Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

dowiedz się więcej o testach na nadwrażliwość pokarmową

Testy na nadwrażliwość pokarmową

4.9
Ocena klientów: 8 ocen

Data publikacji: 2017-10-15

Data aktualizacji: 2018-11-06

Jakie testy diagnozują nadwrażliwości pokarmowe?

Zdrowegeny.pl daje możliwość wykonania najbardziej wiarygodnych testów na nadwrażliwości pokarmowe, które są realizowane w największych laboratoriach diagnostycznych w Polsce. W ofercie znajdują się pomiary zarówno przeciwciał IgG, jak i IgE.

❶ Testy na nadwrażliwość pokarmową zależną od IgG:

Cennik testów na nietolerancje IgG-zależne ❱

Zobacz przykładowy wynik testu na nietolerancje IgG-zależne ❱


❷ Testy na nadwrażliwość pokarmową zależną od IgE:

Cennik testów na alergie IgE-zależne ❱


Który test wybrać?

Testy te przeznaczone są przede wszystkim dla pacjentów, u których nadwrażliwość pokarmowa jest podejrzewana - czyli u wszystkich z objawami sugerującymi występowanie właśnie tej jednostki chorobowej.

Symptomy nietolerancji zależnej od przeciwciał IgG są różnorodne i mogą występować pojedynczo lub po kilka naraz. W wielu przypadkach są one bardzo niespecyficzne i nie wiążą się bezpośrednio z układem pokarmowym, co stanowi znaczną trudność w prawidłowej diagnostyce. Objawy związane z nadwrażliwością pokarmową zależną od przeciwciał IgG pojawiają się dopiero po upływie 24 godzin i utrzymują się nawet do 96 godzin po spożyciu nietolerowanego pokarmu.

Objawy nadwrażliwości IgE-zależnej (alergii) w przeciwieństwie do IgG-zależnej (nietolerancji) są dość wyraźne i zaczynają się bardzo szybko (nawet w kilka minut od spożycia posiłku). Dodatkowo symptomy alergii te zazwyczaj mają znaczne nasilenie i w niektórych przypadkach mogą skutkować negatywnymi zdarzeniami dla zdrowia i życia.

Testy na nadwrażliwość pokarmową należy wybrać więc ze względu na typ występujących objawów.

Objawy alergii: Objawy nietolerancji:

bóle brzucha, biegunki, wymioty, refluks

bóle brzucha, zaparcia, biegunki, kolki, nudności, wymioty, uczucie pełności

zespół alergii jamy ustnej

świąd, wypryski, pokrzywka, trądzik

obrzęki, pokrzywka, wysypka, atopowe zapalenie skóry,

senność, zmęczenie, ogólne osłabienie

nieżyt nosa, drapanie w gardle, kaszel, nieżyt ucha środkowego

bóle mięśni, kości, stawów,

zawroty i bóle głowy, nadmierna senność

bóle głowy różnego typu (na przykład migrenowe),

atak astmy oskrzelowej

zaburzenia koncentracji, nagłe zmiany nastroju, stany depresyjne/lękowe, nadmierne pobudzenie, bezsenność,

swędzenie i łzawienie oczu

zaburzenia widzenia

wstrząs anafilaktyczny

trudności z utrzymaniem masy ciała i podczas odchudzania


Jak wykonać badanie?

Testy na nadwrażliwość pokarmową rezerwuje się na stronie Zdrowegeny.pl - klient ma przydzielany numer zlecenia, który otrzymuje za pośrednictwem wiadomości sms i e-mail. Można następnie udać się do jednego z licznych punktów w Polsce w celu pobrania próbki krwi żylnej do analizy. W placówce należy okazać swój numer zlecenia pracownikowi. Wynik testu można będzie odebrać online i/lub w punkcie pobrań.


Gdzie można wykonać test?


Na czym polega IgG-zależna nietolerancja pokarmowa?

IgG-zależna nadwrażliwość pokarmowa nazywana jest również nietolerancją pokarmową zależną od IgG. Jest to bardzo powszechna, nabyta i odwracalna jednostka chorobowa - w jej przebiegu dochodzi do nadmiernej produkcji przez układ immunologiczny pacjenta przeciwciał IgG specyficznych dla nietolerowanego produktu pokarmowego, co z kolei jest przyczyną występowania wspomnianych wcześniej symptomów.

Jedyną metodą pozwalającą na prawidłowe wykrycie tego typu schorzeń jest wykonanie odpowiednich testów na nietolerancje pokarmowe z krwi, polegających na ocenie w niej poziomu przeciwciał IgG swoistych dla poszczególnych produktów. Zbyt duże stężenie tych przeciwciał jest równoznaczne z występowaniem nadwrażliwości zależnej od IgG.


Na czym polega IgE-zależna alergia pokarmowa?

IgE-zależną nadwrażliwość pokarmową nazywa się alergią pokarmową. Jest to bardzo częsta jednostka chorobowa, która może trwać kilka lat lub całe życie. Cofnięcie się alergii pokarmowej najczęściej obserwuje się u dzieci z nadwrażliwością na białka mleka krowiego lub jaja kurzego. W przebiegu alergii dochodzi do nadmiernej produkcji przez układ immunologiczny pacjenta alergenowo-swoistych przeciwciał IgE. Ich nadmiar prowadzi do wydzielenia się mediatorów takich jak histamina, które odpowiadają za rozwinięcie objawów alergii pokarmowej. W alergologii wykorzystuje się różne testy alergiczne z krwi - o nadwrażliwości na dany alergen świadczy podwyższony poziom specyficznych immunoglobulin E.


Jak leczyć poszczególne nadwrażliwości?

Stwierdzenie, które produkty są przyczyną nadwrażliwości pokarmowej, umożliwia dostosowanie leczenia dietetycznego i farmakologicznego. Dzięki tym działaniom występujące schorzenie znacznie się osłabi lub całkowicie się cofnie, a występujące dolegliwości ustąpią - pacjent odczuje więc poprawę swojego samopoczucia, stanu zdrowia i komfortu życia.

Leczenie alergii: Leczenie nietolerancji:

dieta eliminująca alergen z diety (na minimum 2-3 lata lub do końca życia)

dieta rotacyjna stosowana w przypadku nadwrażliwości umiarkowanej (na czas 6-12 miesięcy)

leczenie objawowe (antyhistaminiki, kortykosteroidy, adrenalina)

dieta eliminacyjna w przypadku nadwrażliwości silnej (na czas 6-12 miesięcy)

"odczulanie" (immunoterapia swoista)

przyjmowanie probiotyków

W przypadku nietolerancji IgG-zależnej niemal w każdym przypadku dochodzi do odwrócenia schorzenia i powrotu tolerancji na pokarmy, natomiast w alergii IgE-zależnej tylko u część osób może się wyleczyć - u niektórych uczulenie na dany produkt utrzymuje się całe życie.

To badanie będzie pomocne:

IMMUNOdiagDIETA 44 alergeny IgG

Cena w placówce

529.00 

Cena online:

465.00 
Technologia badania:Test ELISA

Czas oczekiwania na wynik:do 15 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic