22 123 95 55
PL
main-search

TSH – hormon tyreotropowy

5.00
Ocena użytkowników: 16 ocen

Jest to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy

Badanie polega na oznaczeniu we krwi stężenia TSH

TSH to hormon tyreotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową

Oznaczenie stężenia TSH we krwi jest bardzo przydatne w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy i monitorowaniu ich leczenia

W ramach pakietu badamy:

  • stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi

Badamy poziom hormonu TSH w surowicy krwi

  • TSH to hormon tyreotropowy, który wytwarzany jest przez przysadkę mózgową - reguluje on poziom hormonów produkowanych przez tarczycę (tyroksyny i trójjodotyroniny)
  • Nieprawidłowy poziom TSH we krwi może świadczyć o zaburzeniach czynności tarczycy, takich jak jej nadczynność lub niedoczynność
  • Poziom TSH poniżej normy najczęściej świadczy o nadczynności tarczycy, natomiast jeżeli jest on wyższy niż norma, o niedoczynności gruczołu tarczowego

Badanie TSH jako podstawowy test w diagnostyce chorób tarczycy

  • Choroby gruczołu tarczowego to bardzo powszechny problem w Polsce - kobiety zapadają na nie ok. 8,5 raza częściej niż mężczyźni. Najczęściej występujące schorzenia to nadczynność i niedoczynność tarczycy. Pomimo tak wielu przypadków zachorowań, objawy występujące w przebiegu schorzeń tarczycy są często bagatelizowane. Wiele osób żyje więc z niezdiagnozowaną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do wielu powikłań.
  • Podstawowym testem stosowanym w diagnostyce chorób tarczycy jest oznaczenie hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. TSH to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, a zmiany jego poziomu we krwi wiążą się ze zmianą poziomu hormonów tarczycowych – tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) i ich wolnych frakcji (odpowiednio FT4 i FT3).
  • Wzrost stężenia TSH we krwi obwodowej związany jest z niedoczynnością tarczycy, natomiast spadek jego poziomu – z nadczynnością tarczycy. Nieprawidłowy poziom TSH to wskazanie do dalszej diagnostyki – zalecany jest pomiar stężenia FT4 i FT3, a także wykonanie badania ultrasonograficznego tarczycy, które zobrazuje strukturę gruczołu.
  • Leczenie zależne jest od rodzaju choroby - w przypadku niedoczynności tarczycy najczęściej stosowana jest L-tyroksyna, w nadczynności natomiast stosuje się takie leki jak metizol, beta-blokery czy propranolol, leczenie radiojodem lub chirurgiczne usunięcie gruczołu tarczowego.

TSH – hormon tyreotropowy


29.00 product-price-retail
35.00 product-price-sale
product-technology
Test ELISA
product-resultTime
do 4 dni roboczych

product-page-label-box1
product-page-label-box2