22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

FTO – gen otyłości

4.60
Ocena użytkowników: 24 ocen

Jest to badanie genetyczne genu FTO, określanego mianem “genu otyłości”

Analiza genu FTO pozwala na określenie ryzyka rozwoju otyłości i innych chorób dietozależnych

Na podstawie wyniku badania możliwe jest ustalenie takiej diety, której celem jest bezpieczne i trwałe osiągnięcie idealnej masy ciała oraz uniknięcie groźnych chorób w przyszłości

Badamy ryzyko:

  • otyłości i innych schorzeń zależnych od diety

Badane geny:

  • Gen FTO - nosiciele negatywnego wariantu genu FTO mają podwyższone ryzyko rozwoju otyłości i innych chorób zależnych od diety (np. cukrzycy typu II)

Badamy ryzyko:

  • OTYŁOŚCI - otyłość jest przewlekłą chorobą polegającą na nadmiernym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej. Otyłość skutkuje pogorszeniem jakości życia, a nawet niepełnosprawnością i zwiększonym ryzykiem przedwczesnego zgonu. W rozwoju otyłości ważną rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne (negatywne warianty genu FTO).

Nadmierna masa ciała a gen FTO

  • Otyłość jest jednym z najbardziej poważnych problemów zdrowotnych naszych czasów, schorzenie to polega na nadmiernym nagromadzeniu się w organizmie tkanki tłuszczowej (powyżej 15% masy ciała dorosłego mężczyzny i 25% masy ciała dorosłej kobiety).
  • W przebiegu otyłości wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi co najmniej lub jest wyższy niż 30kg/m2 – znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia groźnych powikłań (a nawet przedwczesnego zgonu), ponadto prowadzi to do pogorszenia jakości życia i niepełnosprawności.
  • Przyczyn rozwoju otyłości jest wiele – wśród nich wymienia się czynniki zewnętrzne (przede wszystkim nieprawidłową dietę, brak lub niewystarczającą aktywność fizyczną), a także predyspozycje genetyczne. Mianem genu otyłości określany jest gen FTO.
  • Posiadanie negatywnego wariantu genu FTO to znacznie podwyższone ryzyko rozwoju otyłości (ponad 30%) i innych chorób przewlekłych zależnych od diety, takich jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia czy stłuszczenie wątroby.
  • Obecność genetycznych skłonności do wyżej wymienionych schorzeń nie oznacza jednak, że one na pewno wystąpią – ich uniknięcie jest możliwe poprzez wdrożenie odpowiedniej diety i prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Dlatego tak ważne jest wykonanie badania genetycznego i świadomość własnych predyspozycji.

FTO – gen otyłości


197.00 na stronie
299.00 w placówce
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 60 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce