Badania metaboliczne - na czym polegają, jaka jest ich cena?

piątek 10:21 - 30.03.2018
Ocena Użytkowników (34 Ocen)
3.6
Badania metaboliczne - na czym polegają, jaka jest ich cena?
Badania metaboliczne są badaniem genetycznym określającym indywidualne zalecenia dietetyczne i zdrowotne dla Pacjenta. Pozwalają one na utrzymanie dobrego zdrowia oraz prewencję chorób przewlekłych. W ramach testu analizowane są geny odpowiadające za m.in. metabolizm składników odżywczych, predyspozycję do chorób przewlekłych czy nietolerancji pokarmowych.

Na czym polega badanie metaboliczne?

Badania metaboliczne genodiety są nowoczesną metodą diagnostyczną opartą o wiedzę z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki. Ich celem jest zbadanie genów, które u danej osoby odpowiadają za określony przebieg procesów metabolicznych.

Mianem metabolizmu określone są wszystkie reakcje chemiczne zachodzące w organizmie, które potrzebują dostarczenia energii (anabolizm) lub ją wydzielają (katabolizm). Reakcje te mogą dotyczyć rozkładu składników pokarmowych czy leków oraz syntezy mniejszych cząsteczek w większe, np. aminokwasów w białka, które ostatecznie będą budować mięśnie. Przemiany składników nie zachodzą jednak identycznie u każdej osoby, więc jednakowa dieta może być dobra dla niektórych, a uniemożliwiać prawidłowe zachodzenie procesów w organizmie innych osób.

Dzięki ogromnemu zapleczu naukowemu badania metaboliczne są wiarygodną, bezpieczną i skuteczną metodą przygotowania diety DNA. Testy te wykonuje się tylko raz, ponieważ nasz DNA jest niezmienny przez całe życie.

Jakie badania metaboliczne można wykonać?

W ofercie znajdują się badania nutrigenetyczne realizowane przez największe laboratoria diagnostyczne. Dostępne testy obejmują nieznacznie różny zakres badanych genów, jednak dostarczają równie wiarygodnych informacji na temat genetycznych uwarunkowań danej osoby.

Cennik badań metabolicznych ❱

Cena badań metabolicznych jest znacznie wyższa od typowych testów laboratoryjnych ze względu na znacznie wyższe zaawansowanie technologiczne sprzętu, który jest potrzebny, a także konieczność odpowiednio wyszkolonego personelu.

Kto odniesie największe korzyści z badania?

Wykonanie badania genodiety da pozytywne efekty każdemu. Najwięcej na realizacji badania metabolicznego zyskują jednak niektóre grupy osób:

 • mające trudności z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała,
 • ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi,
 • z rodzinnym obciążeniem chorobami przewlekłymi,
 • które mają złe samopoczucie i odczuwają nieprzyjemne dolegliwości (przewlekłe zmęczenie, migreny, ogólne osłabienie, wzdęcia, problemy z zasypianiem),
 • planujące ciążę,
 • uprawiające sporty amatorsko bądź wyczynowo.

Czego można dowiedzieć się z badania metabolicznego?

Badania metaboliczne analizują obecność genów, które odpowiadają za:

 • przemiany składników odżywczych,
 • zdolność antyoksydacyjną organizmu,
 • nadwrażliwości,
 • nietolerancje pokarmowe,
 • występowanie chorób dietozależnych.

Składowa badania metabolicznego O czym mówi?

Typ metaboliczny

o proporcjach węglowodanów, białek i tłuszczów w diecie, które są optymalne dla zdrowia i utrzymania prawidłowej masy ciała

Ryzyko chorób dietozależnych

o obciążeniu polimorfizmem genu FTO, które zwiększa ryzyko m.in. otyłości czy zespołu metabolicznego, a dodatkowo zaburza odczuwanie głodu i sytości

Metabolizm witamin i składników mineralnych

o prawidłowości przebiegu przemian najważniejszych witamin i minerałów - informacja np. o metabolizmie kwasu foliowego jest istotna w profilaktyce wrodzonych wad u płodu, a witaminy D w prewencji osteoporozy.

Zdolność antyoksydacyjna

o funkcjonowaniu naturalnych mechanizmów oczyszczania organizmu, które chronią przed rozwojem stresu oksydacyjnego odpowiadającego za rozwój wielu chorób, bezpłodność i przyspieszone starzenie

Nietolerancje pokarmowe

o predyspozycjach do celiakii i wrodzonej nietolerancji laktozy, w których dla utrzymania zdrowia konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety eliminacyjnej

Nadwrażliwości na sód, kofeinę i alkohol

o metabolizmie tych składników, w których nieprawidłowości mogą przyspieszać procesy chorobowe w organizmie

Co Pacjent może zrobić po przeprowadzeniu badania?

Mając przed sobą gotowy raport z badania metabolicznego, kolejnym krokiem będzie wprowadzenie diety na podstawie DNA. Dołączona do wyniku interpretacja pozwala na samodzielne skomponowanie jadłospisu. Każdemu pacjentowi zapewniania jest (w cenie badania) konsultacja otrzymanego rezultatu ze specjalistą, dzięki czemu możliwe jest doprecyzowanie zaleceń żywieniowych. Dodatkowo może być konieczne dostosowanie odpowiedniej suplementacji do rezultatu badania.

Przeczytaj opinie o genodiecie ❱

Jak przeprowadzić test?

Badanie rezerwuje się poprzez stronę Zdrowegeny.pl. W przypadku GENOdiagDIETA następnie z numerkiem rezerwacyjnym z sms udajemy się do jednego z 450 punktów pobrań w celu pobrania krwi. W Genodiet ® Completo i Genodiet iGenesis Basic otrzymuje się przesyłkę do samodzielnego pobrania wymazów z jamy ustnej, które następnie wysyła się do laboratorium.

Lista placówek, w których wykonasz badania metaboliczne

Aktualizacja: 2019-06-07

Bibliografia:

 1. Berná G. et al.: Nutrigenetics and nutrigenomics insights into diabetes etiopathogenesis. Nutrients. 2014 Nov 21;6(11):5338-69.
 2. Deng Y. et al.: Lactose Intolerance in Adults: Biological Mechanism and Dietary Management. Nutrients. 2015 Sep; 7(9): 8020–8035.
 3. Fenech M.: Nutrigenomics and Nutrigenetics: the New Paradigm for Optimising Health and Preventing Disease. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2015;61 Suppl:S209.
 4. Human Nutrition, edited by Catherine Geissler, Hilary Powers, Elsevier 2011.
 5. Keijer J. et al.: Nutrigenomics of body weight regulation: a rationale for careful dissection of individual contributors. Nutrients. 2014 Oct 21;6(10):4531-51.
 6. Perez-Martinez P. et al.: Nutrigenetics, metabolic syndrome risk and personalized nutrition. Curr Vasc Pharmacol. 2013 Nov;11(6):946-53.
Statystyki:
0 komentarzy
21038 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

GENOdiagDIETA - geny metabolizmu i otyłości

Pakiet badań GENOdiagDIETA pozwala na określenie unikalnego profilu metabolicznego pacjenta w oparciu o analizę genetyczną

GENOdiagDIETA - geny metabolizmu i otyłości

 • Pakiet badań GENOdiagDIETA pozwala na określenie unikalnego profilu metabolicznego pacjenta w oparciu o analizę genetyczną
 • Wynik badania to podstawa idealnej diety, która umożliwi osiągniecie optymalnej wagi i uniknięcie wielu poważnych schorzeń dietozależnych
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

Konsultację uzyskanych wyników ze specjalistą

Zdrowegeny.pl Tick Icon

Raport z badania wraz z zaleceniami żywieniowymi

Zdrowegeny.pl Tick Icon

Analizę genetyczną w laboratorium

Cena badania:

773 zł