Hemochromatoza
Jest to badanie genetyczne genu HFE pod kątem hemochromatozy wrodzonej
Badanie przeznaczone jest dla osób mających mało specyficzne, choć dolegliwe i potencjalnie niebezpieczne objawy o trudnej do wyjaśnienia przyczynie, takie jak bóle brzucha, bóle stawów, przewlekłe zmęczenie, ogólne osłabienie, zmiany skórne
Badanie genetyczne w kierunku hemochromatozy pozwala potwierdzić lub wykluczyć występowanie u nas tej choroby
Badamy ryzyko:
hemochromatozy
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekBadane geny:
- Gen HFE - badana jest obecność mutacji C282Y, H63D oraz S65C
Badamy ryzyko:
- HEMOCHROMATOZY WRODZONEJ - częstość występowania hemochromatozy to ok. 1:200-400 osób. W przebiegu hemochromatozy żelazo jest nadmiernie wchłaniane z przewodu pokarmowego na skutek mutacji genu HFE. Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny - do wystąpienia objawów konieczne jest posiadanie dwóch uszkodzonych kopii genu.
Hemochromatoza – poważna choroba spowodowana mutacjami w genie HFE
- Hemochromatoza wrodzona (pierwotna) to choroba metaboliczna, polegająca na nadmiernym wchłanianiu żelaza z pożywienia. Wśród objawów, które mogą towarzyszyć tej chorobie, należy wymienić osłabienie organizmu, przewlekłe zmęczenie, bóle stawów, zmiany skórne, dolegliwości ze strony układu trawiennego. Objawy pojawiają się zwykle pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.
- Nieleczona hemochromatoza powoduje poważne konsekwencje - prowadzi do cukrzycy typu II, marskości wątroby czy niewydolności serca i gruczołów wydzielania wewnętrznego. Zwiększa także znacznie ryzyko rozwoju raka wątroby.
- Przyczyną choroby jest mutacja w genie HFE - do wystąpienia objawów konieczne jest posiadanie dwóch wadliwych kopii genu. Osoby, które mają tylko jedną nieprawidłową kopię tego genu nazywane są nosicielami (u nosicieli nie występują żadne dolegliwości). Najpowszechniejsze mutacje genu HFE to mutacje C282Y i H63D.
- Niestety, dotychczas nie udało się opracować leku, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie hemochromatozy pierwotnej - jeżeli jednak choroba zostanie zdiagnozowana przed pojawieniem się uszkodzeń w narządach, odpowiednia terapia pozwoli choremu na prowadzenie normalnej aktywności życiowej.
- W przypadku wystąpienia uszkodzeń narządów, leczenie wstrzyma dalszy rozwój choroby, ale nie doprowadzi do jej cofnięcia. Brak leczenia zaawansowanej hemochromatozy wrodzonej wiąże się z 60% ryzykiem zgonu okresie 5 lat od postawienia diagnozy.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Hemochromatoza
Wczytywanie...