TSH – hormon tyreotropowy
Badanie krwi

TSH – hormon tyreotropowy

 • TSH to hormon tyreotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową
 • Oznaczenie stężenia TSH we krwi jest bardzo przydatne w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy i monitorowaniu ich leczenia
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi

Cena badania:

24 zł
28 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

HORMON TYREOTROPOWY (TSH)

 • TSH to hormon tyreotropowy, który wytwarzany jest przez przysadkę mózgową - reguluje on poziom hormonów produkowanych przez tarczycę (tyroksyny i trójjodotyroniny).
 • Nieprawidłowy poziom TSH we krwi może świadczyć o zaburzeniach czynności tarczycy, takich jak jej nadczynność lub niedoczynność.

W ramach tego pakietu badamy:

Poziom hormonu TSH w surowicy krwi

Poziom TSH poniżej normy najczęściej świadczy o nadczynności tarczycy, natomiast jeżeli jest on wyższy niż norma, o niedoczynności gruczołu tarczowego

Jakie są wskazania do wykonania badania stężenia hormonu TSH?

PODEJRZENIE WYSTĘPOWANIA ZABURZEŃ CZYNNOŚCI TARCZYCY

PODEJRZENIE WYSTĘPOWANIA ZABURZEŃ CZYNNOŚCI TARCZYCY

Badanie TSH należy wykonywać w przypadku występowania objawów wiązanych z chorobami tarczycy, takimi jak np. nadmierna potliwość, drażliwość, biegunki, drżenie rąk, duszność, osłabienie mięśni, kołatanie serca, zaburzenia miesiączkowania, przyrost masy ciała pomimo braku apetytu, nadmierna senność, zmęczenie, stałe odczuwanie zimna, zaparcia, bóle stawów, sztywność mięśni, obrzęki powiek i szyi, suchość skóry czy pogorszenie pamięci i koncentracji.

MONITOROWANIE LECZENIA ZABURZEŃ FUNKCJI TARCZYCY

MONITOROWANIE LECZENIA ZABURZEŃ FUNKCJI TARCZYCY

Osoby, u których zdiagnozowano choroby gruczołu tarczowego poprzez regularne wykonywanie badań hormonów będą mogły kontrolować swój stan zdrowia i monitorować proces leczenia.

TRUDNOŚCI Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ

TRUDNOŚCI Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ

Nieleczone choroby tarczycy mogą również utrudniać zajście w ciążę, dlatego badanie hormonu TSH powinny wykonać osoby bezskutecznie starające się o dziecko.

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Choroby tarczycy mogą powodować bardzo różne dolegliwości, pierwsze objawy są często mało charakterystyczne, dlatego zalecane jest profilaktyczne badanie poziomu hormonów tarczycy co najmniej raz na 3 lata (od 20. roku życia) .

Badanie TSH jako podstawowy test w diagnostyce chorób tarczycy

 • Choroby gruczołu tarczowego to bardzo powszechny problem w Polsce - kobiety zapadają na nie ok. 8,5 raza częściej niż mężczyźni. Najczęściej występujące schorzenia to nadczynność i niedoczynność tarczycy. Pomimo tak wielu przypadków zachorowań, objawy występujące w przebiegu schorzeń tarczycy są często bagatelizowane. Wiele osób żyje więc z niezdiagnozowaną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do wielu powikłań.
 • Podstawowym testem stosowanym w diagnostyce chorób tarczycy jest oznaczenie hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. TSH to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, a zmiany jego poziomu we krwi wiążą się ze zmianą poziomu hormonów tarczycowych – tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) i ich wolnych frakcji (odpowiednio FT4 i FT3).
 • Wzrost stężenia TSH we krwi obwodowej związany jest z niedoczynnością tarczycy, natomiast spadek jego poziomu – z nadczynnością tarczycy. Nieprawidłowy poziom TSH to wskazanie do dalszej diagnostyki – zalecany jest pomiar stężenia FT4 i FT3, a także wykonanie badania ultrasonograficznego tarczycy, które zobrazuje strukturę gruczołu.
 • Leczenie zależne jest od rodzaju choroby - w przypadku niedoczynności tarczycy najczęściej stosowana jest L-tyroksyna, w nadczynności natomiast stosuje się takie leki jak metizol, beta-blokery czy propranolol, leczenie radiojodem lub chirurgiczne usunięcie gruczołu tarczowego.

Co zyskujesz wykonując badanie pozwalające na pomiar stężenia TSH?

Badanie i bezpieczeństwo

Dzięki oznaczeniu TSH we krwi uzyskasz informację, czy Twoja tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Jeżeli wynik wskazuje na zaburzenia jej czynności, zlecona zostanie dodatkowa diagnostyka. Odpowiednie zdiagnozowanie problemu pozwoli natomiast na wdrożenie leczenia, tak aby zniwelować objawy danej choroby i zapobiec wystąpieniu powikłań.

Odpowiednia diagnoza

Osoby, u których zdiagnozowano już chorobę tarczycy i wdrożono leki, dzięki pomiarowi poziomu hormonu TSH będą mogły monitorować swój stan zdrowia i ocenić skuteczność zastosowanych terapii.

W jaki sposób należy wykonać badanie?

 • W celu oznaczenia poziomu TSH, należy zamówić badanie przez stronę internetową. Niezwłocznie po dokonaniu zamówienia, do klienta wysyłane są wiadomości SMS i e-mail zawierające unikalny, złożony z sześciu znaków numer badania.
 • Z numerem tym należy zgłosić się do jednego z niemal 550 punktów pobrań na terenie całej Polski – po podaniu numeru pracownikowi punktu, od pacjenta pobierana jest próbka krwi żylnej. Do punktu należy udać się w dowolnym terminie w godzinach otwarcia (żadne dodatkowe rejestracje nie są konieczne). Pobranie krwi odbywa się na czczo.
 • Gotowy wynik badania pacjent odbiera przez stronę internetową laboratorium i/lub w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

TSH – hormon tyreotropowy

Cena badania:

24 zł
28 zł