Opóźniona alergia pokarmowa - badania umożliwiające jej wykrycie

wtorek 08:12 - 06.09.2016
Ocena Użytkowników (15 Ocen)
4.2
Opóźniona alergia pokarmowa - badania umożliwiające jej wykrycie
Opóźniona alergia pokarmowa - potoczne określenie dla nieprawidłowej reakcji organizmu na przyjmowany pokarm zależnej od przeciwciał IgG. Schorzenia te nazywane są tak ze względu na moment występowania objawów - w przypadku standardowej reakcji alergicznej dolegliwości pojawiają się niemal od razu po spożyciu uczulającego produktu, w przypadku odpowiedzi opóźnionej - w ciągu 24-96 godzin od jego konsumpcji. Eksperci wskazują jednak, że ten rodzaj chorób prawidłowo powinno określać się jako IgG zależne nietolerancje pokarmowe.

Jakie badania umożliwiają wykrycie opóźnionej alergii pokarmowej?

Na Zdrowegeny.pl dostępne są najbardziej wiarygodne testy diagnozujące opóźnioną nadwrażliwość na pokarmy:

Na czym polegają opóźnione alergie pokarmowe (nietolerancje IgG zależne)?

Standardowa alergia pokarmowa związana jest z przeciwciałami IgE, opóźniona alergia (IgG-zależna nietolerancja) - z przeciwciałami IgG. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do nadmiernego wytwarzania przez układ odpornościowy przeciwciał IgG swoistych dla poszczególnych produktów pokarmowych.

W mechanizmie powstawania IgG zależnych nietolerancji główną rolę odgrywa bariera jelitowa - fizjologicznie jej zadaniem jest ochrona przed przenikaniem do krwiobiegu fragmentów nieprawidłowych komórek flory bakteryjnej jelita, szkodliwych produktów procesu trawienia, a także patogennych wirusów i bakterii. Działanie wielu różnych czynników może doprowadzić do upośledzenia czynności bariery jelitowej.

Czynność bariery jelitowej upośledzana jest poprzez m.in.:

 • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków (antybiotyków, aspiryny),
 • stres,
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne i nowotworowe,
 • ostre zakażenia wirusowe i bakteryjne,
 • chemioterapię lub radioterapię,
 • zabiegi chirurgiczne.

Zaburzenie funkcji bariery jelitowej sprawia, że szkodliwe związki przedostają się do krwi i powodują miejscową reakcję zapalną - w konsekwencji tego w krwiobiegu tworzą się kompleksy przeciwciał IgG i alergenów. Kompleksy te są rozprowadzane przez układ krążenia i mogą osadzać się w wielu miejscach w organizmie, co wiąże się z występowaniem różnych symptomów.

Wśród objawów opóźnionej alergii pokarmowej wymienia się:

Brak prawidłowego rozpoznania i leczenia nietolerancji IgG zależnych może skutkować wystąpieniem groźnych chorób.

Wśród skutków nieleczonej opóźnionej alergii pokarmowej jest:

 • otyłość (mimo niskokalorycznej diety i systematycznych ćwiczeń fizycznych),
 • niedokrwistość,
 • cukrzyca typu II,
 • przewlekłe niedożywienie,
 • depresja.

IMMUNOdiagDIETA - sposób na prawidłowe wykrycie choroby

Pakiet badań w kierunku nietolerancji pokarmowych

Dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych.

Dowiedz się więcej

Nadwrażliwości pokarmowe zależne od przeciwciał IgG mogą pojawić się w każdym wieku, są powszechne zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ich wykrycie jest możliwe dzięki badaniom krwi - testy te polegają na ocenie stężenia przeciwciał IgG (specyficznych dla poszczególnych alergenów pokarmowych) we krwi pacjenta.

Badaniem takim jest IMMUNOdiagDIETA - pozwala ona na zmierzenie poziomu przeciwciał IgG specyficznych dla 44, 88 lub 280 alergenów pokarmowych z takich grup produktów spożywczych jak warzywa i owoce, nabiał, mięso, ryby i owoce morze, zboża, orzechy i nasiona czy kawy i herbaty.

Wynik testu umożliwia więc wyodrębnienie produktów bezpiecznych dla naszego organizmu, jak i tych, które mają na niego negatywny wpływ. Dzięki temu możemy tak spersonalizować naszą dietę, aby doprowadzić do poprawy własnego stanu zdrowia i samopoczucia,a także uniknąć poważnych konsekwencji w przyszłości.

IgG-zależne nietolerancje są odwracalne - dzięki podjęciu odpowiednich działań dochodzi do ich osłabienia lub całkowitego cofnięcia.

Przeczytaj również o badaniu ImuPro Complete ❱

Wśród działań pozwalających na wyleczenie opóźnionej alergii pokarmowej wymienia się zastosowanie:

 • diety eliminacyjnej (eliminującej spożycie nietolerowanego przez nas produktu),
 • diety rotacyjnej (opierającej się spożywaniu pokarmów nieszkodliwych zamiennie z produktami nietolerowanymi),
 • probiotyków (pozwalają na przywrócenia prawidłowego funkcjonowania jelit.

Ponadto, dzięki wiarygodnym testom na nietolerancje pokarmowe możliwe jest również monitorowanie efektów wdrożonej diety.

Aktualizacja: 2018-10-16

Bibliografia:

 1. Atkinson W, et al; Food elimination based on IgG antibodies in irritable bowel syndrome: a randomised controlled trial. Gut. 2004 Oct;53(10):1459-64.
 2. Carter J, Edwards A; The allergy exclusion diet; Hay House Inc., 2002
 3. Zeng Q1, Dong SY et al.; Variable food-specific IgG antibody levels in healthy and symptomatic Chinese adults; PLoS OneI, 2013, Vol. 8, Issue 1, e53612
Statystyki:
0 komentarzy
6531 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

IMMUNOdiagDIETA 44 alergeny IgG

 • IMMUNOdiagDIETA jest badaniem umożliwiającym ustalenie tych produktów spożywczych, które nie są tolerowane przez organizm
 • Wynik testu stanowi podstawę do wdrożenia do diety odpowiednich zmian, dzięki którym poprawi się nasz stan zdrowia i samopoczucie
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

IgG zależnych nietolerancji pokarmowych

Cena badania:

460 zł