22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

FT4 – wolna frakcja tyroksyny

5.00
Ocena użytkowników: 10 ocen

Jest to badanie poziomu jednego z hormonów tarczycy - tyroksyny

Badane jest FT4, czyli wolna frakcja tyroksyny

Pomiar FT4 stosowany jest w diagnostyce i monitorowaniu leczenia chorób tarczycy

W ramach pakietu badamy:

  • stężenie wolnej frakcji tyroksyny (FT4) we krwi

Badamy poziom hormonu FT4 w surowicy krwi

  • Nieprawidłowe stężenie FT4 może świadczyć o chorobach gruczołu tarczowego, takich jak jego niedoczynność lub nadczynność - wzrost stężenia FT4 występuje w nadczynności tarczycy, natomiast spadek w przebiegu niedoczynności tarczycy
  • FT4 to niezwiązana z białkami frakcja osoczowa tyroksyny (T4), która jest głównym hormonem produkowanym i wydzielanym przez tarczycę

Oznaczenie FT4 – sposób na zdiagnozowanie chorób tarczycy

  • Choroby tarczycy bardzo powszechnie występują w Polsce, a u kobiet stwierdza się je około 9 razy częściej niż u mężczyzn. Wśród najpowszechniejszych schorzeń gruczołu tarczowego wymienia się jego niedoczynność i nadczynność.
  • Podstawowe badanie stosowane w diagnostyce tych schorzeń to pomiar stężenia TSH (hormonu tyreotropowego we krwi) oraz stężenia wolnej frakcji tyroksyny (T4), czyli jednego z hormonów tarczycy.
  • Tyroksyna to hormon produkowany przez tarczycę pod wpływem TSH. Obniżony poziom wolnej tyroksyny (FT4) i podwyższony poziom TSH świadczą o niedoczynności tarczycy, natomiast podwyższony poziom FT4 i obniżone stężenie TSH o nadczynności gruczołu tarczowego.
  • Po postawieniu odpowiedniej diagnozy możliwe jest wdrożenie leczenia – w niedoczynności tarczycy najczęściej stosuje się L-tyroksynę, a w nadczynności – takie leki jak beta-blokery czy metizol, a także leczenie radiojodem czu usunięcie chirurgiczne tarczycy.

FT4 – wolna frakcja tyroksyny


33.00 na stronie
37.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce