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy cierpisz na nietolerancje pokarmowe, a także uniknąć takich schorzeń jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie, rozważ wykonanie badania GENOdiagDIETA, dzięki któremu będziesz mógł odżywiać się zgodnie z potrzebami własnego organizmu.

Dzięki diecie zgodnej z własnym DNA możesz:

poprawić swoje samopoczucie, wygląd i ogólny stan zdrowia

poprawić zdolność organizmu do usuwania toksyn

uzyskać prawidłową masę ciała

uniknąć chorób zależnych od diety

wzmocnić układ odpornościowy

spowolnić procesy starzenia

Dowiedz się więcej

Również w ramach profilaktyki zdrowia, pacjenci coraz częściej decydują się na zrobienie badań nutrigenetycznych - wykonuje się je w celu opracowania sposobu odżywiania dostosowanego do własnego materiału genetycznego. Przygotowując dietę w ten sposób mamy pewność, że będzie ona odpowiednia dla naszego organizmu i przyniesie nam ona wiele korzyści - zapewni nam nie tylko idealną masę ciała, ale przede wszystkim świetne samopoczucie i stan zdrowia. Badania nutrigenetyczne (na przykład GENOdiagDIETA lub Genodiet Completo) obejmują analizę takich genów, które są odpowiedzialne za metabolizm węglowodanów, tłuszczów, witamin, za predyspozycje do nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych, otyłości i innych schorzeń zależnych od diety, a także za zdolności do usuwania wolnych rodników i toksyn. Na podstawie tej szczegółowej analizy genetycznej ustalany jest unikalny profil żywieniowy pacjenta - do niego dostosowywane są następnie żywieniowe wskazówki. Badania nutrigenomiczne powinni wykonać w szczególności ci pacjenci, którzy borykają się z nieprawidłową masą ciała, z uciążliwymi objawami o przyczynie trudnej do określenia (takimi jak bóle brzucha, osłabienie organizmu, migreny, problemy z zasypianiem, zaburzenia widzenia), z przewlekłymi chorobami, a także osoby planujące posiadanie potomstwa czy uprawiające sport.

Kolejnym zastosowaniem badań DNA jest sprawdzenie reakcji własnego organizmu na stosowanie danego leku - służą do tego testy farmakogenetyczne. W materiale genetycznym wielu z nas obecne są warianty genetyczne, które sprawiają, że lek jest nieskuteczny lub powoduje on występowanie groźnych skutków ubocznych. Poprzez zrobienie testu farmakogenetycznego dowiemy się więc o własnych skłonnościach, dzięki czemu możliwe będzie opracowanie przez specjalistę bezpiecznego i skutecznego schematu leczenia. Badania DNA farmakogenetyczne wskazane są między innymi dla tych pacjentów, którzy planują przyjmowanie bądź już stosują takie leki jak warfaryna, klopidogrel czy losartan.

Testy genetyczne przeprowadzane także w celu określenia statusu nosicielstwa mutacji danego genu - badania tego typu pozwalają na wskazanie nosicieli takich genetycznych schorzeń jak mukowiscydoza (spowodowana nieprawidłowym genem CFTR) czy fenyloketonuria (związana z uszkodzeniami w genie PAH). Choroby te dziedziczą się w sposób autosomalny recesywny - dane schorzenie ujawni się więc wtedy, gdy w DNA pacjenta obecne będą dwie nieprawidłowe wersje genu, jedna otrzymana od matki, a druga od ojca. U nosicieli natomiast obecna jest tylko jedna uszkodzona wersja genu i zwykle nie pojawiają się u nich żadne symptomy związane z chorobą. Jeżeli nosicielem choroby jest zarówno matka, jak i ojciec, szansa na urodzenie chorego dziecka wynosi 25%. Jeśli nosicielstwo dotyczy tylko jednego z rodziców, ich dziecko na pewno urodzi się zdrowe, ale także może być nosicielem (ryzyko to wynosi 50%). Testy genetyczne w kierunku nosicielstwa chorób autosomalnych recesywnych wskazane są więc dla wszystkich osób planujących potomstwo - w szczególności wtedy, gdy u jednego z partnerów nosicielstwo danego schorzenia zostało już potwierdzone lub gdy choroby tego typu diagnozowano już wśród członków rodziny.

Jednym z zastosowań badań DNA jest również ustalenie ojcostwa - taki test na ojcostwo jest jedynym sposobem na ostateczne potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego ojcostwa.

Test genetyczny na ojcostwo

Jeżeli masz wątpliwości co do swojego biologicznego ojcostwa lub podejrzewasz, że możesz być biologicznym ojcem dziecka wykonaj prosty test DNA na ojcostwo. Pozwala on na stuprocentowe wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie go z pewnością powyżej 99,9999%.

Dostępne testy DNA na ojcostwo to:

Test na ojcostwo ➜ realizacja w punkcie pobrań (próbka krwi/wymaz + mikroślad)

Test na ojcostwo ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + mikroślad)

Test na ojcostwo ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + wymaz)

Dowiedz się więcej

Testy te wykonywane są zarówno na zlecenie sądu, jak i na zlecenie prywatne. Można zrealizować je także anonimowo. Do badań DNA na ojcostwo niezbędne jest pobranie próbek materiału genetycznego od dziecka oraz domniemanego ojca - pozwoli to na ustalenie i porównanie ich profili genetycznych. Próbki mogą zostać pozyskane np. z wymazu z błony śluzowej policzka, z próbki krwi, z włosów oraz różnych przedmiotów codziennego użytku (np. szczoteczka do zębów, butelka, smoczek, szklanka, chusteczka higieniczna). Obecnie dostępne są również testy na ojcostwo w ciąży.

Dzięki testom DNA na ojcostwo, zostanie ono wykluczone stuprocentowo lub potwierdzone z pewnością ponad 99,9999%. Ojcostwa nigdy nie da się potwierdzić stuprocentowo ze względu na teoretyczną możliwość wystąpienia takich samych profili genetycznych u dwóch osób ze sobą niespokrewnionych - w praktyce szansa ta jest jednak bliska zeru.


Statystyki:
0 komentarzy
1386 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

GENOdiagDIETA

Dzięki badaniu GENOdiagDIETA możliwe jest ustalenie unikalnego profilu żywieniowego pacjenta na podstawie analizy genów

GENOdiagDIETA

  • Dzięki badaniu GENOdiagDIETA możliwe jest ustalenie unikalnego profilu żywieniowego pacjenta na podstawie analizy genów
  • Wynik testu pozwala na opracowanie idealnej diety, która zapewni pacjentowi dobry stan zdrowia, osiągniecie optymalnej masy ciała czy uniknięcie rozwoju wielu groźnych chorób w przyszłości

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Konsultację z dietetykiem celem spersonalizowania stylu życia i diety

Obszerny raport z badania wraz z zaleceniami żywieniowymi

Analizę genetyczną w laboratorium

Cena badania:

1 799 zł