Ile kosztuje badanie DNA?

środa 03:12 - 19.07.2017
Ocena Użytkowników (4 Ocen)
5.0
Ile kosztuje badanie DNA?
Koszt przeprowadzenia badania DNA może wynieść od około kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych i jest zależny od rodzaju i zakresu analizy. Testy genetyczne pozwalają na odczytanie informacji zawartej w naszym materiale genetycznym - wykorzystywane są między innymi w diagnostyce i profilaktyce wielu chorób.

Ile kosztuje badanie DNA?

Na rynku dostępne są setki takich testów DNA - możliwa jest laboratoryjna analiza konkretnego genu lub kilku genów w celu zdiagnozowania danej choroby genetycznej, w celu oceny ryzyka zachorowania na dane schorzenie w przyszłości, w celu ustalenia ojcostwa, a nawet w celu ustalenia diety zgodnej z własnym materiałem genetycznym. Niektóre z nich kosztują kilkaset złotych, inne zaś kilka lub kilkanaście tysięcy.

Cennik badań DNA w ofercie Zdrowegeny.pl:

Rodzaj badania Cena

Rak piersi i jajnika ❱

od 299 zł do 1399 zł

Test na ojcostwo ❱

od 599 zł do 899 zł

Nowotwory złośliwe ❱

od 299 zł do 1399 zł

Zakrzepica ❱

299 zł

Choroba Alzheimera ❱

399 zł

FTO - gen otyłości ❱

179 zł

Niepłodność u kobiet ❱

1056 zł

Niepłodność u mężczyzn ❱

1219 zł

Hemochromatoza ❱

300 zł

Nietolerancje pokarmowe ❱

549 zł

Choroba Leśniowskiego-Crohna ❱

430 zł

Zespół Gilberta ❱

189 zł

Zdrowe macierzyństwo ❱

1269 zł

Testy nutrigenomiczne ❱

od 699 zł do 1799 zł

Badania po poronieniach ❱

od 379 zł do 1690 zł

Kariotyp ❱

od 379 zł do 1690 zł

Od czego zależy koszt?

  • Od ilości analizowanych genów - analiza pojedynczych genów to koszt kilkuset złotych (np. 250-500 złotych) - jeżeli oceniana jest natomiast większa liczba genów, koszt analizy genetycznej wzrasta. W dzisiejszych czasach możliwe jest nawet odczytanie sekwencji całego genomu, co może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
  • Od metody wykonania - najczęściej wykorzystywane tzw. sekwencjonowanie DNA, które jest stale udoskonalane, czego przykładem jest Sekwencjonowanie Nowej Generacji (tzw. sekwencjonowanie NGS), które pozwala na analizę wielu fragmentów łańcucha genetycznego naraz, jest dużo bardziej ekonomiczne oraz przebiega znacznie szybciej w porównaniu do technik starszych.

Cennik badań DNA ❱


Jakie jest zastosowanie badań genetycznych?

Testy te umożliwiają uzyskanie informacji kluczowych dla zdrowia człowieka - nic dziwnego więc, że wykorzystuje się je bardzo powszechnie w wielu dziedzinach medycyny i w profilaktyce zdrowotnej. Testy genetyczne pozwalają na wykrycie takich zmian genetycznych jak polimorfizmy i mutacje - możemy je odziedziczyć po przodkach lub pojawiają się one podczas zapłodnienia, ponadto istnieje ryzyko przekazania ich także naszemu potomstwu. Za pośrednictwem testu genetycznego na ojcostwo możliwe jest ustalenie ojcostwa z największą pewnością, dzięki czemu badanie takie ma zastosowanie podczas uznania ojcostwa bądź zaprzeczenia ojcostwa.


Jakie są zalety diagnostyki genetycznej?

  • Jednorazowe przeprowadzenie danej analizy - nie ma potrzeby powtarzania testu ze względu na to, że nasz materiał genetyczny nie zmienia się nigdy. Raz uzyskany wynik obowiązuje więc już zawsze.
  • Wynik nie jest zależny od aktualnego stanu zdrowia, nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do zrobienia testu i można wykonać go w dowolnym wieku.
  • Są to najbardziej wiarygodne laboratoryjne metody diagnostyczne - ich czułość jest wyższa niż 99%, więc wyniki fałszywe zdarzają się niezwykle rzadko.
  • Do wykonania testu genetycznego wykorzystywana jest zwykle niewielka próbka krwi żylnej lub śliny pacjenta.

Jak wykonać analizę DNA?

Wybrany przez siebie test można zarezerwować za pośrednictwem Zdrowegeny.pl. Większość badań wykonuje się w punkcie pobrań, których jest dostępnych ok. 400 w Polsce, po okazaniu numeru rezerwacji - tam zostaje pobrany materiał. Niektóre z badań wykonywane są wysyłkowo - klient od Zdrowegeny.pl otrzymuje przesyłkę z zestawem do samodzielnego pobrania materiału, które następnie należy przekazać do laboratorium za pośrednictwem kuriera. Wyniki analizy udostępniane są online i/lub w punkcie pobrań.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie DNA ❱


Aktualizacja: 2018-10-23

Statystyki:
0 komentarzy
7280 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Nietolerancje pokarmowe

Badania genetyczne w kierunku nietolerancji pokarmowych mogą pomóc Ci zastosować odpowiednią dietę!

Nietolerancje pokarmowe

  • Dla osób mających mało specyficzne, choć dolegliwe i potencjalnie niebezpieczne objawy o trudnej do wyjaśnienia przyczynie, takie jak bóle mięśni i stawów, bóle brzucha, zaburzenia funkcji wątroby lub jelit czy zaburzenia rytmu serca
  • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

celiakii

nietolerancji fruktozy

nietolerancji laktozy

Cena badania:

519 zł