Dieta zgodna z DNA - sposób na piękną sylwetkę
Data publikacji: 2016-05-10
Data aktualizacji: 2019-06-10
Jak opracować dietę zgodną z DNA?
Genodieta opracowywana jest na podstawie wyników badań genetycznych pozwalających na określenie profilu metabolicznego (żywieniowego) danej osoby. Badania takie polegają na laboratoryjnej analizie genów metabolicznych oraz wzajemnych, unikalnych zależności pomiędzy nimi - zostały one opracowane przez naukowców specjalizujących się w nutrigenetyce i nutrigenomice.
Wśród badań pozwalających na opracowanie diety zgodnej z DNA wymienia się test GENOdiagDIETA oraz badania Genodiet Completo i iGenesis (iGenesis to poszerzona wersja badania Genodiet) - testy te różnią się między sobą ilością analizowanych genów, a także metodyką. Badania Genodiet Completo i iGenesis wykonywane są w laboratorium genetycznym we Włoszech, podczas gdy GENOdiagDIETA - w laboratorium genetycznym w Polsce. DNA niezbędny do przeprowadzenia badania pozyskiwany jest z próbki krwi w przypadku testu GENOdiagDIETA (krew pobierana jest w jednym z licznych punktów pobrań rozmieszczonych w całej Polsce) oraz z próbki śliny w przypadku testów Genodiet Completo i iGenesis.
W ramach tych testów analizowane są geny biorące udział między innymi w ważnych procesach metabolicznych organizmu. Dzięki temu możliwe jest określenie indywidualnego profilu żywieniowego (metabolicznego) pacjenta i stosowanie diety zgodnej z dokładnym zapotrzebowaniem własnego organizmu - taka dieta jest zaś kluczem do zdrowia i pięknej sylwetki. Testy umożliwiające przygotowanie diety dopasowanej do DNA, tak jak wszystkie badania genetyczne, wykonywane są tylko raz w dowolnym momencie życia. Ich wynik zawsze pozostanie aktualny, ponieważ materiał genetyczny każdego człowieka nigdy się nie zmienia. Nie ma także żadnych przeciwwskazań do wykonania tych testów, ponieważ nie są one zależne od aktualnego stanu pacjenta.
Dieta zgodna z własnym DNA to skuteczny sposób na uzyskanie odpowiedniej wagi, uniknięcie wielu poważnych schorzeń zależnych od diety, a także na poprawę samopoczucia, wyglądu i stanu zdrowia na długie lata.
Co jest oceniane w badaniach genetycznych pozwalających na opracowanie diety zgodnej z DNA?
Zakres analizowanych genów w testach Genodiet Completo i GENOdiagDIETA jest bardzo podobny - badania te składają się z modułów, które uzupełniają się wzajemnie i dotyczą problemów z nadmierną masą ciała lub niedowagą, ryzyka pojawienia się w przyszłości chorób zależnych od diety czy obecności w naszym DNA predyspozycji genetycznych do nietolerancji bądź nadwrażliwości pokarmowych.
Poprzez wykonanie tych testów możliwa jest ocena zdolności organizmu do metabolizowania poszczególnych składników pokarmowych (węglowodanów czy tłuszczów), oceniane są także genetyczne skłonności do nadwagi i otyłości. Dzięki temu możliwe jest ustalenie odpowiedniej dla danego pacjenta ilości tych składników w diecie - tak, aby w bezpieczny sposób osiągnąć optymalną masę ciała i utrzymać ją przez jak najdłuższy czas. Dla osób zainteresowanych tylko tym modułem dostępny jest test GENOdiagDIETA - geny metabolizmu i otyłości.
Pakiet badań genetycznych Genodiet ® Completo
Jeżeli chcesz bezpiecznie schudnąć lub przytyć, a także uniknąć takich schorzeń jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie, rozważ wykonanie badania Genodiet ® Completo, dzięki któremu będziesz mógł odżywiać się zgodnie z potrzebami własnego organizmu.
W ramach badań w kierunku diety zgodnej z DNA dokładnie analizowane są także procesy metaboliczne składników bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak kwas foliowy czy witamina D3. Sprawdzana jest także zdolność organizmu do usuwania toksyn i wolnych rodników - badania wskazują, że wiele osób w polskiej populacji radzi sobie z detoksykacją bardzo słabo, a są to procesy bardzo istotne w profilaktyce takich chorób jak nowotwory złośliwe czy w spowalnianiu procesów starzenia się. Wiedza o zdolnościach organizmu do eliminacji toksyn i wolnych rodników jest też szczególnie ważna dla osób uprawiających sport - podczas aktywności fizycznej wytwarzana jest bardzo duża ilość wolnych rodników. W przypadku upośledzonych procesów detoksykacyjnych należy więc wspomagać organizm poprzez dostarczanie mu odpowiedniej ilości antyoksydantów wraz z pożywieniem.
