Test na ojcostwo z akredytacją
Data publikacji: 2020-03-30
Data aktualizacji: 2020-03-30
Jak wykonać test na ojcostwo z akredytacją?
Nasz test na ojcostwo opracowany został przez Instytut Genetyki Sądowej. Laboratorium IGS posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji potwierdzające najwyższą jakość badań w kierunku ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa zgodnie z międzynarodowymi standardami. Instytut od co najmniej 10 lat przeprowadza badania genetyczne dla polskich Sądów i Prokuratur.
Jeśli chcesz wykonać akredytowany test na ojcostwo, zamów go przez naszą stronę, a w maksymalnie 2 dni robocze otrzymasz zestaw wymazówek do pobrania DNA od rodzica i dziecka. Później wystarczy je odesłać za pośrednictwem kuriera.
Jaka technologia wykorzystywana jest w testach na ojcostwo z akredytacją?
Każdy z nas posiada dwie kopie materiału genetycznego - każda z kopii pochodzi od jednego z biologicznych rodziców. Na tej podstawie opracowanie profili genetycznych rodziców i dziecko umożliwia definitywne rozstrzygnięcie w kwestiach rodzicielstwa.
W naszych testów na ojcostwo z akredytacją do ustalenia profili genetycznych wykorzystuje się materiał genetyczny pobrany za pomocą wymazówek z wewnętrznej strony policzka. Następnie w pełni zautomatyzowany sposób izolowane jest DNA z komórek nabłonkowych. Kolejnym etapem jest skopiowanie i powielenie specyficznych sekwencji w DNA - w teście na ojcostwo wykorzystuje się 24 markery genetyczne. W tym celu wykorzystuje się technologię PCR, czyli łańcuchową reakcję polimerazy. Sekwencje te są później sczytywane, dzięki czemu eksperci Instytutu Genetyki Sądowej mogą porównać ze sobą sekwencję DNA badanych osób i przeanalizować prawdopodobieństwo ojcostwa.
Nasze testy dają wynik, który daje informację o byciu ojcem z 99.999999% prawdopodobieństwem. Świadczy to, że znalezienie innego mężczyzny mogącego być ojcem to jeden na miliard przebadanych mężczyzn. Wykluczenie ojcostwa w akredytowanym teście na ojcostwo jest całkowite (100%).
Kiedy wykonać test na ojcostwo z akredytacją?
Zawsze w przypadku podejrzenia nieprawidłowości biologicznego ojcostwa powinno się ustalić, kto właściwie jest ojcem. Ustalenie ojcostwa w sądzie wymaga wykonania badań DNA, gdyż tylko one pozwalają na udowodnienie, kto jest biologicznym ojcem, z największą pewnością.
Pozew o ustalenie ojcostwa może złożyć prokurator lub jedna ze stron (ojciec, matka, dziecko) do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego. W przypadku sprawy o zaprzeczenie ojcostwa poprzez prokuraturę przedłożenie wyniku testu genetycznego wykonanego prywatnie sprawia, że prokurator najczęściej zgadza się na wystąpienie z wnioskiem o ustalenie ojcostwa do sądu. Później w ramach procesu sądowego zlecane jest również sądowy test na ojcostwo, aby potwierdzić wynik zgodnie z wymogami sądu.
To badanie będzie pomocne:
Te artykuły mogą Cię zainteresować
SIE 7, 2018
CZE 4, 2018
MAJ 24, 2018