Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Zakrzepica

Ocena użytkowników: 43 ocen
4.1

Jest to badanie genetyczne w kierunku zakrzepicy - badane są geny F2 i F5 (mutacja V Leiden)

To badanie genetyczne wykrywa predyspozycje do zaburzeń krzepliwości krwi i warto wykonać je w przypadku występowania objawów ze strony układu krwionośnego, przypadków zakrzepicy w rodzinie czy stosowania lub rozważania stosowania antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej. 

Badanie DNA w kierunku zakrzepicy przyczyni się do prawidłowego zdiagnozowania istniejącej już choroby lub oceni ryzyko zachorowania na nią.

Badamy ryzyko:

 • zakrzepicy (trombofilii wrodzonej)
 • Typ badania

  Pobranie krwi w placówce
  Sprawdź listę placówek
  Zakrzepica

  Cena w placówce

  399.00 

  Cena online:

  283.00 
  Technologia badania:PCR

  Czas oczekiwania na wynik:do 15 dni roboczych

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Badane geny:

  • Gen F5 (mutacja V Leiden) - najczęstsza mutacja, która powoduje zakrzepicę, to mutacja V Leiden w genie F5, kodującym czynnik V układu krzepnięcia krwi. W Polsce mutacja ta występuje z częstością 5%.
  • Gen F2 - jest to gen kodujący białko protrombinę, częstość występowania mutacji tego genu w Polsce wynosi ok. 1,8%.

  Badamy ryzyko:

  • ZAKRZEPICY - jest to schorzenie polegające na tworzeniu się w żyłach zakrzepów wewnątrz naczyń krwionośnych. Może być spowodowana mutacjami genów F2 i F5, stosowanie antykoncepcji hormonalnej w przypadku obecności mutacji w tych genach dodatkowo zwiększa to ryzyko.

  Mutacje genów F5 i F2 w połączeniu z antykoncepcją to nawet 110-krotnie wyższe ryzyko zakrzepicy

  • Zakrzepica jest schorzeniem polegającym na tworzeniu się w żyłach zakrzepów, które prowadzą do zamykania ich światła. Zakrzepy tworzą się na skutek zaburzonych procesów krzepnięcia krwi.
  • Oderwanie się skrzepliny od ściany naczynia żylnego może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne - doprowadzić do wstrząsu, zatrzymania krążenia i oddychania z powodu zatoru tętnicy płucnej.
  • Ok. 30% wszystkich przypadków zakrzepicy ma podłoże genetyczne. Najczęstszą mutacją, która powoduje tę chorobę jest mutacja typu Leiden w genie F5, kodującym czynnik V układu krzepnięcia krwi. W Polsce mutacja ta występuje z częstością 5%. Częstość występowania mutacji w genie F2 (kodującym protrombinę) to natomiast ok. 1,8%.
  • W układzie heterozygotycznym (jeżeli tylko jedna kopia genu jest uszkodzona) ryzyko zakrzepicy jest ok. 2-6 razy większe w porównaniu do osób bez mutacji. Jeżeli obie kopie genu są nieprawidłowe - ryzyko zachorowania na chorobę zakrzepową zwiększa się o ok. 40 razy.
  • Doustna antykoncepcja hormonalna lub hormonalna terapia zastępcza przyczynia się do jeszcze większego wzrostu ryzyka - w układzie heterozygotycznym wzrasta ono o ok. 35 razy, a w układzie homozygotycznym aż o ponad 100 razy.
  Zakrzepica

  Cena w placówce

  399.00 

  Cena online:

  283.00 
  Technologia badania:PCR

  Czas oczekiwania na wynik:do 15 dni roboczych

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Badanie genetyczne w kierunku zakrzepicy wykonywane jest z próbki krwi żylnej w ponad 800 placówkach na terenie Polski - nasze punkty oznaczone są szyldem DIAGNOSTYKA.

  NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

  Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Szczecin Bydgoszcz Lublin Katowice Białystok Gdynia Radom Sosnowiec Toruń Kielce

  Punkt realizuje badanie

  (opcjonalnie)

  Wczytywanie...

  © 2024 Zdrowegeny.pl

  powered by greenlogic