FT3 – wolna frakcja trójjodotyroniny
Badanie krwi

FT3 – wolna frakcja trójjodotyroniny

 • Badana jest wolna frakcja jednego z hormonów tarczycowych - trójjodotyroniny
 • Test wykorzystywany jest w diagnostyce i monitorowaniu efektów terapii schorzeń tarczycy
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

stężenie wolnej frakcji trójjodotyroniny (FT3) we krwi

Cena badania:

18,9 zł
21,9 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

WOLNA FRAKCJA TRÓJODOTYRONINY (FT3)

 • Trójjodotyronina to hormon tarczycy syntentyzowany i wydzielany pod kontrolą TSH. Mianem FT3 określana jest wolna frakcja tego hormonu.
 • Nieprawidłowy poziom FT3 we krwi świadczy najczęściej o nadczynności lub niedoczynności gruczołu tarczowego.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie hormonu FT3 we krwi

Podwyższone stężenie wolnej trójjodotyroniny wskazuje na nadczynność tarczycy, natomiast obniżone stężenie  FT3 – na niedoczynność tarczycy

Kiedy powinno wykonać się oznaczenie stężenia hormonu FT3?

PODEJRZENIE ZABURZEŃ CZYNNOŚCI TARCZYCY

PODEJRZENIE ZABURZEŃ CZYNNOŚCI TARCZYCY

Wskazaniem do wykonania badania może być występowanie objawów sugerujących choroby tarczycy, do których zalicza się np. nadmierne pocenie się, drżenie rąk, zwiększoną męczliwość, nadmierną senność, bóle stawów, stałe odczuwanie zimna, suchość skóry, zaburzenia koncentracji, spadek masy ciała, przyrost masy ciała pomimo braku apetytu.

MONITOROWANIE TERAPII CHORÓB TARCZYCY

MONITOROWANIE TERAPII CHORÓB TARCZYCY

FT3 mogą też oznaczać osoby, u których zdiagnozowano już daną chorobę tarczycy, w celu monitorowania wdrożonej terapii.

WĄTPLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE

WĄTPLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE

Stężenie FT3 oznaczane jest w przypadku sprzecznych wyników badań TSH i FT4 (wolnej frakcji tyroksyny). Wielkość stężenia FT3 przy obniżonym poziomie TSH i prawidłowym poziomie FT4 umożliwia różnicowanie między subkliniczną niedoczynnością tarczycy, zatruciem T3 i zespołem niskiej T3.

Oznaczenie FT3 we krwi – metoda diagnostyczna chorób tarczycy

 • Tarczyca to bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu gruczoł wydzielania wewnętrznego - hormony przez nią produkowane odpowiadają m.in. za wzrost i rozwój organizmu i za procesy przemiany materii.
 • Najczęściej diagnozowane zaburzenia czynności tarczycy to jej niedoczynność i nadczynność.. Podstawowym testem stosowanym w diagnostyce chorób tarczycy jest pomiar poziomu hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi oraz oznaczenie FT4, czyli wolnej frakcji tyroksyny (jednego z hormonów tarczycy).
 • Stężenie FT3 należy natomiast oznaczać najczęściej w drugiej kolejności, jeżeli wyniki oznaczeń FT4 i TSH są sprzeczne. Wielkość stężenia FT3 przy odpowiednim poziomie FT4 i poziomie TSH poniżej normy pozwala na różnicowanie między subkliniczną niedoczynnością tarczycy (FT3 prawidłowe), zatruciem T3 (podwyższona FT3) oraz zespołem niskiej T3 (FT3 obniżona).

Co zyskasz wykonując oznaczenie FT3?

Wyniki testu

Dzięki oznaczeniu stężenia FT3 w surowicy krwi uzyskasz informacje na temat czynności tarczycy, badanie przyczyni się ponadto do rozwiania ewentualnych wątpliwości diagnostycznych.

Stan zdrowia

Postawienie prawidłowej diagnozy pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia, co z kolei przyczyni się do poprawy samopoczucia i stanu zdrowia pacjenta. Wykonanie badania pozwoli ponadto na monitorowanie wdrożonej wcześniej terapii.

Jak wygląda realizacja badania?

 • W celu wykonania badania stężenia FT3, zamów test online. Natychmiast po dokonaniu płatności otrzymasz unikalny numer swojego badania (poprzez wiadomości SMS i e-mail).
 • Numer badania okaż w dowolnym punkcie pobrań (z około pięciuset dostępnych w całym kraju), a zostanie od Ciebie pobrana niewielka ilość krwi żylnej. Do punktu udaj się w godzinach otwarcia, żadne dodatkowe zapisy nie są konieczne. Krew do badania powinna zostać pobrana na czczo.
 • Gotowy wynik analizy odbierzesz online lub w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

FT3 – wolna frakcja trójjodotyroniny

Cena badania:

18,9 zł
21,9 zł