Badania pozwalające na opracowanie diety zgodnej z DNA pozwalają również na wykrycie w naszym materiale genetycznym predyspozycji do nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych - takich jak nietolerancja laktozy (związana ze zmianami w genie LCT) czy celiakia (mianem "genu celiakii" określa się wariant HLA-DQ2 lub HLA-DQ8). Nietolerancje i nadwrażliwości pokarmowe to schorzenia bardzo często występujące wśród Polaków, a niewykryte mogą przyczynić się do groźnych komplikacji. Dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie nietolerancji pokarmowych - np. w przypadku nietolerancji laktozy polega ono na spożywaniu produktów bez laktozy.
Dieta zgodna z DNA - doskonały sposób na poprawę wyglądu, samopoczucia i stanu zdrowia
Badania w kierunku diety zgodnej z DNA umożliwiają dokładniejsze poznanie własnego organizmu. Wiedza o własnych predyspozycjach ma kluczowe znaczenie - ogólne żywieniowe wytyczne mogą nie sprawdzić się w przypadku osób, u których metabolizm danego składnika pokarmowego jest zaburzony. Szacuje się, że piramida żywieniowa zalecana przez Instytut Żywności i Żywienia nie ma zastosowania aż dla 48% Polaków i w ich przypadku optymalna ilość składników pokarmowych w diecie powinna być ustalana indywidualnie.
Dieta stosowana na podstawie badań genetycznych to świetna metoda - pozwala ona na uzyskanie i utrzymanie odpowiedniej masy ciała. W celu utraty zbędnych kilogramów zazwyczaj zaleca się ograniczenie tłuszczów - są jednak osoby, które lepiej radzą sobie z metabolizowaniem lipidów i aby mogły one zdrowo schudnąć, powinny stosować dietę opartą na większej ilości tłuszczów. Dzięki badaniom genetycznym w kierunku diety zgodnej z DNA możliwe więc będzie ustalenie naszego dokładnego zapotrzebowania na węglowodany, tłuszcze i białka w diecie, co przyczyni się do osiągnięcia przez nas idealnej wagi. Testy w kierunku diety zgodnej to więc ważne badania przed odchudzaniem.
Ponadto, dzięki diecie zgodnej z DNA można zapobiec wystąpieniu wielu poważnych schorzeń metabolicznych (na przykład cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, zawału serca, osteoporozy), a także wzmocnić układ odpornościowy, co wiąże się z mniejszym ryzykiem pojawienia się infekcji czy chorób autoimmunologicznych. Dietetyczne testy genetyczne są także pomocne w ustaleniu przyczyny takich dolegliwości jak migreny czy problemy z zasypianiem - często występowanie tych objawów spowodowane jest nieodpowiednim sposobem odżywiania. Ze względu na niespecyficzność takich symptomów, prawidłowe rozpoznanie przyczyny przy pomocy standardowych metod może być bardzo trudne. Poznanie źródła problemu i prawidłowa dieta opracowana na podstawie badania genetycznego pozwoli na wyeliminowanie takich objawów, co znacznie poprawi jakość i komfort życia danej osoby. Dieta zgodna z DNA to także bardzo istotne wsparcie dla stosowanych terapii w przypadku pacjentów już przewlekle chorujących (na takie schorzenia jak nowotwory złośliwe, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy inne choroby układu krążenia).
Badanie genetyczne w kierunku diety zgodnej z DNA zalecane jest również wszystkim osobom planującym posiadanie dzieci - dzięki niemu można zapobiec wystąpieniu wad cewy nerwowej u potomstwa. W badaniu tym analizowany jest bowiem metabolizm kwasu foliowego, który jest związkiem kluczowym dla odpowiedniego rozwoju dziecka podczas ciąży. Ponadto, prawidłowa dieta przed i w trakcie ciąży to także znacznie zmniejszone ryzyko pojawienia się u przyszłej matki takich powikłań jak nadciśnienie indukowane ciążą czy cukrzyca ciążowa. Jeżeli rodzice zlecą wykonanie badania dziecku, będzie możliwe bardzo wczesne ukształtowanie u niego odpowiednich nawyków żywieniowych, co z kolei zagwarantuje mu dobre samopoczucie i dobry stan zdrowia już od najmłodszych lat.
Przeprowadzenie badań genetycznych pozwalających na opracowanie diety zgodnej z DNA zalecane jest osobom w każdym wieku, ponieważ nigdy nie jest zbyt wcześnie lub zbyt późno na wprowadzenie odpowiednich zmian do swojego jadłospisu. Sposób odżywiania na podstawie wyników tych badań to gwarancja poprawy wyglądu, samopoczucia, stanu zdrowia oraz jakości życia.