22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Food Detective czy IMMUNOdiagDIETA - który test wybrać?

Food Detective czy IMMUNOdiagDIETA - który test wybrać?

4.20
Ocena użytkowników: 86 ocen

Testy na nietolerancje pokarmowe, które możesz wykonać na Zdrowegeny.pl

Zdrowegeny.pl oferuje możliwość realizacji najbardziej wiarygodnych testów, które pozwalają wykryć przyczyny nietolerancji pokarmowej zależnej od przeciwciał IgG:

 • IMMUNOdiagDIETA,
 • Food Detective.

Testy na nietolerancje pokarmowe wykonywane są przez największe laboratoria diagnostyczne Diagnostyka Sp. z o.o. (Polska) i Cambridge Nutritional Sciences Ltd. (Wielka Brytania).


Kiedy należy wykonać badanie?

Nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG stanowią połowę wszystkich wykrywanych przypadków nadwrażliwości pokarmowej. Nietolerancje tego typu cechują się nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał IgG specyficznych dla spożywanych produktów (alergenów) pokarmowych - nadprodukcja tych przeciwciał jest przyczyną różnorodnych dolegliwości. Symptomy spowodowane IgG-zależną nietolerancją pokarmową pojawiają się zwykle po 24-96 godzinach od spożycia nietolerowanego pokarmu.

Do objawów nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych zalicza się:

 • zaparcia, biegunki, mdłości, uczucie wzdęcia, bóle brzucha,
 • przewlekłe zmęczenie, osłabienie organizmu,
 • migreny,
 • trudności z zasypianiem,
 • zaburzenia wzroku,
 • trądzik i inne zmiany skórne,
 • bóle stawów i mięśni.

Brak wykrycia i odpowiedniego leczenia IgG zależnych nietolerancji pokarmowych wiąże się z ryzykiem bardzo poważnych komplikacji - może doprowadzić do takich powikłań jak niedokrwistość, cukrzyca, otyłość, uszkodzenie wątroby czy przewlekłe niedożywienie.


Wszystko o teście: IMMUNOdiagDIETA

Test ten polega na ocenie we krwi pacjenta poziomu przeciwciał IgG specyficznych dla 28, 44, 88 lub 280 produktów pokarmowych z takich grup jak warzywa i owoce, nabiał, ryby, owoce morza, mięso, nasiona, orzechy, zboża, kawy czy herbaty. Możliwe jest przeprowadzenie analizy całościowych przeciwciał (podklasy IgG1 - IgG4) lub jedynie podklasy IgG4 - zaleca się wybór podklasy czwartej w przypadku nie występowania dolegliwości pokarmowych.

Cennik badań IMMUNOdiagDIETA ❱

Jak wykonać test IMMUNOdiagDIETA?

Test należy zarezerwować online na Zdrowegeny.pl. Do badania niezbędna jest tylko niewielka ilość krwi osoby badanej, która pobierana w punkcie pobrań przez diagnostę laboratoryjnego po okazaniu numerka rezerwacyjnego. Próbka analizowana w wyspecjalizowanym laboratorium analitycznym.

Do badania IMMUNOdiagDIETA nie należy się przygotowywać w żaden sposób, wśród przeciwwskazań do jego wykonania wymienia się wiek poniżej 12 miesięcy.

Pacjentom, u których zdiagnozowano występowanie chorób autoimmunologicznych czy zaburzeń poziomu immunoglobulin, a także pacjentom stosującym terapię immunosupresyjną, przed wykonaniem testu IMMUNOdiagDIETA zalecana jest konsultacja lekarska.

Jak wygląda wynik?

Po analizie krwi pacjent otrzymuje raport z badania - przedstawia on ilościowe oznaczenie stężenia przeciwciał (również w formie graficznej), do wyniku dołączony jest również odpowiedni komentarz i spersonalizowane zalecenia dietetyczne. Wyniki ilościowe przypisywane są do siedmiostopniowej skali RAST/EAST (0-6):

Wynik w klasie RAST Interpretacja wyniku

Klasa 0 ➜

organizm toleruje dany pokarm

Klasa 1 ➜

występuje nikła reakcja

Klasa 2 ➜

produkt może powodować objawy o bardzo słabym nasileniu

Klasa 3 ➜

powstają kliniczne objawy w umiarkowanym stopniu

Klasa 4 ➜

dolegliwości po spożyciu są wyraźne

Klasa 5 ➜

produkt powoduje silne objawy kliniczne

Klasa 6 ➜

dochodzi do powstania bardzo silnej reakcji, która może być niebezpieczna dla zdrowia

Zobacz przykładowy wynik testu IMMUNOdiagDIETA ❱


Wszystko o teście: Food Detective

Istotą Food Detective jest wykrycie we krwi osoby badanej nadmiernej ilości przeciwciał specyficznych dla od 59 aż do ponad 220 produktów pokarmowych z takich grup jak owoce, warzywa, mięso, ryby i owoce morza, zboża czy orzechy i strączkowe - dostępna jest również wersja opracowana specjalnie dla wegetarian.

Cennik badań Food Detective ❱

Jak wykonać test Food Detective?

Food Detective zamawia się online na Zdrowegeny.pl, a w ciągu dwóch dni klient otrzymuje pod wskazany adres specjalny zestaw. Przy jego pomocy i zgodnie z dołączoną instrukcją możliwe jest samodzielne pobranie próbki krwi z palca. Następnie zamawia się kuriera, który odbierze gotowe próbki i przetransportuje je do laboratorium diagnostycznego. Wyniki analizy laboratoryjnej wraz z interpretacją udostępniane są pacjentowi online.

Jak wygląda wynik?

Wyniki testu Food Detective odczytywany jest na podstawie zmian w zabarwieniu odczynników, które znajdują się na polach z alergenami. Wynik podawany jest w trójstopniowej skali.


Wynik Food Detective Interpretacja

Kolor biały ➜

brak nietolerancji IgG zależnej

Barwa jasnoniebieska ➜

łagodna reakcja na pokarm

Barwa ciemnoniebieska ➜

silna reakcja na pokarm


Badanie IMMUNOdiagDIETA czy Food Detective?

Zarówno badanie IMMUNOdiagDIETA, jak i test Food Detective mają na celu wykrycie nietolerancji pokarmowych zależnych od przeciwciał IgG - jednak znajdują się pomiędzy nimi pewne różnice.

Czym różnią się IMMUNOdiagDIETA i Food Detective?


IMMUNOdiagDIETA Food Detective
Sposób pobrania próbki punkt pobrań - krew żylna samodzielnie za pomocą zestawu - krew włośniczkowa
Uzyskane wyniki ilościowy wynik stężenia przeciwciał oraz 6-stopniowa skala RAST wynik jakościowy w skali 3-stopniowej
Zakres badanych alergenów 28, 44, 88 lub 280 59, 80, 120, 160 (dla wegetarian), 220
Badane podklasy przeciwciał całościowe IgG1-IgG4 lub same IgG4 całościowe IgG1-IgG4

Co po otrzymaniu wyników?

Nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG mogą rozwinąć się w każdym wieku i są odwracalne - oznacza to, że podjęcie odpowiednich działań po zdiagnozowaniu problemu doprowadzi do jego cofnięcia lub osłabienia. Wśród takich działań wymienia się:

 • przywrócenie prawidłowej funkcji jelit (poprzez m.in. zastosowanie probiotyków),
 • dietę eliminacyjną (polegającą na całkowitym wyeliminowaniu danego produktu z diety),
 • dietę rotacyjną (opierającą się na zamiennym spożywaniu produktów bezpiecznych i nietolerowanych).

Przeprowadzenie właściwej terapii jest realne dzięki szerokiemu raportowi dołączonemu do wyniku badania. Ponadto, w ramach testu IMMUNOdiagDIETA istnieje możliwość skorzystania z konsultacji dietetycznej w cenie badania.

Aktualizacja: 2018-10-27

Data publikacji: 2017-02-21

IMMUNOdiagDIETA 44 alergeny IgG


469.00 na stronie
529.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 15 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy