22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Przyczyny genetyczne, wtórne i zewnętrzne nadwagi i otyłości

Przyczyny genetyczne, wtórne i zewnętrzne nadwagi i otyłości

4.80
Ocena użytkowników: 16 ocen

Otyłość - rodzaje i przyczyny

Otyłość to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych obecnego wieku - choroba ta polega na nadmiernym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej w organizmie (powyżej 25% masy ciała dorosłej kobiety i powyżej 15% masy ciała dorosłego mężczyzny). Wskaźnik masy ciała (ang. body mass index - BMI) jest równy lub wyższy niż 30kg/m2, co prowadzi do poważnego pogorszenia jakości życia, niepełnosprawności i znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu.

Ze względu na przyczyny rozwoju otyłości, wyróżnia się dwa jej typy: pierwotny oraz wtórny. Otyłość pierwotna to ta rozwijająca się na skutek czynników zewnętrznych lub zaburzeń genetycznych, wtórna jest natomiast konsekwencją innej choroby.

Czynniki zewnętrzne

Wśród czynników zewnętrznych, zaliczanych do tych przyczyniających się do otyłości, wyróżnia się przede wszystkim nieprawidłową dietę, zbyt małą aktywność fizyczną, stres i zaburzenia emocjonalne. Dokładna ich analiza może pozwolić ustalić, dlaczego nie możemy schudnąć.

Nieprawidłowe odżywianie - spożywanie zbyt dużych ilości produktów wysokokalorycznych i wysoko przetworzonych, używek, zbyt szybkie spożywanie pokarmów - prowadzi do zaburzenia bilansu energetycznego i odkładania się w organizmie tkanki tłuszczowej. Bardzo niebezpieczne jest przekarmianie dzieci od pierwszych lat życia - prowadzi to do zwiększenia liczby komórek tłuszczowych w organizmie, co znacznie utrudnia proces odchudzania w późniejszym wieku. Otyłości w dużym stopniu sprzyja również mała aktywność fizyczna - w dzisiejszych czasach wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, co często skutkuje dodatkowymi kilogramami i nieestetyczną oponką na brzuchu.

Badania wskazują, że nie bez znaczenia jest także życie w ciągłym stresie czy zaburzenia psychoemocjonalne. Jedzenie, podobnie jak alkohol czy palenie papierosów, może stać się groźnym uzależnieniem. Ponadto, podczas spożywania posiłków wydzielane są endorfiny (określane jako hormony szczęścia) - dla wielu osób jedzenie jest więc sposobem na poprawę nastroju.


Czynniki genetyczne

Szacuje się, że otyłość pierwotna może rozwinąć się na skutek predyspozycji genetycznych - powodem mogą być mutacje jednego genu lub wielu genów (predyspozycje wielogenowe są najczęstsze). Z powodu mutacji genetycznych zaburzeniu mogą ulegać procesy regulujące podstawową przemianę materii czy te kontrolujące gospodarkę węglowodanową czy tłuszczową. Jednym z genów wiązanych z nadmierną wagą jest gen FTO - określany jako “gen otyłości”. Osoby posiadające najbardziej niekorzystny wariant genu FTO są obciążone ok. 2 razy większym ryzykiem rozwoju otyłości w porównaniu do osób z korzystnym wariantem tego genu.

Otyłość wtórna

Istnieje wiele chorób, w przebiegu których otyłość jest objawem - mówimy wtedy o otyłości wtórnej. Do takich schorzeń zalicza się m.in.: niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, zespół Cushinga, zespół Turnera czy zespół policystycznych jajników. Do rozwoju otyłości wtórnej mogą też doprowadzić niektóre długo stosowane leki. W większości przypadków przyczyną nadmiernej wagi są kortykosteroidy - farmaceutyki te zatrzymują wodę w organizmie oraz zwiększają stężenie glukozy we krwi. Masę ciała mogą też zwiększać niektóre leki psychotropowe, leki przeciwpadaczkowe czy środki przeciwpłytkowe.

Przeczytaj więcej na temat genodiety i odchudzania:

Poznanie swoich predyspozycji genetycznych to najlepszy sposób na zdrowe odżywianie

Jako że otyłość uznawana jest za jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krwionośnego (nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, zawału serca, cukrzycy typu II) czy chorób nowotworowych, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, które umożliwią uzyskanie optymalnej wagi.

Istnieje wiele popularnych diet, które jednak nie sprawdzą się w każdym przypadku. Unikalnym dla każdego, bezpiecznym i skutecznym sposobem na walkę z nadwagą jest natomiast genodieta - opracowana na podstawie analizy materiału genetycznego pacjenta w ramach badania GENOdiagDIETA czy Genodiet ® Completo. W badaniu tym, w wyspecjalizowanym laboratorium genetycznym analizowane są m.in. geny odpowiedzialne za regulację procesów metabolicznych tłuszczów, węglowodanów oraz innych składników pokarmowych czy geny wiązane z większym ryzykiem otyłości. Na podstawie wyników badania określany jest indywidualny profil metaboliczny pacjenta i przygotowywany jest dla niego plan żywieniowy, który pozwala na odżywianie zgodne z dokładnym zapotrzebowaniem organizmu - co zapewnia bezpieczne i trwałe uzyskanie prawidłowej wagi. Z analizy genetycznej pacjent dowiaduje się również, jaki rodzaj aktywności fizycznej (i czas jej trwania) jest najbardziej dla niego odpowiedni. Jeżeli badanie nutrigenetyczne wskaże, że u danej osoby występują predyspozycje do otyłości, to dzięki diecie DNA i odpowiedniej aktywności fizycznej, skłonności te mogą być łatwo kontrolowane.

Aktualizacja: 2019-06-11

Data publikacji: 2016-03-16

GENOdiagDIETA - geny metabolizmu i otyłości


782.00 na stronie
890.00 w placówce
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 60 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy