Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

TSH – hormon tyreotropowy

Ocena użytkowników: 16 ocen
5.0

Jest to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy

Badanie polega na oznaczeniu we krwi stężenia TSH

TSH to hormon tyreotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową

Oznaczenie stężenia TSH we krwi jest bardzo przydatne w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy i monitorowaniu ich leczenia

W ramach pakietu badamy:

 • stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi
 • Typ badania

  Pobranie krwi w placówce
  Sprawdź listę placówek
  TSH – hormon tyreotropowy

  Cena w placówce

  35.00 

  Cena online:

  29.00 
  Technologia badania:Test ELISA

  Czas oczekiwania na wynik:do 4 dni roboczych

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Badamy poziom hormonu TSH w surowicy krwi

  • TSH to hormon tyreotropowy, który wytwarzany jest przez przysadkę mózgową - reguluje on poziom hormonów produkowanych przez tarczycę (tyroksyny i trójjodotyroniny)
  • Nieprawidłowy poziom TSH we krwi może świadczyć o zaburzeniach czynności tarczycy, takich jak jej nadczynność lub niedoczynność
  • Poziom TSH poniżej normy najczęściej świadczy o nadczynności tarczycy, natomiast jeżeli jest on wyższy niż norma, o niedoczynności gruczołu tarczowego

  Badanie TSH jako podstawowy test w diagnostyce chorób tarczycy

  • Choroby gruczołu tarczowego to bardzo powszechny problem w Polsce - kobiety zapadają na nie ok. 8,5 raza częściej niż mężczyźni. Najczęściej występujące schorzenia to nadczynność i niedoczynność tarczycy. Pomimo tak wielu przypadków zachorowań, objawy występujące w przebiegu schorzeń tarczycy są często bagatelizowane. Wiele osób żyje więc z niezdiagnozowaną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do wielu powikłań.
  • Podstawowym testem stosowanym w diagnostyce chorób tarczycy jest oznaczenie hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. TSH to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, a zmiany jego poziomu we krwi wiążą się ze zmianą poziomu hormonów tarczycowych – tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) i ich wolnych frakcji (odpowiednio FT4 i FT3).
  • Wzrost stężenia TSH we krwi obwodowej związany jest z niedoczynnością tarczycy, natomiast spadek jego poziomu – z nadczynnością tarczycy. Nieprawidłowy poziom TSH to wskazanie do dalszej diagnostyki – zalecany jest pomiar stężenia FT4 i FT3, a także wykonanie badania ultrasonograficznego tarczycy, które zobrazuje strukturę gruczołu.
  • Leczenie zależne jest od rodzaju choroby - w przypadku niedoczynności tarczycy najczęściej stosowana jest L-tyroksyna, w nadczynności natomiast stosuje się takie leki jak metizol, beta-blokery czy propranolol, leczenie radiojodem lub chirurgiczne usunięcie gruczołu tarczowego.
  TSH – hormon tyreotropowy

  Cena w placówce

  35.00 

  Cena online:

  29.00 
  Technologia badania:Test ELISA

  Czas oczekiwania na wynik:do 4 dni roboczych

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Badanie realizowane jest z próbki krwi żylnej w ponad 800 placówkach na terenie Polski - nasze punkty oznaczone są szyldem DIAGNOSTYKA.

  Punkt realizuje badanie

  (opcjonalnie)

  Wczytywanie...

  © 2024 Zdrowegeny.pl

  powered by greenlogic