Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Dowiedz się czy warto wykonać Test metaboliczny

Test metaboliczny - czy warto go wykonać?

4.4
Ocena klientów: 32 ocen

Data publikacji: 2018-07-03

Data aktualizacji: 2023-08-07

Dlaczego warto wykonać test metaboliczny?

Holistyczne podejście do zdrowia znalazło stałe miejsce we współczesnej medycynie prewencyjnej i dietetyce. Zwraca się uwagę na całościowy stan zdrowia pacjenta, w co zalicza się także testy metaboliczne oparte na analizie DNA, w którym są zapisane informacje o wrodzonych uwarunkowaniach i predyspozycjach do zdrowia bądź choroby - na tej podstawie możliwe jest zaplanowanie genodiety. Testy metaboliczne, jak GENOdiagDIETA i Genodiet iGenesis, informują m.in. o:

  • możliwości rozwinięcia otyłości i chorób zależnych od diety (m.in. zaburzeń lipidowych, cukrzycy, zespołu metabolicznego, chorób układu krążenia, osteoporozy),
  • zdolnościach ochronnych przed stresem oksydacyjnym,
  • przebiegu procesów metabolicznych makroskładników i witamin,
  • ewentualnej nadwrażliwości na alkohol, sód czy kofeinę,
  • wrodzonych nietolerancjach glutenu i laktozy.

Wiedząc to wszystko można zapewnić swojemu ciału odpowiednie wsparcie w postaci właściwie dobranego żywienia, dopasowanej do siebie aktywności fizycznej i ewentualnej odpowiedniej suplementacji. Stosowne działania prewencyjne pozwolą zapobiec rozwojowi licznych chorób, wspomogą proces odchudzania i utrzymanie należnej masy ciała, a także przyczynią się do poprawy ogólnego samopoczucia i wydolności organizmu.

Badania metaboliczne GENOdiagDIETA i Genodiet iGenesis to wiarygodne i bezpieczne badania oparte na nutrigenomice i nutrigenetyce, potwierdzone latami pracy naukowców z całego świata. Przekłada się to niestety to niestety na cenę testu metabolicznego - jednak wystarczy je wykonać je tylko raz w ciągu życia, gdyż DNA się nie zmienia i przez całe życie tak samo wpływa na nasz stan zdrowia.

Test nutrigenetyczny powinna wykonać każda osoba, która chce zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się nim jak najdłużej. Warto je również wykonać, jeżeli standardowe diety nie dają efektów w odchudzaniu, chcemy pozbyć się nielubianej oponki na brzuchu, źle się czujemy, przewlekle odczuwamy zmęczenie bądź osłabienie. Kobiety planujące ciążę, sportowcy (amatorzy i wyczynowi), a także osoby z rodzinnym ryzykiem chorób metabolicznych najwięcej zyskają z testów metabolicznych. Oczywiście przede wszystkim warto je wykonać u dzieci, gdyż zdrowy styl życia powinien być uczony od najwcześniejszych lat.

Przeczytaj opinie osób, które już skorzystały z testu metabolicznego ❱


W jaki sposób można wykonać test metaboliczny?

Wyżej wymienione testy metaboliczne są bardzo proste w wykonaniu i bezpieczne. Genotesty tak samo zamawia się internetowo, jednak różnią się sposobem pobrania próbek. Aby przystąpić do testu GENOdiagDIETA należy wybrać się do punktu pobrań, gdzie zostanie pobrana niewielka ilość krwi, a przed podejściem do tego testu nie ma konieczności przygotowania się w jakikolwiek sposób (nie trzeba być na czczo). W przypadku badań Genodiet otrzymuje się zestaw do wykonania wymazu, co polega na potarciu specjalnym patyczkiem wewnętrznej strony policzka. Przed pobraniem wymazu należy nie jeść ani nie pić przez minimum 60 minut (dozwolone jest jedynie przepłukanie ust czystą wodą). Materiał genetyczny analizowany jest w laboratoriach posiadających odpowiednie certyfikacje i specjalizujących się w badaniach genetycznych. Po 4-7 tygodniach otrzymuje się raport z badania zawierający wynik analizy genetycznej wraz z rozbudowanymi zaleceniami dotyczącymi żywienia (dieta zgodna z DNA) i profilaktyki.

Pakiet badań genetycznych GENOdiagDIETA

Jeżeli chcesz uzyskać idealną sylwetkę, wzmocnić odporność oraz uniknąć takich schorzeń jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie, wykonaj badanie metaboliczne GENOdiagDIETA, dzięki któremu będziesz mógł odżywiać się zgodnie z potrzebami własnego organizmu.Test metaboliczny - informacja o metabolizmie składników

Powszechne zalecenia żywienia (m.in. w postaci piramidy) są sposobem przedstawienia, w jakich proporcjach większość osób powinna spożywać określone pokarmy. Jednak w DNA wielu osób zapisane są inne proporcje w postaci szlaków metabolicznych. Test metaboliczny jest w stanie pokazać, jakie ilości węglowodanów, białek i tłuszczów (w tym cholesterolu i odpowiednich kwasów tłuszczowych) są dobrze metabolizowane przez organizm tej konkretnej osoby, której materiał genetyczny został przeanalizowany. Jedynie oparcie swojej diety na wynikach testu metabolicznego pozwoli na zachowanie pełni zdrowia i utrzymanie właściwej masy ciała poprzez przyspieszenie metabolizmu.

Test metaboliczny daje informację również o tym, co się w organizmie dzieje z niektórymi witaminami. Nieprawidłowość genu MTHFR odpowiada za zaburzenie metabolizmu kwasu foliowego. Wówczas można zaobserwować trudności z utrzymaniem ciąży, większe ryzyko rozwoju niedokrwistości, chorób układu krążenia i układu nerwowego. Występuje również większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi (głównie wady cewy nerwowej). Test metaboliczny stwierdza też wrażliwość receptorów na witaminę D, których współdziałanie reguluje wchłanianie wapnia do krwioobiegu z przewodu pokarmowego. Witamina D dodatkowo ma pewne znaczenie w przebiegu depresji, chorób układu krążenia, autoimmunologicznych czy nowotworowych. Wiedza o nieprawidłowościach w metabolizmie witamin pozwala na dostosowanie odpowiedniej suplementacji, aby uniknąć powikłań niedoborów.

Dzięki testowi metabolicznemu można dowiedzieć się również na temat indywidualnej wrażliwości na kofeinę, sól i alkohol. Osoby nadwrażliwe na te składniki dużo wcześniej odczuwają skutki przedawkowania niż reszta społeczeństwa. W przypadku kofeiny są to: pobudzenie psychoruchowe, lęk, niepokój, przyspieszenie rytmu serca i nudności, a także może dojść do uzależnienia psychicznego i fizycznego. Nadwrażliwość na sód może się wiązać z wczesnym rozwinięciem nadciśnienia tętniczego i jego powikłań (np. retinopatią, niewydolnością nerek). Natomiast toksyczne skutki etanolu i jego metabolitów będą widoczne przy dużo niższych dawkach u osób z nadwrażliwością na alkohol.

Test metaboliczny - poznaj swoje ryzyko chorobowe

Test metaboliczny warto wykonać również, aby poznać swoje predyspozycje do rozwoju otyłości i licznych chorób zależnych od sposobu żywienia, a zatem również określenie, czy są potrzebne dodatkowe działania, aby móc ich uniknąć.

Różne czynniki składają się na ryzyko nadmiernego tycia i rozwoju otyłości. Wśród nich są negatywne zwyczaje żywieniowe i zbyt niska aktywność fizyczna, które mogą przyczynić się do dodatniego bilansu energetycznego (jemy więcej niż spalamy), zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. niedoczynność tarczycy), a także obecność niektórych genów. Gen FTO, który jest wykrywany za pomocą testu metabolicznego, odpowiada za regulację głodu i sytości - określony wariant tego genu jest odpowiedzialny za nieprawidłową regulację, a zatem przewagę uczucia głodu i trudności z utrzymaniem stałej masy ciała. Gen FTO i otyłość sama w sobie zwiększają ryzyko rozwoju chorób metabolicznych (np. chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2). Wspomniane już procesy metaboliczne (szczególnie metabolizm lipidów), które są określane przy pomocy testu metabolicznego, również mają znaczenie w rozwoju chorób metabolicznych poprzez m.in. zwiększone ryzyko wysokiego stężenia “złego cholesterolu”, podwyższonego ciśnienia tętniczego czy odkładania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Znajomość metabolizmu witaminy D pozwala ustrzec się przed rozwojem osteoporozy, a kwasu foliowego przed wadami układu nerwowego u potomstwa.

Test metaboliczny dodatkowo oznacza czynniki, które wiążą się z funkcjonowaniem systemu antyoksydacyjnego organizmu, który ma za zadanie zwalczać tzw. wolne rodniki. Wolne rodniki są nieprawidłowymi atomami lub cząsteczkami, które zawierają niesparowany elektron - z tego powodu mają zdolność do reakcji uszkadzających składniki komórek organizmu, np. DNA, białka czy lipidy. Stres oksydacyjny i wolne rodniki powstają w wyniku licznych czynników takich jak stres, palenie papierosów, obecność zanieczyszczeń w środowisku, niedobór snu i nieprawidłowa dieta. Stres oksydacyjny jest przyczyną rozwoju otyłości, zaburzeń metabolicznych, neurodegeneracyjnych, depresji, nowotworów oraz przedwczesnego starzenia się (również powoduje zmarszczki). Test metaboliczny pozwala sprawdzić, czy naturalny system oksydacyjny jest wydolny i czy jest konieczne dodatkowe wsparcie poprzez zwiększenie spożycia przeciwutleniaczy z dietą i ewentualną suplementacją.

Test metaboliczny - dowiedz się, czy masz wrodzone nietolerancje

W ramach testu metabolicznego masz możliwość przebadania się w kierunku obecności najczęstszych wrodzonych nietolerancji pokarmowych, czyli celiakii i nietolerancji laktozy.

Podstawowym czynnikiem predysponującym do rozwoju celiakii jest posiadanie polimorfizmów genów HLA-DQ2 lub HLA-DQ8, które występują u 99% chorych na celiakię (1% chorych ma inne rzadkie polimorfizmy). U niektórych osób z obecnym genem celiakii może w dowolnym momencie życia rozwinąć się pełnoobjawowa choroba (ok. 1% populacji), która wiąże się z autoimmunologiczną reakcją na spożycie glutenu - organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które niszczą komórki jelita cienkiego. Obecność aktywnej celiakii diagnozuje się poprzez pomiar przeciwciał (EmA, tTG, DGP) i ocenę stanu jelita cienkiego w badaniu histopatologicznym. Stwierdzenie celiakii jest wskazaniem do stosowania diety bezglutenowej przez całe życie w celu uniknięcia licznych dolegliwości (np. przewlekłych biegunek, bólów brzucha, niedokrwistości) oraz powikłań (np. niedożywienia, osteoporozy, przedwczesnej menopauzy).

Wrodzona nietolerancja laktozy, a właściwie hipolaktazja pierwotna, do której dochodzi u osób z polimorfizmem genu LCT. Jest to zaburzenie wydzielania laktazy, czyli enzymu rozkładającego zawartą w mleku laktozę do łatwo wchłanialnych monosacharydów, a dokładniej polega na stopniowym zmniejszaniu wydzielania laktazy wraz z wiekiem. Z tego powodu w okresie niemowlęcym i dziecięcym bez problemu trawione jest mleko i jego przetwory, a już w okresie nastoletnim lub dorosłym laktoza zaczyna powodować coraz bardziej nasilone objawy, w tym wzdęcia i bóle brzucha, uczucie przelewania i bardzo nasilone biegunki. U osób z hipolaktazją pierwotną zazwyczaj bezpieczne jest spożycie niskolaktozowych przetworów mlecznych takich jak niskolaktozowe mleko, sery żółte czy jogurty i kefiry bez dodatku mleka w proszku, a także roślinne zastępniki mleka i jego przetworów.

To badanie będzie pomocne:

Genodiet iGenesis Completo 9

Cena online:

2979.00 
Technologia badania:PCR

Czas oczekiwania na wynik:do 35 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Dostępne testy

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic