Jakie badania przed odchudzaniem?
Data publikacji: 2018-03-19
Data aktualizacji: 2019-05-23
Jakie badania przed odchudzaniem warto wykonać?
- Pakiet badań przed wizytą u dietetyka - sprawdź ❱ - który obejmuje m.in.:
- ogólną ocenę stanu zdrowia
- ocenę funkcjonowania tarczycy, wątroby, nerek, nadnerczy itp.
- Testy w kierunku alergii pokarmowych - sprawdź listę ❱
- Testy w kierunku nietolerancji pokarmowych - sprawdź listę ❱
- Testy z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki - sprawdź listę ❱
- Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
- Analiza moczu
Warto pamiętać, że najważniejsze badania przed odchudzaniem wykonywane z krwi wymagają pobrania krwi na czczo, czyli po około 12 godzinnej przerwie od poprzedniego posiłku. Na dzień przed wizytą w punkcie pobrań należy unikać alkoholu, kofeiny oraz znacznej aktywności fizycznej. Te czynniki mogłyby zaburzyć wyniki.
Sprawdź, gdzie w Warszawie zrobić badanie pozwalające na skuteczne odchudzanie ❱
Ogólna ocena stanu zdrowia
Morfologia krwi jest bardzo podstawowym badaniem, które obejmuje analizę różnorodnych składników w badaniu krwi. Niskie poziomy erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu mogą świadczyć o anemii oraz niedoborach żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, a zbyt wysokie o odwodnieniu. U osoby z alergią będzie podwyższony poziom eozynofilów, a nadmiar bazofili w takich zaburzeniach, jak przewlekłe stany zapalne jelit czy niedoczynność tarczycy.
W przypadku wstępnego stwierdzenia nieprawidłowości w poziomie erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu zaleca się pogłębienie diagnostyki o stężenie żelaza i ferrytyny, dzięki czemu można dokładnie ocenić zapasy żelaza w organizmie.
W celu dostosowania ewentualnej suplementacji warto wykonać zmierzyć poziom elektrolitów (sodu i potasu) oraz witaminy D. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, gdyż w populacji są szeroko rozpowszechnione jej niedobory. Niedobór witaminy D prowadzi do rozwoju m.in. osteoporozy oraz chorób autoimmunologicznych.
Ocena gospodarki lipidowej
Profil lipidowy obejmuje stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL oraz triglicerydów we krwi. Wysoki wynik cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i triglicerydów, a niski cholesterolu HDL jest składową zespołu metabolicznego, który zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, które odpowiadają aż za 50% przedwczesnych zgonów. Na szczęście stężenie cholesterolu można modyfikować poprzez prawidłową dietę i aktywność fizyczną.
Ocena gospodarki węglowodanowej
Glikemia na czczo jest wykonywana w celu stwierdzenia obecności cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. O obecności tych chorób świadczy wysoki poziom glukozy we krwi, czyli hiperglikemia. Ale należy pamiętać, że również niski poziom glukozy (hipoglikemia) jest groźna dla osób z cukrzycą, gdyż może nawet doprowadzić do śpiączki. Cukrzyca wymaga stosowania nie tylko właściwej diety, ale również stałych konsultacji z diabetologiem i odpowiednio dobranego leczenia.
W celu lepszego określenia zaburzeń metabolizmu węglowodanowego można pogłębić diagnostykę o pomiar stężenia insuliny i hemoglobiny glikowanej. Poziom insuliny nie tylko mówi o zaburzeniach typu cukrzyca, ale także o insulinooporności i możliwości występowania nowotworów, które ją wydzielają. Hemoglobina glikowana jest natomiast wykorzystywana w celu monitorowania skuteczności leczenia i diety - może podpowiedzieć specjaliście, czy pacjent stosował się do zaleceń.
Ocena zaburzeń hormonalnych
Zaburzenia hormonalne są jednym z głównych czynników, które mogą przyczynić się do nadmiernego tycia lub chudnięcia i utrudniają uzyskanie właściwych rezultatów dietetycznych.
TSH, czyli tyreotropina, jest hormonem, który reguluje pracę tarczycy. Tarczyca wydziela inne hormony (tyroksynę i trójjodotyroninę) odpowiedzialne za tempo przemiany materii. W przypadku zbyt wysokiego lub zbyt niskiego wyniku TSH konieczne będzie określenie poziomu wolnej trójjodotyroniny (fT3) i wolnej tyroksyny (fT4). Na tej podstawie można określić, czy występuje niedoczynność tarczycy czy też nadczynność tarczycy, dla których są odrębne zalecenia dietetyczne. Zazwyczaj jednak niedoczynność tarczycy prowadzi do szybkiego wzrostu masy ciała, a nadczynność do chudnięcia. Dodatkowo warto wykonać także poziom przeciwciał anty-TPO, których podwyższone stężenie świadczy o autoimmunologicznej przyczynie choroby tarczycy (np. autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy Hashimoto).
Kortyzol jest natomiast hormonem wydzielanym przez nadnercza. Bierze on udział w metabolizmie składników pokarmowych. Poziom kortyzolu jest naturalnie podwyższony o poranku, w czasie aktywności fizycznej i w nasilonym stresie - dlatego zwany jest hormonem stresu. Zmierzenie stężenia kortyzolu może powiedzieć o występowaniu niedoczynności lub nadczynności kory nadnerczy. Nadczynność nadnerczy, zwana zespołem Cushinga, jest jedną z hormonalnych przyczyn otyłości.
Pomiar ciśnienia tętniczego
Pomiar ciśnienia tętniczego jest najłatwiejszy do wykonania i nie wymaga pobierania krwi. Można go wykonać domowym ciśnieniomierzem, u lekarza lub w jednej z wielu aptek. Nadciśnienie tętnicze czyli wynik powyżej 140/90 mmHg będzie wymagał modyfikacji w diecie (np. ograniczenia soli). Nadciśnienie wydaje się nieznacznym problemem, ale jednak jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału serca i udaru mózgu, oraz uszkodzeń narządowych.
Pakiet badań przed wizytą u dietetyka
Jeżeli planujesz wizytę u dietetyka, wykonaj pakiet diagnostyczny przed konsultacją u tego specjalisty - wyniki testu znacznie usprawnią przebieg wizyty i ułatwią specjaliście opracowanie właściwej diety.
Ocena funkcjonowania wątroby i nerek
Próby wątrobowe (AlAT i AspAT) monitorują pracę wątroby - głównego narządu biorącego udział w detoksykacji organizmu oraz w przekształcaniu składników odżywczych pochodzących z diety. Wysoki poziom AlAT i AspAT to wskaźnik niewydolności wątroby - autoimmunologicznego lub wirusowego zapalenia wątroby, stłuszczenia, alkoholowej choroby wątroby.
Aby ustalić, czy dobrze funkcjonują nerki warto wykonać pomiar kreatyniny i kwasu moczowego. Podwyższone stężenie kreatyniny świadczy o niewydolności nerek, ale również może wskazywać na zbyt wysokie spożycie mięsa. Wysoki poziom kwasu moczowego występuje w przypadku dny moczanowej - zaburzenia, które wymaga specyficznej diety niskopurynowej.
Analiza moczu
Analiza moczu jest również przykładem przydatnego badania przed odchudzaniem. Wymaga niestety zbiórki moczu, które należy przynieść do laboratorium. Mocz jest następnie oceniany pod względem różnych kryteriów. Zmiany w kolorze mogą świadczyć o uszkodzeniu mięśni czy rozpadzie krwinek czerwonych. Przyczyną braku przejrzystości są zwykle stany zapalne lub dna moczanowa. W przypadku źle leczonej cukrzycy w moczu będą znajdować się cukier i ciała ketonowe. Natomiast na podstawie pH moczu można określić typ diety danej osoby - gdy jest mniejsze od 6, dieta jest bogata w mięso, a gdy pH moczu jest wyższe najprawdopodobniej stosowana jest dieta wegetariańska lub w jadłospisie znajdują się duże ilości produktów mlecznych.
Ocena stanu zapalnego w organizmie
Odczyn Biernackiego (OB) i poziom białka C-reaktywnego (CRP) są podstawowymi wskaźnikami stanu zapalnego w organizmie. Nie wskażą, jakie choroby zapalne rozwijają się w organizmie, ale mogą podpowiedzieć, gdzie skierować dalszą diagnostykę. Wśród chorób związanych ze stanem zapalnym znajdują się m.in. nowotwory, choroby autoimmunologiczne, choroby układu sercowo-naczyniowego, urazy i infekcje.
Obecność nieprawidłowych reakcji na pokarm
- Testy w kierunku alergii pokarmowych - sprawdź listę ❱
- Testy w kierunku nietolerancji pokarmowych - sprawdź listę ❱
Te badania przed odchudzaniem przeznaczone dla osób, które odczuwają niepokojące objawy wywołane pożywieniem. Alergie pokarmowe (IgE-zależne) wykazują objawy bardzo szybko po spożyciu konkretnych produktów i najczęściej obejmują wymioty, biegunki i bóle brzucha, a czasem mogą prowadzić do niebezpiecznych dla życia wstrząsów anafilaktycznych.
Natomiast w przypadku nietolerancji IgG-zależnych dolegliwości pojawią się w ciągu 24-96 godzin po zjedzeniu nietolerowanego składnika i mogą to być dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunki i mdłości) oraz mniej specyficzne jak zwiększona męczliwość, bóle głowy, zmiany skórne i zaburzenia snu. Przewlekłe nietolerancje IgG zależne mogą skutkować ponadto wzrostem masy ciała lub trudnościami ze zrzuceniem zbędnych kilogramów pomimo podjęcia odpowiednich kroków w tym kierunku.
Genetyczna ocena metabolizmu
Testy z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki wykonane jako badania przed odchudzaniem mają ogromne znaczenie dla przebiegu całej diety. Zgodnie z najnowszą wiedzą geny odpowiadają za predyspozycje do otyłości, chorób dietozależnych, nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych oraz za metabolizm składników pokarmowych - węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Do testów analizujących tego typu geny należą Genodiet® Completo oraz GENOdiagDIETA. Dzięki ich wynikom można określić profil metaboliczny (żywieniowy) danej osoby, który wskaże, jakie proporcje składników odżywczych powinny być w jadłospisie, czy konieczna jest konkretna suplementacja oraz jak zapobiec przewlekłym chorobom dietozależnym. Przede wszystkim dieta opracowana na podstawie DNA jest dietą najskuteczniejszą i najbardziej dopasowaną do konkretnej osoby.
Pakiet badań genetycznych GENOdiagDIETA
Bardzo przydatnym badaniem przed odchudzaniem jest test DNA, pozwalający na opracowanie diety dostosowanej do predyspozycji genetycznych pacjenta - gwarantuje ona nie tylko bezpieczny i trwały spadek wagi, ale również poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.
Co zrobić, gdy już mamy wyniki badań?
Gdy zostaną wykonane wszystkie przydatne testy diagnostyczne, nie należy jeszcze brać się za samą dietę redukcyjną. Jeżeli wynik któregoś z testów będzie nieprawidłowy, należy w pierwszej kolejności wybrać się do lekarza, który zadecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu. Być może będą konieczne konsultacje ze specjalistami - endokrynologiem, alergologiem, diabetologiem, gastrologiem itp. Dopiero gdy wiadomo, co rzeczywiście dzieje się w organizmie, można w pełni skupić się na odchudzaniu za pomocą diety (jak wygląda dieta na podstawie badań krwi), która będzie zindywidualizowana i dopasowana do jednostek chorobowych i zastosowanego leczenia. Najlepiej w tym celu udać się po poradę do dietetyka. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że odchudzanie nie zaszkodzi, a wręcz pomoże w poprawie stanu zdrowia. Właśnie dlatego badania przed odchudzaniem mają tak duże znaczenie.
Przeczytaj, jak schudnąć skutecznie i trwale ❱
Autor merytoryczny: Mgr Katarzyna Startek, Dietetyk
Badanie - dieta DNA - Warszawa • Badanie - dieta DNA - Kraków • Badanie - dieta DNA - Wrocław
To badanie będzie pomocne:
Dostępne testy
465.00 zł