Choroba Alzheimera
Profilaktyczne badania genetyczne

Choroba Alzheimera

 • Dla osób chcących ocenić własne predyspozycje do choroby Alzheimera i schorzeń sercowo-naczyniowych
 • Badanie genetyczne może przyczynić się do postawienia odpowiedniej diagnozy, wynik testu jest również podstawą do wdrożenia działań profilaktycznych
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

chorób sercowo-naczyniowych

Zdrowegeny.pl Tick Icon

choroby Alzheimera

Cena badania:

276 zł
349 zł
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 20 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

Alzheimer

CHOROBA ALZHEIMERA

 • Choroba Alzheimera jest nieodwracalną formą demencji i jednym z najczęściej występujących schorzeń neuropsychiatrycznych.
 • Szacuje się, że ponad 60% pacjentów z chorobą Alzheimera cierpi na jej postać sporadyczną z wieloczynnikowym typem dziedziczenia – ogromną rolę odgrywa w nim polimorfizm genu APOE.

W ramach tego pakietu badamy:

Gen APOE

Forma ε4 genu APOE związana jest z podwyższonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera

Wskazania do wykonania badania genetycznego

Alzheimer

WYSTĘPOWANIE OBJAWÓW WIĄZANYCH Z CHOROBĄ ALZHEIMERA

Wskazaniem do wykonania testu genetycznego jest występowanie takich objawów jak zaburzenia pamięci, zaburzenia mowy, trudności w doborze słów, problemy z wykonywaniem wyuczonych ruchów, zaburzenia słyszenia czy zaburzenia widzenia

Rodzina

PRZYPADKI CHOROBY ALZHEIMERA W RODZINIE

Jeżeli w rodzinie występowały już przypadki choroby Alzheimera o późnym początku, możliwe jest przeprowadzenie badania genetycznego w celu oceny własnych predyspozycji do rozwoju tego schorzenia

Dziecko z wadą genetyczną

ZABURZENIA LIPIDOWE

Badanie genu APOE warto wykonać również w przypadku występowania takich objawów jak podwyższony poziom cholesterolu i triglicerydów – poszczególne formy genu APOE mogą być przyczyną takich problemów i zwiększać ryzyko groźnych chorób sercowo-naczyniowych (np. miażdżycy)

Wątpliwości diagnostyczne

WĄTPLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE

Przeprowadzenie analizy genetycznej genu APOE zalecane jest również w przypadku występowania objawów demencji, w celu odróżnienia choroby Alzheimera od otępień innego typu

Co zyskujesz dzięki wykonaniu badania genu APOE?

Postawienie diagnozy

W przypadku występowania objawów wiązanych z chorobą Alzheimera badanie genetyczne genu APOE może przyczynić się do szybszego postawienia diagnozy, zapewnienia osobie chorej właściwej opieki i włączenia stosownych leków odpowiednio wcześnie

Bezpieczeństwo

Osoby bez objawów choroby Alzheimera, a u których wynik badania genetycznego wskazał podwyższone ryzyko zachorowania, mogą zastosować odpowiednie działania profilaktyczne zmniejszające prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby (zalicza się do nich m.in. odpowiednią dietę, kontrolowanie poziomu homocysteiny we krwi, aktywność fizyczną, ćwiczenia pamięci i koncentracji)

Wiedza o mutacjach

Badanie genetyczne genu APOE przyczyni się również do ustalenia przyczyny występujących zaburzeń lipidów – odpowiednio wczesne wykrycie tych problemów pozwoli na wdrożenie takiej profilaktyki, która zminimalizuje ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca czy zawał serca

Obecność allelu ε4 genu APOE wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera

 • Choroba Alzheimera to forma demencji cechująca się występowaniem takich objawów jak zaburzenia pamięci, mowy (także jej rozumienia), postępujące zanikanie zdolności intelektualnych czy zmiany behawioralne i charakterologiczne. Choroba Alzheimera skutkuje niemożnością samodzielnego funkcjonowania i jest to choroba nieodwracalna.
 • Czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera jest między innymi występowanie allelu ε4 genu APOE – obecność tego allelu nie oznacza jednak, że choroba na pewno się rozwinie, świadczy jedynie o podwyższonym ryzyku jej wystąpienia. Prawdopodobieństwo to zwiększa się 3-krotnie jeżeli allel ε4 występuje w układzie heterozygotycznym, a jeśli obecny jest on w układzie homozygotycznym – ryzyko zachorowania wzrasta o około 15 razy.
 • Pozostałe allele genu APOE nie zwiększają prawdopodobieństwa rozwoju choroby Alzheimera – allel ε3 w ogóle nie wpływa na to ryzyko, podczas gdy allel ε2 najprawdopodobniej ma właściwości ochronne przed rozwojem tego schorzenia. Obecność tego allelu genu APOE zwiększa jednak ryzyko hiperlipoproteinemii typu III i schorzeń sercowo-naczyniowych.

Jak zrobić badanie genetyczne?

 • Analiza genetyczna genu APOE przeprowadzana jest w wyspecjalizowanym laboratorium, materiał genetyczny pacjenta pozyskiwany jest z niewielkiej próbki jego krwi.
 • Krew pobierana jest w 380 punktach zlokalizowanych na terenie całej Polski – do pobrania nie trzeba przygotowywać się w żaden sposób, wystarczy jedynie zgłosić się do dowolnego punktu z numerem swojego badania. Numer przekazywany jest pacjentowi w wiadomości SMS niezwłocznie po dokonaniu transakcji online.
 • Wynik analizy genetycznej można odebrać w punkcie pobrań, udostępniany jest on także przez stronę internetową laboratorium.

Punkty pobrań

NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinKatowiceBiałystokGdyniaRadomSosnowiecToruńKielce
Pakiet DNA

Pakiet badań

Choroba Alzheimera

Sprawdź czy masz predyspozycje genetyczne do choroby Alzheimera

Cena badania:

276 zł
349 zł