Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Mukowiscydoza

Ocena użytkowników: 19 ocen
4.4

Jest to badanie genetyczne pod kątem mukowiscydozy 

Test polega na analizie 36 mutacji w genie CFTR

Badanie sprawdza, czy występuje u nas dana mutacja w tym genie - wykonanie badania przyczyni się więc do postawienia odpowiedniej diagnozy. 

W przypadku planowania ciąży, test (wykonany u obojga partnerów) pozwoli na ocenę ryzyka wystąpienia mukowiscydozy u dziecka.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

 • mukowiscydozy
 • Typ badania

  Pobranie krwi w placówce
  Sprawdź listę placówek
  Mukowiscydoza

  Cena w placówce

  899.00 

  Cena online:

  799.00 
  Technologia badania:Sekwencjonowanie

  Czas oczekiwania na wynik:do 27 dni roboczych

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Badane geny:

  • Gen CFTR - w ramach testu sprawdzanych jest 36 mutacji w genie CFTR, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy

  Badamy ryzyko:

  • MUKOWISCYDOZY - mukowiscydoza jest nieuleczalną, uwarunkowaną genetycznie chorobą spowodowaną mutacją genu CFTR. Częstość jest występowania szacowana jest na 1:2500 żywych urodzeń. W jej przebiegu zaburzone są funkcje gruczołów wydzielania zewnętrznego i związanych z nimi narządów i układów.

   Co to jest mukowiscydoza?

  • Mukowiscydoza to jedna z najczęściej występujących chorób jednogenowych w populacji polskiej, a jej przyczyną jest mutacja w genie CFTR. W przebiegu mukowiscydozy dochodzi do zagęszczenia i zwiększenia lepkości wydzielin, przez co funkcje gruczołów zewnątrzwydzielniczych (i związanych z nimi narządów i układów) są zaburzone.
  • Wśród objawów występujących w przebiegu tej choroby wymienia się: lepki, gęsty śluz zalegający w oskrzelach, duszność, uciążliwy kaszel, nadmierną męczliwość, nawracające zapalenia płuc, oskrzeli i trzustki, opóźnienie rozwoju fizycznego, bóle brzucha, biegunki czy zaparcia.
  • Dziedziczenie mukowiscydozy jest autosomalne recesywne – oznacza to, że do rozwoju choroby konieczne jest odziedziczenie po jednej wadliwej kopii genu CFTR od każdego z rodziców. Osoby, które mają tylko jedną nieprawidłową kopię genu CFTR, nazywane są nosicielami i nie występują u nich objawy choroby.
  • W przypadku mukowiscydozy bardzo ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza – dzięki temu i podjętym leczeniu możliwe jest utrzymanie płuc i oskrzeli chorego w lepszym zdrowiu, co znacznie przedłuży mu życie.
  Mukowiscydoza

  Cena w placówce

  899.00 

  Cena online:

  799.00 
  Technologia badania:Sekwencjonowanie

  Czas oczekiwania na wynik:do 27 dni roboczych

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Badanie genetyczne w kierunku mukowiscydozy wykonywane jest z próbki krwi żylnej w ponad 800 placówkach na terenie Polski - nasze punkty oznaczone są szyldem DIAGNOSTYKA.

  Punkt realizuje badanie

  (opcjonalnie)

  Wczytywanie...

  © 2024 Zdrowegeny.pl

  powered by greenlogic