Co to są badania nutrigenetyczne?
Data publikacji: 2017-06-28
Data aktualizacji: 2019-06-07
Na czym polega nutrigenetyka?
Opracowanie badań genodiety możliwe jest dzięki nutrigenetyce, czyli dziedzinie nauki zajmującej się relacjami zachodzącymi między składnikami żywności a naszymi indywidualnymi genetycznymi cechami. W ramach tej dziedziny przeprowadzane są więc analizy oceniające znaczenie dziedzicznych zmian (na przykład polimorfizmów genetycznych) obecnych w genach i ich potencjalny wpływ na związki między funkcjonowaniem organizmu a żywieniem.
Nutrigenetyka pozwala więc na dostosowanie sposobu odżywiania do indywidualnych genetycznych skłonności - zapotrzebowanie każdego z nas na poszczególne składniki odżywcze zależy od tych predyspozycji i często różni się od norm ustalanych przez specjalistów dla wszystkich ludzi. Dieta przygotowana na podstawie DNA ma więc na celu zapewnienie pacjentowi dobrego samopoczucia, stanu zdrowia i idealnej wagi - sprawi ona również, że unikniemy groźnych chorób dietozależnych w przyszłości.
Badania nutrigenetyczne - testy GENOdiagDIETA i Genodiet
Na rynku dostępne są różne testy metaboliczne z tego zakresu, dzięki którym możliwe jest przygotowanie diety DNA. Należy do nich GENOdiagDIETA, Genodiet i Genodiet iGenesis w różnych zakresach, czyli podobne testy, różniące się między sobą w zakresem oraz sposobem wykonania. Badania te zostały opracowane na podstawie tysięcy publikacji naukowych, co gwarantuje ich wiarygodność i skuteczność - dzięki podstawom naukowym testy te są chętnie polecane przez wielu lekarzy, fizjologów żywienia i dietetyków (sprawdź badania do dietetyka). Testy przeprowadzane są w wyspecjalizowanych laboratoriach genetycznych przez wykwalifikowanych diagnostów.
Test GENOdiagDIETA obejmuje analizę dwudziestu genów, podczas gdy Genodiet Completo - piętnastu genów. W przypadku badania Genodiet iGenesis 4 (Anti-Aging oraz Waga i Zdrowie) analizowanych jest 104 polimorfizmy, zaś w iGenesis 9 aż 130 polimorfizmów. Są to geny odpowiedzialne między innymi za metabolizm tłuszczów, węglowodanów, witamin, predyspozycje do otyłości i innych dietozależnych chorób, a także nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych. Testy te sprawdzają ponadto zdolność organizmu do eliminacji toksyn i wolnych rodników, co także ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na podstawie analizy genetycznej przygotowywany jest profil metaboliczny (żywieniowy) pacjenta, do którego dostosowywane są następnie indywidualne żywieniowe wytyczne.
Wykonanie testów Genodiet jest możliwe już bez wychodzenia z domu - po zamówieniu drogą internetową, do klienta dostarczany jest zestaw do samodzielnego przygotowania próbki śliny. Gotowa próbka jest następnie odsyłana do laboratorium genetycznego, wynik analizy gotowy jest natomiast w ciągu siedmiu tygodni.
Do prawidłowego przeprowadzenia GENOdiagDIETA konieczna jest natomiast niewielka próbka krwi, która pobierana jest w jednym z ok. 500 punktów pobrań rozmieszczonych na terenie całego kraju. Wynik analizy genetycznej udostępniany jest osobie badanej w ciągu dwudziestu dni roboczych.
Zarówno do raportu z GENOdiagDIETA, jak i z Genodiet dołączane są indywidualne zalecenia żywieniowe, pacjent ma ponadto możliwość konsultacji własnego wyniku ze specjalistą. Należy podkreślić, że badania nutrigenetyczne (jak wszystkie inne testy genetyczne) wykonuje się tylko raz w ciągu całego życia, ponieważ nasz materiał genetyczny nie zmienia się nigdy - uzyskany wynik i żywieniowe wskazówki będą więc obowiązywały już zawsze. Testy można przeprowadzić w dowolnym wieku i nie są one zależne od aktualnego stanu zdrowia, nie ma więc żadnych przeciwwskazań do ich zrobienia.
Badania nutrigenetyczne - jakie korzyści odniesiesz z ich wykonania?
Dieta opracowana na podstawie wyniku uznawana jest przez specjalistów za najkorzystniejszy sposób odżywiania ze względu na dostosowanie do materiału genetycznego. Dzięki temu badaniu możemy łatwo dowiedzieć się, jak trwale schudnąć lub zwiększyć swoją masę ciała - w ramach wymienionych powyżej testów szczegółowo analizowane są między innymi geny PPAR gamma, APOE czy gen FTO. Dzięki ich analizie możliwa jest ocena procesów metabolicznych węglowodanów i tłuszczów, a także sprawdzenie genetycznych predyspozycji do otyłości. Na podstawie wyniku badania dieta dobierana jest w taki sposób, aby możliwy był spadek, wzrost lub utrzymanie naszej masy ciała. Ponadto, dzięki wykonaniu badania metabolicznego dowiemy się również, jaki rodzaj i czas trwania wysiłku fizycznego jest najbardziej wskazany dla naszego organizmu.
Przeczytaj więcej o badaniach Genodiet iGenesis ❱
Genodietę warto stosować nie tylko jako sposób na idealną sylwetkę, ale przede wszystkim - na poprawę własnego stanu zdrowia. Odżywianie zgodne z własnym DNA przyczyni się do uniknięcia rozwoju takich chorób zależnych od diety jak cukrzyca typu II, osteoporoza, miażdżyca czy zawał serca. Zadaniem diety DNA jest ponadto wzmocnienie naszego układu odpornościowego, co skutkuje mniejszym ryzykiem infekcji i chorób autoimmunologicznych. Dieta genetyczna jest też ogromnym wsparciem dla stosowanego leczenia w przypadku tych pacjentów, u których choroby przewlekłe się już rozwinęły.
Bardzo ważnym aspektem badań nutrigenetycznych jest również ocena naszych zdolności do eliminowania wolnych rodników i toksyn z organizmu. Procesy detoksykacyjne są niezmiernie istotne, ponieważ odgrywają ważną rolę między innymi w profilaktyce nowotworowej czy spowalnianiu starzenia się organizmu. Jeżeli w naszym materiale genetycznym obecne są polimorfizmy wpływające na te procesy negatywnie, konieczne jest wspomaganie organizmu poprzez bogatą w przeciwutleniacze dietę.
Analizowany jest również metabolizm różnych witamin, w tym witaminy B9 (kwasu foliowego). Odpowiednie stężenie tej witaminy w organizmie kobiety ciężarnej jest kluczowe dla odpowiedniego rozwoju płodu, ponieważ zapobiega występowaniu u niego wad cewy nerwowej. Dieta dostosowana do materiału genetycznego przyszłej mamy minimalizuje też ryzyko wystąpienia cukrzycy i podwyższonego ciśnienia w trakcie ciąży.
Test nutrigenetyczny to także sposób na dowiedzenie się o genetycznych predyspozycjach do nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych - są to schorzenia bardzo powszechne wśród Polaków, a ze względu na różnorodne (często niespecyficzne) dolegliwości trudno je prawidłowo zdiagnozować. Brak ich wykrycia i odpowiedniego leczenia może z kolei skutkować bardzo poważnymi komplikacjami w przyszłości. Ograniczenie spożycia lub całkowite wyeliminowanie danego produktu z diety zapobiegnie natomiast ich wystąpieniu.
Przeczytaj, jakie są opinie na temat badań nutrigenetycznych ❱
Kto powinien wykonać badania nutrigenetyczne?
- trudności z uzyskaniem prawidłowej masy ciała;
- występowanie dolegliwości o przyczynie trudnej do ustalenia, takich jak osłabienie organizmu, senność w ciągu dnia, zwiększona męczliwość, wzdęcie brzucha, biegunki, zaparcia, migreny, trudności z zasypianiem, bóle kostne, bóle mięśni czy zaburzenia widzenia - powodem takich objawów może być nieodpowiednia dieta czy nietolerancja lub nadwrażliwość pokarmowa;
- obecność chorób metabolicznych jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza czy miażdżyca, lub przypadki schorzeń tego typu;
- planowanie posiadanie potomstwa.
Badania nutrigenetyczne zalecane są wszystkim tym osobom, które są zainteresowane profilaktyką zdrowotną i chcą bardzo dokładnie poznać własny organizm.
To badanie będzie pomocne:
Dostępne testy
1690.00 zł
Te artykuły mogą Cię zainteresować
PAŹ 4, 2016
GRU 8, 2016
MAR 18, 2018