FT4 – wolna frakcja tyroksyny
Badanie krwi

FT4 – wolna frakcja tyroksyny

 • FT4 to wolna frakcja tyroksyny , czyli jednego z hormonów tarczycy
 • Pomiar FT4 stosowany jest w diagnostyce i monitorowaniu leczenia chorób tarczycy
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

stężenie wolnej frakcji tyroksyny (FT4) we krwi

Cena badania:

18,9 zł
21,9 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

WOLNA FRAKCJA TYROKSYNY (FT4)

 • FT4 to niezwiązana z białkami frakcja osoczowa tyroksyny (T4), która jest głównym hormonem produkowanym i wydzielanym przez tarczycę
 • Nieprawidłowe stężenie FT4 może świadczyć o chorobach gruczołu tarczowego, takich jak jego niedoczynność lub nadczynność.

W ramach tego pakietu badamy:

Poziom hormonu FT4 w surowicy krwi

Wzrost stężenia FT4 występuje w nadczynności tarczycy, natomiast spadek w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Kiedy należy wykonywać badanie FT4?

PODEJRZENIE ZABURZEŃ CZYNNOŚCI TARCZYCY

PODEJRZENIE CHORÓB TARCZYCY

Test warto wykonać wtedy, jeśli obecne są objawy wiązane ze schorzeniami tarczycy – wśród objawów tych wymienia się m.in. nadmierną potliwość, biegunki, drażliwość, drżenie rąk, kołatanie serca, osłabienie mięśni, nadmierną senność, przewlekłe zmęczenie, bóle stawów, ciągłe odczuwanie zimna, przyrost wagi mimo braku apetytu, zaburzenia miesiączkowania, suchość skóry czy problemy z koncentracją.

MONITOROWANIE TERAPII CHORÓB TARCZYCY

MONITOROWANIE LECZENIA ZABURZEŃ TARCZYCY

Badanie stężenia FT4 zalecane jest również osobom z już zdiagnozowaną chorobą tarczycy w celu monitorowania efektów wdrożonego leczenia.

WĄTPLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE

NIEPRAWIDŁOWY WYNIK OZNACZENIA TSH

Jeśli wynik oznaczenia hormonu TSH (hormonu tyreotropowego) jest nieprawidłowy, w pierwszej kolejności zaleca się wykonanie badania FT4.

NIEPRAWIDŁOWY WYNIK OZNACZENIA TSH

NIEPRAWIDŁOWY WYNIK OZNACZENIA TSH

Jeśli wynik oznaczenia hormonu TSH (hormonu tyreotropowego) jest nieprawidłowy, w pierwszej kolejności zaleca się wykonanie badania FT4.

Oznaczenie FT4 – sposób na zdiagnozowanie chorób tarczycy

 • Choroby tarczycy bardzo powszechnie występują w Polsce, a u kobiet stwierdza się je około 9 razy częściej niż u mężczyzn. Wśród najpowszechniejszych schorzeń gruczołu tarczowego wymienia się jego niedoczynność i nadczynność.
 • Podstawowe badanie stosowane w diagnostyce tych schorzeń to pomiar stężenia TSH (hormonu tyreotropowego we krwi) oraz stężenia wolnej frakcji tyroksyny (T4), czyli jednego z hormonów tarczycy.
 • Tyroksyna to hormon produkowany przez tarczycę pod wpływem TSH. Obniżony poziom wolnej tyroksyny (FT4) i podwyższony poziom TSH świadczą o niedoczynności tarczycy, natomiast podwyższony poziom FT4 i obniżone stężenie TSH o nadczynności gruczołu tarczowego.
 • Po postawieniu odpowiedniej diagnozy możliwe jest wdrożenie leczenia – w niedoczynności tarczycy najczęściej stosuje się L-tyroksynę, a w nadczynności – takie leki jak beta-blokery czy metizol, a także leczenie radiojodem czu usunięcie chirurgiczne tarczycy.

Jakie korzyści przyniesie Ci wykonanie badania stężenia FT4?

Wyniki testu

Dzięki oznaczeniu hormonu FT4 dowiesz się, czy czynność Twojej tarczycy jest prawidłowa. Wyniki badania powinny być interpretowane razem z pomiarem hormonu TSH. Dzięki odpowiedniemu zdiagnozowaniu choroby tarczycy, możliwe będzie podjęcie leczenia, które pozwoli na eliminację występujących objawów i uniknięcie powikłań.

Stan zdrowia

Pacjenci z potwierdzoną chorobą tarczycy i po wdrożeniu leczenia, będą mogły ocenić jego efekty dzięki wykonaniu tego oznaczenia.

Jak należy wykonać test?

 • Aby wykonać oznaczenie hormonu FT4 we krwi, należy zamówić ten test przez internet. Od razu po dokonaniu zamówienia, klient otrzymuje wiadomości SMS i e-mail zawierające numer badania – numer ten pozwala na wykonanie testu w dowolnym z około 500 punktów pobrań.
 • Numer badania należy okazać w wybranym punkcie, po czym od pacjenta pobrana zostanie próbka krwi żylnej. Na wizytę w punkcie nie trzeba się dodatkowo umawiać, wystarczy udać się tam w godzinach otwarcia punktu.
 • Pobranie próbki krwi powinno odbyć się na czczo. Badanie nie powinno być wykonywane u pacjentów podczas leczenia heparyną i w ciągu kilku dni od zaprzestania tego leczenia.
 • Gotowy wynik badania pacjent odbiera w punkcie pobrań i/lub online.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

FT4 – wolna frakcja tyroksyny

Cena badania:

18,9 zł
21,9 zł