Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl
Testy pokarmowe - jaka jest ich cena?

Testy pokarmowe - jaka jest ich cena?

4.2
Ocena użytkowników: 80 ocen

Data publikacji: 2018-09-27

Data aktualizacji: 2018-09-27

Ceny testów pokarmowych

Ceny testów pokarmowe różnią się w zależności od ilości badanych alergenów oraz metodologii badania. Poniższe testy pokarmowe wykonywane są metodą ELISA lub molekularną w warunkach laboratoryjnych przez wyspecjalizowanych diagnostów. Różnice obejmują również zastosowanie - mogą być testy na nietolerancje pokarmowe bądź testy alergiczne.

Testy pokarmowe - ceny:

Testy pokarmowe – na czym polegają?

Testy pokarmowe mają na celu wykryć, jaki alergen z pokarmu pobudza układ odpornościowy do reakcji obronnych w postaci wytworzenia przeciwciał IgE lub IgG i zainicjowania procesu zapalnego, który wiąże się z objawami chorobowymi.

Aby wykonać testy pokarmowe, w punkcie pobrań pobierana jest od pacjenta próbka krwi żylnej. Wykorzystując odpowiednie technologie diagności laboratoryjni są w stanie wykryć, w kierunku których produktów spożywczych pacjent ma podwyższone stężenie przeciwciał. W zależności od stężenia konkretnych swoistych IgE lub IgG na sześciostopniowej skali podawany jest stopień nasilenia reakcji układu immunologicznego na dany pokarm.


Testy pokarmowe w kierunku alergii pokarmowych

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergie pokarmowe są najbardziej typowym i najlepiej zbadanym problemem związanym z nadwrażliwością na pokarmy. Uczulony na dany pokarm organizm wytwarza przeciwciała IgE, które pozostają na podwyższonym poziomie na powierzchni tzw. komórek tucznych (biorą one udział w obronie organizmu przed patogenami). Gdy do organizmu po raz kolejny trafi ten sam alergen pokarmowy, przyłączony zostaje do IgE – jest to sygnał dla komórki do wydzielenia różnych substancji wywołujących lokalny stan zapalny (m.in. histaminy). W przypadku alergii doprowadza to jednak do pojawienia się objawów układowych.

Jakie są objawy alergii pokarmowej?

 • Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – kolkowy ból brzucha, wymioty, biegunki, nudności, wzdęcia.
 • Zmiany skórne – rumień, różnego typu wysypka alergiczna, obrzęki, nasilenie atopowego zapalenia skóry lub pokrzywki alergicznej.
 • Alergiczne zapalenie spojówek – łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie.
 • Zaostrzenie alergicznego nieżytu nosa – zatkany nos, katar.
 • Atak astmy oskrzelowej.
 • Wstrząs anafilaktyczny – różne objawy układowe, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenie pracy mięśnia sercowego.

Objawy alergii pokarmowej ujawniają się już w ciągu kilku minut do około dwóch godzin od spożycia szkodliwego alergenu.


Jakie są dostępne testy pokarmowe w kierunku alergii?

Testy alergiczne pokarmowe diagnozujące alergie zależne od przeciwciał IgE są dostępne w tzw. panelach, które składają się z sensownie dobranych grup alergenów tak, aby badały najczęściej uczulające alergeny. Cena testów alergicznych jest zależna od ilości badanych alergenów – cena małych paneli wynosi około 150 zł, natomiast kompleksowe badanie metodą molekularną są w cenie 1089 zł.

Alergeny pokarmowe można przede wszystkim zbadać w panelu pokarmowym. Panel ten obejmuje 21 alergenów, które najczęściej powodują alergię pokarmową w ogólnej populacji. W ramach tego testu badane jest uczulenie na nabiał, ryby, produkty zbożowe, warzywa, owoce czy też orzechy.

Alergie przeważnie dotyczą niemowląt i mały dzieci. Jeżeli objawy występują właśnie u małych pacjentów, można u nich wykonać badanie w specjalnym panelu pediatrycznym. Test alergiczny dla dzieci oprócz najczęstszych alergenów pokarmowych (czyli m.in. białka mleka krowiego, jaja czy orzeszki ziemne) analizuje odpowiedź immunologiczną również przeciwko alergenom oddechowym, które są również często są problemem dla dzieci.

Czym wyróżniają się testy molekularne?

 • Możliwością jednoczesnego przebadania wielu alergenów – w teście ALEX jest ich aż 282.
 • Precyzyjną analizą źródła alergii, czyli komponentów molekularnych alergenów.
 • Wynikiem, który może przyczynić się do właściwie dobranego leczenia.
 • Oceną reakcji organizmu na alergeny pokarmowe, oddechowe oraz jady owadów.

Czy trzeba przygotowywać się do testów pokarmowych w kierunku alergii?

 • Do testów na alergie z krwi w zasadzie nie trzeba być przygotowanym – można przystąpić o dowolnej porze dnia (oczywiście, w czasie godzin pobrań) i nie ma konieczności bycia na czczo.
 • Nie trzeba odstawiać leków antyhistaminowych jak w przypadku np. skórnych testów punktowych.
 • Testy te mogą być bezpiecznie przeprowadzone zarówno u małych dzieci, jak i osób, które w swojej przeszłości przeszły wstrząs anafilaktyczny.

Testy pokarmowe na alergie – jak się po nich leczyć?

Testy na alergie pokarmowe to wskazówka dla pacjenta, aby dieta była bezpieczna dla jego zdrowia i życia. Jest to niezwykle istotne, gdyż alergie pokarmowe są schorzeniem, które mogą utrzymywać się latami. Leczenie alergii pokarmowej polega na wykluczeniu z diety produktów, które stanowią zagrożenie dla danej osoby. W przypadku osób bardzo wrażliwych (a szczególnie dzieci) konieczna jest ostrożność nawet w przypadku produktów, które mogą zawierać śladowe ilości danego alergenu.

Testy pokarmowe w kierunku nietolerancji pokarmowych

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa polega na podobnych reakcjach jak w alergii pokarmowej. W tym przypadku jednak dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał IgG. Wiążą się one z alergenami tworząc kompleksy, które mogą lokalizować się w różnych miejscach w organizmie, gdzie rozwija się proces zapalny odpowiedzialny za pojawienie się objawów nietolerancji. Dolegliwości w nietolerancji mogą wystąpić po około 24 godzinach od spożycia alergenu.

Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej?

 • Zaburzenia jelitowe: bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, mdłości, biegunki, wymioty, nadmierne gazy.
 • Osłabienie, przewlekłe zmęczenie, migreny.
 • Bóle mięśni oraz stawów.
 • Zmiany skórne, w tym trądzik.
 • Zaburzenia neurologiczne, w tym trudności z zasypianiem, problemy z widzeniem, zmiany w zachowaniu

Dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych.

Jakie są dostępne testy pokarmowe w kierunku nietolerancji?

W ramach diagnostyki nietolerancji pokarmowych wykonuje się testy pokarmowe mierzące stężenie przeciwciał IgG swoistych dla alergenów. Badania IMMUNOdiagDIETA wykonuje się w panelach po 28, 44, 88 i 280 alergenów, a badanie FoodProfil po 44, 88 i 268 pokarmów. Cena obu testów jest porównywalna, jednak już cena każdego panelu zależy od ilości badanych alergenów. Te testy pokarmowe oceniają nasilenie reakcji immunologicznej na pokarmy takie jak warzywa i owoce, nabiał, mięso, ryby, przetwory zbożowe, orzechy, a także przyprawy, herbaty czy alkohole.

Czy trzeba przygotowywać się do testów pokarmowych w kierunku nietolerancji?

 • Do testów na nietolerancje można przystąpić o dowolnej porze dnia i nie ma konieczności bycia na czczo.
 • Przed testem należy skonsultować się z lekarzem w przypadku leczenia immunosupresyjnego (np. kortykosteroidy), chorób autoimmunologicznych oraz zaburzeń w poziomie immunoglobulin.
 • Badanie nie jest zalecane przed ukończeniem dwunastego miesiąca życia.

Testy pokarmowe na nietolerancje – jak się po nich leczyć?

Testy pokarmowe w kierunku nietolerancji pokarmowych mówią, które produkty na dany moment są szkodliwe dla pacjenta, a które są dla niego bezpieczne. Wynik badania pozwala na opracowanie odpowiedniej diety. W przypadku stwierdzenia, że dany alergen uczula w umiarkowanym stopniu, zalecana jest dieta rotacyjna, w ramach której możliwe jest spożywanie alergenu raz na około 4 dni. Jeżeli jakiś alergen wyzwala silną reakcję układu immunologicznego, należy go wyeliminować na 6-12 miesięcy. Leczenie nietolerancji pokarmowych w większości przypadków pozwalają na powrót tolerancji.

Kto powinien wykonać testy pokarmowe?

 • Osoby z objawami alergii lub nietolerancji pokarmowej.
 • Osoby, u których występują choroby alergiczne lub autoimmunologiczne.
 • Osoby z predyspozycją do alergii.
 • W przypadku wątpliwości diagnostycznych, czy przyczyną problemów są alergie czy nietolerancje pokarmowe.
 • Osoby, które przeszły proces leczenia, i chcą sprawdzić skuteczność.

Aktualizacja: 2023-07-04

To badanie będzie pomocne:

IMMUNOdiagDIETA 280 alergenów IgG

Cena w placówce

1650.00 

Cena online:

1461.00 
Technologia badania:test ELISA

Czas oczekiwania na wynik:do 15 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic