Nietolerancja laktozy
Jest to badanie w kierunku pierwotnej nietolerancji laktozy (typu dorosłego), związanej z mutacją w genie LCT
Nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego, jest jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych występujących wśród Polaków.
Wykonanie badania genetycznego to wiarygodny sposób na potwierdzenie lub wykluczenie mutacji odpowiedzialnej za rozwój tej choroby.
Test przeznaczony jest dla osób z objawami ze strony układu pokarmowego, warto go wykonać również w przypadku potwierdzenia nietolerancji laktozy u bliskiego krewnego.
Badamy ryzyko:
Typ badania
Badane geny:
- Gen LCT - identyfikowany jest polimorfizm 13910C>T w genie LCT, odpowiedzialny za rozwój nietolerancji laktozy typu pierwotnego. Szacuje się, że w Polsce na to schorzenie cierpi ok. 33% osób
Badamy ryzyko:
- NIETOLERANCJI LAKTOZY - nietolerancja laktozy związana jest ze zbyt małą ilością enzymu odpowiadającego za rozkładanie tego cukru. Nietolerancja laktozy jest w dużej mierze zależna od pochodzenia etnicznego - w Polsce na schorzenie to cierpi ok. 33% osób. Związana jest z obecnością polimorfizmu 13910C>T w genie LCT
Laktoza typu pierwotnego dotyczy aż 33% Polaków
- U osób cierpiących na nietolerancję laktozy typu pierwotnego pojawiają się takie objawy jak bóle brzucha, wymioty, wzdęcia czy biegunki po spożyciu produktów zawierających laktozę. Nietolerancja laktozy najczęściej rozwija się na podłożu genetycznym.
- Nietolerancja laktozy typu pierwotnego rozwija się na skutek obecności polimorfizmu 13910C>T w promotorze genu LCT. Obecność tego polimorfizmu wiąże się z niskim poziomem enzymu laktazy - enzym ten odpowiada za prawidłowe trawienie laktozy.
- Poziom laktazy we wczesnym dzieciństwie jest prawidłowy, a następnie stopniowo się zmniejsza. Mutacje w genie LCT dziedziczone są w sposób autosomalny recesywny - potrzebne są więc dwie zmutowane wersje genu (odziedziczone po obojgu rodzicach), aby choroba się ujawniła.
- Polimorfizm 13910C>T w genie LCT występuje w polskiej populacji z częstością 43.9% - po uwzględnieniu dziedziczenia autosomalno recesywnego oznacza to, że około 33% Polaków choruje na nietolerancję laktozy.
- Test genetyczny oceniający mutację w genie LCT to wiarygodna metoda potwierdzająca bądź wykluczająca nietolerancję laktozy. Prawidłowa diagnoza pozwoli natomiast na zastosowanie odpowiedniego leczenia (wyeliminowanie produktów zawierających laktozę z diety), co rozwiąże występujące problemy zdrowotne.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Wczytywanie...