22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Ceny badań genetycznych - dlaczego są tak wysokie?

Ceny badań genetycznych - dlaczego są tak wysokie?

4.20
Ocena użytkowników: 22 ocen

Jakie są ceny badań genetycznych?

Ceny badań genetycznych wahają się od około 200 złotych do kilku tysięcy złotych, a dokładna kwota uzależniona jest od ilości badanych mutacji i genów, metody analizy DNA oraz zdolności przerobowej laboratorium.

Cennik badań genetycznych ❱

Dlaczego cena jest tak wysoka?

Ilość badanych mutacji i genów ➜

Im jest ich więcej, tym badanie jest jest droższe.

Metoda analizy DNA ➜

Rozwój technik biologii molekularnej przyczynia się do zmniejszenia kosztów badania genetycznego, jednakże jeżeli badane są mutacje w obrębie dużych genów bądź gdy badanych jest wiele genów, koszt diagnostyki genetycznej znacznie wzrasta.

Zdolność przerobowa laboratorium ➜

Zdrowegeny.pl współpracują z największymi laboratoriami diagnostycznymi w Polsce, które są wyspecjalizowane w analizie genetycznej. Znaczna ilość wykonywanych analiz pozwala na obniżenie cen.


W jakim celu można wykonać badania genetyczne za pośrednictwem Zdrowegeny.pl?

Badanie genetyczne opiera się na laboratoryjnej analizie materiału genetycznego w celu odczytania informacji w nim zawartych. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się między innymi czy w naszym DNA obecne są genetyczne predyspozycje do występowania różnych chorób (takich jak nowotwory złośliwe) oraz ryzyko zachorowania na nie w przyszłości.

Zastosowanie nr 1. Ustalenie ojcostwa

Ustalenie biologicznego ojcostwa polega na porównaniu profili genetycznych dziecka oraz domniemanego ojca. Do przeprowadzenia takiego testu konieczne jest tylko dostarczenie do laboratorium próbek DNA pochodzących od osób poddawanych badaniu. W celu wykonania bania na ojcostwo wykorzystywane są wymazy oraz mikroślady. Dzięki testowi na ojcostwo, jest ono wykluczane z pewnością 100%, a potwierdzane zawsze z pewnością ponad 99,9999%.

Koszt badania na ojcostwo zależy od rodzaju badanego materiału DNA, realizacji testu, a także typu badania - testy na zlecenie sądowe są droższe niż te na zlecenie prywatne.

Cennik testów na ojcostwo ❱


Zastosowanie nr 2. Ustalenie optymalnej diety

Umożliwiają one ustalenie planu żywieniowego, dostosowanego do naszych genów. Odżywianie zgodne z własnym DNA niesie dla organizmu najwięcej korzyści, ponieważ pokrywa jego dokładne zapotrzebowanie na poszczególne składniki.

W ramach badań nutrigenetycznych analizowane są między innymi geny odpowiedzialne:

  • za metabolizm tłuszczów, węglowodanów, przeciwutleniaczy czy witamin,
  • za predyspozycje do otyłości, nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych,
  • za usuwanie szkodliwych wolnych rodników i toksyn.

Dieta opracowana na podstawie takiej analizy genetycznej ma na celu zapewnienie nam bardzo dobrego stanu zdrowia i samopoczucia, a także idealnej sylwetki na długie lata.

W ofercie Zdrowegeny.pl znajdują się testy takie jak GENOdiagDIETA, Genodiet ® Completo i Genodiet iGenesis Basic.

Cennik badań nutrigenetycznych ❱


Zastosowanie nr 3. Ustalenie przyczyn nietolerancji pokarmowych

U niektórych osób w genach obecne są mutacje, które predysponują do rozwinięcia się nietolerancji pokarmowych takich jak:

W zależności od konkretnego zaburzenia może dojść do ujawnienia się choroby już w okresie niemowlęcym lub też w dowolnym późniejszym momencie życia.

Cennik testów na nietolerancje pokarmowe ❱


Zastosowanie nr 4. Zadbanie o prawidłowy przebieg ciąży

❶ Planowanie potomstwa jest istotnym momentem w życiu wielu osób. Diagnostyka genetyczna wyszła naprzeciw wymogom współczesnych rodziców. W przypadku osób planujących ciążę warto zidentyfikować, czy jest się nosicielem najczęstszych i najgroźniejszych chorób dziedziczonych w populacji polskiej.

Cennik badań przed ciążą ❱


❷ W czasie ciąży istotna jest regularna ocena stanu zdrowia rozwijającego się płodu. W tym celu wykonywane są badania przesiewowe (nieinwazyjne), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości również inwazyjne. Do bezpiecznych badań prenatalnych należy test genetyczny Harmony, który umożliwia ustalenie płci, a także ryzyka wad genetycznych u płodu.

Cennik testów prenatalnych ❱


❸ Niestety znaczna ilość par ma problemy z poczęciem potomstwa. Przyczyny niepłodności mogą występować zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Diagnoza jest istotna, aby móc zaplanować odpowiednią terapię.

Cennik badań w niepłodności ❱


❹ Badania genetyczne umożliwiają również stwierdzenie przyczyny samoczynnej utraty ciąży. W tym celu analizowany jest odpowiednio przygotowany materiał z poronienia.

Cennik badań po poronieniach ❱


Zastosowanie nr 5. Określenie ryzyka rozwoju chorób przewlekłych

Badania te są wykonywane u osób, u których objawy chorobowe jeszcze się nie pojawiły - ich celem jest wykrycie mutacji genetycznych zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na daną chorobę w przyszłości. Można wykonać badania m.in. w kierunku:

Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, u których w rodzinie występowały choroby nowotworowe - wówczas należy przebadać się w kierunku mutacji odpowiedzialnych za rozwój nowotworów. Mając świadomość ich obecności w naszym materiale genetycznym, możliwe jest wczesne zastosowanie odpowiedniej profilaktyki przeciwnowotworowej (np. zmiana stylu życia, regularne wykonywanie badań kontrolnych), co znacznie zmniejszy ryzyko zachorowania.

Cennik badań w kierunku nowotworów ❱


Dlaczego warto wykonać testy DNA?

Badania genetyczne w kierunku określonej mutacji wykonywane są tylko raz w ciągu całego życia i nie ma potrzeby ich powtarzania, co daje im znaczną przewagę nad innymi badaniami.

Wynik testu DNA jest także niezależny od obecnego stanu pacjenta - można go wykonać w każdym wieku i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia (takich jak np. ciąża) - dzięki niemu można potwierdzić istnienie mutacji, która już zawsze będzie obecna w naszym materiale genetycznym.

Dodatkowym atutem i powodem wysokich cen badań genetycznych jest ich wyższa czułość i wiarygodność w porównaniu do tradycyjnych metod laboratoryjnych - wynik fałszywie pozytywny lub negatywny zdarza się niezwykle rzadko.


Aktualizacja: 2018-11-15

Data publikacji: 2015-11-26

Nowotwory - mężczyźni


1097.00 na stronie
1549.00 w placówce
Technologia badania:
Sekwencjonowanie
Czas oczekiwania na wynik:
do 21 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy