Zakrzepica
Jest to badanie genetyczne w kierunku zakrzepicy - badane są geny F2 i F5 (mutacja V Leiden)
To badanie genetyczne wykrywa predyspozycje do zaburzeń krzepliwości krwi i warto wykonać je w przypadku występowania objawów ze strony układu krwionośnego, przypadków zakrzepicy w rodzinie czy stosowania lub rozważania stosowania antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej.
Badanie DNA w kierunku zakrzepicy przyczyni się do prawidłowego zdiagnozowania istniejącej już choroby lub oceni ryzyko zachorowania na nią.
Badamy ryzyko:
Typ badania
Badane geny:
- Gen F5 (mutacja V Leiden) - najczęstsza mutacja, która powoduje zakrzepicę, to mutacja V Leiden w genie F5, kodującym czynnik V układu krzepnięcia krwi. W Polsce mutacja ta występuje z częstością 5%.
- Gen F2 - jest to gen kodujący białko protrombinę, częstość występowania mutacji tego genu w Polsce wynosi ok. 1,8%.
Badamy ryzyko:
- ZAKRZEPICY - jest to schorzenie polegające na tworzeniu się w żyłach zakrzepów wewnątrz naczyń krwionośnych. Może być spowodowana mutacjami genów F2 i F5, stosowanie antykoncepcji hormonalnej w przypadku obecności mutacji w tych genach dodatkowo zwiększa to ryzyko.
Mutacje genów F5 i F2 w połączeniu z antykoncepcją to nawet 110-krotnie wyższe ryzyko zakrzepicy
- Zakrzepica jest schorzeniem polegającym na tworzeniu się w żyłach zakrzepów, które prowadzą do zamykania ich światła. Zakrzepy tworzą się na skutek zaburzonych procesów krzepnięcia krwi.
- Oderwanie się skrzepliny od ściany naczynia żylnego może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne - doprowadzić do wstrząsu, zatrzymania krążenia i oddychania z powodu zatoru tętnicy płucnej.
- Ok. 30% wszystkich przypadków zakrzepicy ma podłoże genetyczne. Najczęstszą mutacją, która powoduje tę chorobę jest mutacja typu Leiden w genie F5, kodującym czynnik V układu krzepnięcia krwi. W Polsce mutacja ta występuje z częstością 5%. Częstość występowania mutacji w genie F2 (kodującym protrombinę) to natomiast ok. 1,8%.
- W układzie heterozygotycznym (jeżeli tylko jedna kopia genu jest uszkodzona) ryzyko zakrzepicy jest ok. 2-6 razy większe w porównaniu do osób bez mutacji. Jeżeli obie kopie genu są nieprawidłowe - ryzyko zachorowania na chorobę zakrzepową zwiększa się o ok. 40 razy.
- Doustna antykoncepcja hormonalna lub hormonalna terapia zastępcza przyczynia się do jeszcze większego wzrostu ryzyka - w układzie heterozygotycznym wzrasta ono o ok. 35 razy, a w układzie homozygotycznym aż o ponad 100 razy.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Wczytywanie...