22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Jakie badania do dietetyka - przygotowanie do pierwszej wizyty

Jakie badania do dietetyka - przygotowanie do pierwszej wizyty

4.00
Ocena użytkowników: 48 ocen

Dlaczego warto wykonać badania przed wizytą u dietetyka?

Do pierwszej wizyty u dietetyka należy się odpowiednio przygotować. Wykonanie odpowiednich badań oraz zebranie kluczowych informacji usprawni przebieg wizyty i ułatwi specjaliście późniejszą pracę przy opracowywaniu zaleceń.

Jeśli przyjdziemy nieprzygotowani, dietetyk poprosi nas o kolejne spotkanie w celu przyniesienia wyników koniecznych do opracowania indywidualnej diety. Dzięki wcześniejszemu przeprowadzeniu tych testów zapobiegniemy więc niepotrzebnym kosztom dodatkowej wizyty oraz zaoszczędzimy czas. Będziemy mieć również pewność, że otrzymamy jadłospis przygotowany pod kątem naszego stanu zdrowia.

Badania, które warto wykonać do dietetyka

Zdrowegeny.pl oferują różne badania diagnostyczne, które są przydatne na pierwszą wizytę u dietetyka.

Rodzaj badania Cel badania

Podstawowe badania do dietetyka ❱

Ogólna ocena stanu zdrowia

Testy na nietolerancje pokarmowe ❱

Stwierdzenie przyczyn niespecyficznych dolegliwości

Testy na alergie pokarmowe ❱

Stwierdzenie przyczyn dolegliwości po spożyciu pokarmów

Testy nutrigenomiczne ❱

Ustalenie zaleceń zgodnych z genami


Badanie nr 1. Podstawowe badania do dietetyka

Pakiet badań do dietetyka oferowany przez Zdrowegeny.pl zawiera wszystkie najbardziej istotne testy, które pozwolą w opracowaniu bezpiecznej diety. Wykonanie tej diagnostyki dodatkowo umożliwia określenie, czy u Pacjenta nie ma nieprawidłowości w stanie zdrowia, które mogłyby wymagać dodatkowej interwencji lekarskiej. Dobry dietetyk dzięki tym badaniom krwi jest w stania zaplanować dietę, która wyreguluje drobne nieprawidłowości oraz będzie dostosowana do ewentualnych występujących chorób hamując jednocześnie ich postęp (o ile jest to możliwe w danej sytuacji).

W ramach pakietu badań do dietetyka analizowane są:

Cennik pakietu badań do dietetyka ❱


Badanie nr 2. Testy na nietolerancje pokarmowe

Testy na nietolerancje pokarmowe zalecane są wszystkim, którzy odczuwają różnorodne dolegliwości zarówno ze strony przewodu pokarmowego, jak i mniej specyficzne, a nie są w stanie powiązać ich z żadną przyczyną. Typowe dla nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych jest późne pojawienie się objawów - następują po około 24 godzinach od spożycia nietolerowanego pokarmu i mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni.

Badania te polegają na pomiarze przeciwciał IgG skierowanych przeciwko konkretnym alergenom znajdującym się w pokarmach. Dzięki nim możliwe jest stwierdzenie, które produkty należy z diety wykluczyć, a które można bezpiecznie spożywać. Schorzenie to jest odwracalne, więc stosowanie właściwej diety przez okres 6-12 miesięcy umożliwia powrót tolerancji na pokarmy.

Cennik testów na nietolerancje pokarmowe ❱

Zobacz przykładowy wynik testu na nietolerancje pokarmowe ❱


Badanie nr 3. Testy na alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe również są rodzajem nieprawidłowej odpowiedzi na pokarm, jednak prowadzą do bardzo nasilonych reakcjach. Objawy alergii występują bardzo szybko - nawet w ciągu kilku minut do kilku godzin od spożycia alergenu.

Testy na alergie pokarmowe powinny wykonać osoby, które po spożyciu określonych produktów regularnie odczuwają silne dolegliwości pokarmowe, obrzęki, kichanie, świąd, nasilenie zmian skórnych czy też atak astmy oskrzelowej. Badanie to polega na zmierzeniu stężenia alergenowo-swoistych przeciwciał IgE.

Cennik testów na alergie pokarmowe ❱


Badanie nr 4. Testy nutrigenomiczne

W większości przypadków dietetyk układa jadłospis zgodnie z normami zalecanymi przez Instytut Żywności i Żywienia - są to rekomendacje przeznaczone dla całego społeczeństwa. Ze względu na różnorodność genetyczną idealna dieta nie powinna być jednak dla każdego taka sama. Wykorzystując testy nutrigenomiczne dietetyk jest w stanie opracować spersonalizowaną dietę zgodną z DNA.

Testy te analizują geny odpowiedzialne za:

  • metabolizm tłuszczów, węglowodanów, i białek - mówi to m.in. o idealnych proporcjach składników w diecie;
  • metabolizm witamin i składników mineralnych oraz działanie systemu antyoksydacyjnego - wskazuje, czy jest potrzeba odpowiedniej suplementacji;
  • predyspozycje do niektórych chorób dietozależnych - dzięki czemu można wprowadzić pewne działania profilaktyczne;
  • genetyczne nietolerancje pokarmowe (np. celiakia, nietolerancja laktozy) - pozwala to na przygotowanie diety eliminacyjnej pozwalającej uchronić się przed dolegliwościami i powikłaniami;
  • nadwrażliwości na alkohol, sód i kofeinę - wskazuje na konieczność zmniejszenia spożycia tych składników, aby zapobiec rozwojowi przewlekłych chorób metabolicznych.

Przeczytaj opinie o badaniu nutrigenomicznym ❱

Wyniki pozwolą na ustalenie unikalnego, indywidualnego profilu metabolicznego, więc jest niezwykle przydatne w opracowywaniu najskuteczniejszej diety.

Cennik testów nutrigenomicznych ❱

Zobacz przykładowy wynik testu nutrigenomicznego ❱


Jak i gdzie wykonać badania do dietetyka?

Rezerwacji badania należy dokonać online na Zdrowegeny.pl. Otrzymany numer rezerwacyjny należy następnie okazać w wybranym punkcie pobrań (spośród ok. 400 w Polsce). Po rejestracji pacjenta przez personel punktu zostaje pobrany materiał do analizy. Wynik jest możliwy do odebrania zarówno online, jak i w punkcie pobrań.

Te punkty pobrań realizują badania do dietetyka:


Aktualizacja: 2018-11-13

Data publikacji: 2018-03-19

IMMUNOdiagDIETA 44 alergeny IgG


469.00 na stronie
529.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 15 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy