Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Test na ojcostwo - Jak wykonać? Jak wyglądają wyniki?

Test na ojcostwo - Jak wykonać? Jak wyglądają wyniki?

3.9
Ocena użytkowników: 147 ocen

Data publikacji: 2017-03-06

Data aktualizacji: 2017-03-06

Na czym polega test DNA na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo pozwalają na ostateczne określenie, czy mężczyzna poddający się badaniu jest biologicznym ojcem dziecka. Klasyczne badanie opiera się na porównaniu profili genetycznych dziecka i domniemanego ojca w celu potwierdzenia lub wykluczenia biologicznego pokrewieństwa w pierwszym stopniu. Konieczne jest więc zdobycie próbek ich materiałów genetycznych w celu przeprowadzenia analizy laboratoryjnej.

Jakie próbki są wykorzystywane w testach na ojcostwo?

Najczęstszym sposobem pobrania jest wymaz błony śluzowej jamy ustnej.

Jeśli nie możesz pobrać wymazu od jednej z osób, istnieje możliwość wykorzystania w badaniu mikrośladów.

Wymaz błony śluzowej policzka ➜

potarcie patyczkiem wewnętrznej strony policzka

Mikroślad ➜

szczoteczka do zębów, guma do żucia, smoczek, używana chusteczka higieniczna, niedopałek papierosa, obcięte paznokcie, zużyty pasek do glukometru

Czy zabezpieczenie materiału genetycznego jest trudne?

Przygotowanie próbek DNA do testu na ojcostwo jest bardzo proste. W otrzymanym od Zdrowegeny.pl zestawie znajduje się instrukcja, która dokładnie wyjaśnia, w jaki sposób zabezpieczyć materiał. Klient otrzymuje rękawiczki jednorazowe, w których należy przeprowadzić pobranie, sterylne wymazówki w plastikowych opakowaniach oraz woreczek strunowy w celu umieszczenia w nim mikrośladu.

Czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

  • Testy na ojcostwo wykonywane są w laboratorium DIAGNOSTYKA, które posiada liczne certyfikaty poświadczające m.in. prawidłowe przeprowadzanie diagnostyki: Certyfikat ISO 9001:2008, Certyfikat PN-EN ISO/IEC 27001, Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskiem zgodnie z normą ISO 14001:2015, Deklaracja Polityki Jakości 9001, Deklaracja Polityki Jakości 14001, Deklaracja Polityki Jakości 15189/17025, Deklaracja Polityki Jakości 27001, Certyfikat Akredytacji AM 003, Certyfikat Akredytacji AM 004, Certyfikat Akredytacji AM 006, Certyfikat Akredytacji AB 1213.
  • W ramach testu na ojcostwo porównujemy najszerszy na rynku zakres 24 markerów genetycznych, co jest zgodne z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.
  • Zgodnie z wytycznymi test daje stuprocentową pewność w przypadku zaprzeczenia ojcostwa oraz prawdopodobieństwo bycia ojcem w 99,9999%.
  • Analiza przeprowadzana jest diagnostów laboratoryjnych, którzy są wieloletnimi specjalistami w swojej dziedzinie.
  • W przypadku stwierdzenia niezgodności profili analiza jest wykonywana ponownie, aby uzyskany potwierdzić wynik.
  • Jeśli materiał genetyczny będzie nieprawidłowy, zapewniamy klientom ponowne pobranie, aby nie było wątpliwości odnośnie jakości materiału genetycznego.

Jak będzie wyglądał wynik badania?

Wynik testu na ojcostwo zawiera porównanie 24 markerów genetycznych od obu badanych osób, a także interpretację wyniku. Markery genetyczne są fragmentami DNA, które pokrywają się częściowo u osób ze sobą spokrewnionych i są zlokalizowane w regionach niekodujących (czyli nie mających wpływu na stan zdrowia badanej osoby). W interpretacji znajduje się informacja, czy między badanymi osobami istnieje pokrewieństwo oraz w jakim stopniu. Wynik poświadczany jest podpisem diagnosty laboratoryjnego

Zobacz przykładowy wynik testu na ojcostwo ❱

Jakie testy na ojcostwo możesz wykonać na Zdrowegeny.pl?

Zdrowegeny.pl ma w swojej ofercie testy na ojcostwo z przeznaczeniem do celów prywatnych. Możliwe jest wykonanie badania w formie wysyłkowej lub poprzez pobranie w punkcie.

Dostępne testy na ojcostwo:

Cennik testów na ojcostwo ❱

Jak można zrealizować badanie?

Badanie zamawia się online poprzez Zdrowegeny.pl. Istnieją dwa sposoby realizacji testu na ojcostwo - wysyłkowo lub w punkcie pobrań.

W przypadku wyboru testu na ojcostwo w punkcie pobrań obie badane osoby udają się do wybranej placówki, okazują tam otrzymany sms-em kod, a po dokonaniu rejestracji pracownik pobiera od nich wymazy z jamy ustnej. Dodatkowo w przypadku udziału w badaniu nieletniego dziecka konieczna jest obecność prawnych opiekunów.

Sprawdź, gdzie możesz wykonać test na ojcostwo ❱

Wybierając test wysyłkowy klient otrzymuje od Zdrowegeny.pl dyskretną przesyłkę zawierającą zestaw do samodzielnego pobrania próbek - wymazów bądź mikrośladów. Klient po wykonaniu próbek przekazuje je kurierowi, który dostarcza je następnie do laboratorium. Przesyłka kurierska jest w cenie badania.

Wynik możliwy jest do odbioru online bądź w punkcie pobrań.

Kiedy możliwe jest wykonanie testów sądowych?

Sądowe testy na ojcostwo realizowane są na zlecenie sądu jedynie w określonych sytuacjach - wykonuje się zazwyczaj w przypadku procesów związanych z uznaniem ojcostwa, zaprzeczeniem ojcostwu czy też określeniu alimentów.

Badanie to różni się od testu prywatnego dodatkowymi procedurami, wśród których jest udział biegłego sądowego i obecność świadków przy pobraniu, porównaniem materiału od trzech osób (również od matki), a także sporządzenie protokołu z danymi każdej z badanych osób. Poza tym metoda obu rodzaju badań w niczym się nie różni.

Sąd również może uznać test prywatny jako dowód wstępny, jednak nie zawsze się tak dzieje.

Przeczytaj również na temat ustalania ojcostwa w czasie ciąży ❱


Aktualizacja: 2018-12-15

To badanie będzie pomocne:

Test na ojcostwo ➜ realizacja wysyłkowa. Zestaw pobraniowy: Wymaz od ojca, Mikroślad od dziecka

Cena online:

753.00 
Technologia badania:PCR

Czas oczekiwania na wynik:do 10 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic