22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Badania krwi - jakie ich rodzaje możesz wykonać?

Badania krwi - jakie ich rodzaje możesz wykonać?

3.90
Ocena użytkowników: 53 ocen

Jak powinno się przygotować do badań krwi?

Większość badań krwi wymaga odpowiedniego przygotowania. Zazwyczaj zaleca się do badania być na czczo, czyli 12 godzin od ostatniego posiłku, który powinien być lekkostrawny. Ponadto na dwie doby przed pobraniem nie należy uprawiać intensywnego treningu oraz pić alkohol. Bezpośrednio przed badaniem warto wypić szklankę wody.

Należy pamiętać, że zalecenia mogą się w pewnym stopniu różnić w zależności od wykonywanego badania. W przypadku stosowania leków należy się skonsultować z lekarzem, czy ich przyjmowanie może wpłynąć na wyniki.

Rodzaje badań krwi oraz przykłady zastosowania

Następujące rodzaje badań krwi znajdują się w ofercie Zdrowegeny.pl.

Rodzaj badania krwi Cel badania

Ogólne i biochemia ➜

Ogólna ocena stanu zdrowia

W kierunku chorób autoimmunologicznych ➜

Ocena rozwoju zaburzeń o podłożu autoimmunologicznych

W kierunku nietolerancji i alergii ➜

Wykrycie substancji uczulających

Genetyczne ➜

Ustalenie wrodzonych wad i ocena ryzyka zachorowania

Hormonalne ➜

Diagnoza zaburzeń hormonalnych (niedoczynności i nadczynności)

W kierunku infekcji ➜

Ustalenie bakteryjnej, wirusowej bądź pasożytniczej przyczyny zakażenia

Markery nowotworowe ➜

Określenie ryzyka choroby nowotworowej


Rodzaj badań krwi nr 1. Ogólne i biochemia

Najbardziej podstawowe badania krwi obejmują ocenę składowych krwi takich jak ilość czerwonych i białych ciałek krwi czy płytek krwi, co jest zebrane w najczęściej wykonywane badanie zwane morfologią krwi. Do podstawowych badań należy również ocena stanu zapalnego i czynników hematologicznych (m.in. OB, CRP, fibrynogen, PT(INR), D-dimer, APTT)

lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG), próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP), pomiar glukozy, kreatyniny, homocysteiny, mocznika i kwasu moczowego. Wykonuje się również badania krwi pomocne w ocenie stanu odżywienia jak witamina D metabolit 25(OH), witamina B12, selen, elektrolity (Na, K), żelazo, magnez, wapń całkowity, ferrytyna, kwas foliowy. Ponadto, każda osoba powinna mieć wykonane oznaczenie grupy krwi.

Wykonanie ogólnych badań krwi umożliwia ogólną ocenę stanu zdrowia i pozwala na określenie konieczności dalszej diagnostyki bądź leczenia czy też zmian w diecie.

Omówione analizy w ramach badań krwi dostępne są w naszych pakietach:


Rodzaj badań krwi nr 2. Autoimmunologia

Ta grupa badań krwi umożliwia zidentyfikowanie rozwoju chorób o podłożu autoimmunologicznym. Analizie podlegają autoprzeciwciała, które skierowane są przeciwko własny tkankom bądź wytwarzanym przez organizm substancjom koniecznym do prawidłowego funkcjonowania.

Badania te zalecane są w podejrzeniu chorób o podłożu autoimmunologicznym, takie jak celiakia czy choroba Hashimoto, a także w celu oceny skuteczności dotychczasowego leczenia.

Do najczęściej wykonywanych badań krwi w kierunku chorób autoimmunologicznych należą:


Rodzaj badań krwi nr 3. Alergologia i nietolerancje pokarmowe

W ramach badań krwi możliwe jest stwierdzenie, jakie substancje nam szkodzą w przebiegu różnorodnych alergii i nietolerancji. Diagnozowane jest to poprzez pomiar stężenia specyficznych dla alergenów przeciwciał klasy IgE bądź IgG.

Alergie mogą dotyczyć zarówno problemów po spożyciu pokarmów, jak i reakcji alergicznych związanych z uczuleniami na pyłki, sierść czy też kurz. Ponadto, wiążą się z silnymi objawami pojawiającymi się tuż po kontakcie z alergenem. Diagnostyka alergii jest podstawą do unikania alergenu w życiu codziennym poprzez dietę eliminacyjną czy rezygnację z kontaktu z określonymi zwierzętami, a także do wdrożenia leczenia lekami antyhistaminowymi, sterydami bądź poprzez immunoterapię swoistą.

Sprawdź ceny badań krwi w kierunku alergii ❱

Nietolerancje pokarmowe IgG-zależne są natomiast problemem o umiarkowanie nasilonych objawach występujących po dłuższym czasie od spożycia szkodliwych pokarmów. Wykrycie szkodliwych pokarmów umożliwia zastosowanie diety eliminacyjnej, co po około roku przyczynia się do powrotu tolerancji.

Sprawdź ceny badań krwi w kierunku nietolerancji pokarmowych ❱


Rodzaj badań krwi nr 4. Badania genetyczne

Badania genetyczne są sposobem na poznanie informacji, które są w nas zapisane od momentu poczęcia oraz które otrzymaliśmy od rodziców i możemy przekazać potomstwu. Jedną z metod uzyskania DNA jest właśnie wydzielenie materiału genetycznego z próbki krwi żylnej. Badania te pozwalają na wykrycie mutacji i poliformizmów genetycznych odpowiedzialnych za wrodzone zaburzenia zdrowotne oraz rozwój niektórych chorób w ciągu życia (np. nowotworów).

Znajomość mutacji genetycznych można wykorzystać w celu zapobiegania rozwojowi danej choroby, a także monitorowania stanu zdrowia w tym kierunku.

Wśród najczęściej wykonywanych badań genetycznych są:

Sprawdź ceny badań genetycznych ❱


Rodzaj badań krwi nr 5. Hormony

Istotnym zastosowaniem badań krwi jest ocena poziomu hormonów w organizmie. Układ hormonalny odpowiada za regulację wszelkich procesów zachodzących we wszystkich tkankach i układach.

Nieprawidłowe stężenie hormonów wiąże się z zaburzeniem wielu funkcji w organizmie i rozwojem zaburzeń hormonalnych takich jak niedoczynność/nadczynność tarczycy, trudności z zajściem i utrzymaniem ciąży czy cukrzyca.


Rodzaj badań krwi nr 6. Badania wykrywające infekcje

Badania krwi umożliwiają zdiagnozowanie obecnych oraz minionych zakażeń bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych. Analiza opiera się na ocenie stężenia przeciwciał wytworzonym przeciw patogenom oraz obecności obcych antygenów we krwi.

Niektóre z chorób spowodowanych zakażeniami może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Odpowiednio wczesne wykonanie badań umożliwia rozpoczęcie leczenia, co pozwoli zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Najczęściej wykonywanymi badaniami na obecność infekcji są:

Sprawdź ceny badań w kierunku zakażeń pasożytniczych ❱

Sprawdź ceny badań w kierunku chorób wenerycznych ❱


Rodzaj badań krwi nr 7. Markery nowotworowe

Markery nowotworowe są substancjami o zazwyczaj budowie białkowej, których produkcja i wydzielanie znacząco zwiększa się w trakcie procesów nowotworowych. Wynik przekraczający normy wskazuje na obecność nowotworu, jednak w niektórych przypadkach może świadczyć również o obecności choroby danego narządu związanego z procesem zapalnym.

Pomiar markerów nowotworowych umożliwia wczesne wykrycie choroby oraz pomocny jest w późniejszej ocenie skuteczności leczenia, a także diagnostyce wznowy bądź przerzutów.

Do szczególnie zalecanych pomiarów markerów nowotworowych należą:

Sprawdź cenę markerów nowotworowych ❱


Jak i gdzie można wykonać badania krwi?

Wybrane badanie krwi rezerwuje się poprzez stronę Zdrowegeny.pl. Następnie należy udać się z otrzymanym numerem rezerwacji do jednego z ok. 500 punktów pobrań dostępnych na terenie całej Polski. W punkcie po okazaniu numeru rezerwacji pacjent jest rejestrowany, po czym następuje pobranie materiału. Wyniki analizy laboratoryjnej próbki krwi odbiera się za pośrednictwem Internetu i/lub w punkcie pobrań.

Lokalizacje punktów, w których przeprowadzane są badania krwi


Aktualizacja: 2019-09-26


Data publikacji: 2019-09-26

Kompleksowe badania stanu zdrowia - 23 badania krwi


764.00 na stronie
799.00 w placówce
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 5 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy