FTO – gen otyłości
Profilaktyczne badania genetyczne

FTO – gen otyłości

 • Analiza genu FTO pozwala na określenie ryzyka rozwoju otyłości i innych chorób dietozależnych
 • Na podstawie wyniku badania możliwe jest ustalenie takiej diety, której celem jest bezpieczne i trwałe osiągnięcie idealnej masy ciała oraz uniknięcie groźnych chorób w przyszłości
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

otyłości i innych schorzeń zależnych od diety

Cena badania:

195 zł
299 zł
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
Do 20 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

Otyłość

OTYŁOŚĆ

 • Otyłość jest przewlekłą chorobą polegającą na nadmiernym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej
 • Otyłość skutkuje pogorszeniem jakości życia, a nawet niepełnosprawnością i zwiększonym ryzykiem przedwczesnego zgonu
 • W rozwoju otyłości ważną rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne (negatywne warianty genu FTO)

W ramach tego pakietu badamy:

Gen FTO

Nosiciele negatywnego wariantu genu FTO mają podwyższone ryzyko rozwoju otyłości i innych chorób zależnych od diety (np. cukrzycy typu II)

Wskazania do wykonania badania genetycznego

Nadwaga

NADMIERNA MASA CIAŁA I TRUDNOŚCI ZE ZRZUCENIEM ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW

Osoby z nadwagą i otyłością mogą sprawdzić, czy w ich przypadku w rozwoju tych schorzeń odegrały rolę predyspozycje genetyczne. Test warto również wykonać wtedy, gdy pacjent ma problemy ze zmniejszeniem masy ciała pomimo aktywności fizycznej i ograniczenia kaloryczności stosowanej diety

Rodzina

PRZYPADKI OTYŁOŚCI I CHORÓB DIETOZALEŻNYCH W RODZINIE

Specjaliści wskazują, że osoby, u których w rodzinie występowały już przypadki takich chorób jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze, także obciążone są większym ryzykiem rozwoju tych schorzeń

Choroby dietozależne

CHOROBY DIETOZALEŻNE

Wykonanie testu genetycznego wskazane jest również dla osób, u których rozwinęły się takie choroby dietozależne jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca – ryzyko tych chorób wzrasta w przypadku posiadania negatywnego wariantu genu FTO

Profilaktyka

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Badanie genu FTO pozwala na dokładne poznanie swojego organizmu i ma znaczenie profilaktyczne - dzięki niemu możemy ochronić się przed nadwagą i otyłością, a także wystąpieniem w przyszłości takich schorzeń jak cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego

Co zyskujesz dzięki wykonaniu badania genu otyłości?

Waga

Dzięki badaniu genu FTO dowiadujemy się o własnych predyspozycjach do nadmiernej wagi. Mając świadomość genetycznych skłonności możemy podjąć takie działania, które pozwolą nam na uzyskanie i utrzymanie idealnej masy ciała

Uniknięcie chorób

Dieta dostosowana do wyniku badania FTO to sposób na uniknięcie rozwoju w przyszłości groźnych chorób zależnych od diety (takich jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca czy zawał serca)

Dzieci

Wykonanie badania genu FTO dziecku również niesie ze sobą ogromne korzyści – w przypadku potwierdzenia występowania u niego predyspozycji do otyłości, możliwe jest podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych (takich jak modyfikacja sposobu odżywiania i wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń fizycznych)

Nadmierna masa ciała a gen FTO

 • Otyłość jest jednym z najbardziej poważnych problemów zdrowotnych naszych czasów, schorzenie to polega na nadmiernym nagromadzeniu się w organizmie tkanki tłuszczowej (powyżej 15% masy ciała dorosłego mężczyzny i 25% masy ciała dorosłej kobiety).
 • W przebiegu otyłości wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi co najmniej lub jest wyższy niż 30kg/m2 – znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia groźnych powikłań (a nawet przedwczesnego zgonu), ponadto prowadzi to do pogorszenia jakości życia i niepełnosprawności.
 • Przyczyn rozwoju otyłości jest wiele – wśród nich wymienia się czynniki zewnętrzne (przede wszystkim nieprawidłową dietę, brak lub niewystarczającą aktywność fizyczną), a także predyspozycje genetyczne. Mianem genu otyłości określany jest gen FTO.
 • Posiadanie negatywnego wariantu genu FTO to znacznie podwyższone ryzyko rozwoju otyłości (ponad 30%) i innych chorób przewlekłych zależnych od diety, takich jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia czy stłuszczenie wątroby.
 • Obecność genetycznych skłonności do wyżej wymienionych schorzeń nie oznacza jednak, że one na pewno wystąpią – ich uniknięcie jest możliwe poprzez wdrożenie odpowiedniej diety i prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Dlatego tak ważne jest wykonanie badania genetycznego i świadomość własnych predyspozycji.

Jak zrobić badanie genetyczne genu otyłości?

 • Do badania genu FTO nie trzeba przygotowywać się w żaden sposób, do jego wykonania konieczne jest tylko pobranie niewielkiej ilości krwi pacjenta.
 • Krew ta pobierana jest w 380 punktach pobrań rozmieszczonych na terenie całego kraju – należy zgłosić się do dowolnego z nich wraz z numerem badania. Numer badania pacjent otrzymuje w wiadomości SMS niezwłocznie po opłaceniu testu drogą internetową.
 • Materiał genetyczny pacjenta analizowany jest w laboratorium genetycznym, a wynik udostępniany jest wyłącznie osobie badanej przez internet - można odebrać go również w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinKatowiceBiałystokGdyniaRadomSosnowiecToruńKielce
Pakiet DNA

Pakiet badań

FTO – gen otyłości

Dowiedz się czy nie masz predyspozycji genetycznych do nadwagi czy otyłości

Cena badania:

195 zł
299 zł