Senność w ciągu dnia - co może być przyczyną?

wtorek 12:00 - 17.04.2018
Ocena Użytkowników (23 Ocen)
3.9
Senność w ciągu dnia - co może być przyczyną?
Senność w ciągu dnia może negatywnie wpływać na koncentrację i jakość pracy. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena snu. Nadmierna senność może być jednak skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, zaburzeń snu oraz różnych stanów chorobowych, których wyleczenie pozwoli na zmniejszenie patologicznej senności.

Senność w ciągu dnia - nieprawidłowa higiena snu

Dzisiejszy tryb życia bardzo często narzuca konieczność pracy po godzinach, zarywanie nocy. W ciągu tygodnia wiele osób kładzie się bardzo późno, a wstaje wcześnie, za to w weekend wysypia się do południa. Do tego dochodzą silne bodźce aż do ostatniej chwili przed pójściem do łóżka - smartfony, nadmierna aktywność fizyczna, kofeina czy alkohol. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do rozregulowania rytmu snu i czuwania, przez co w nocy mamy trudności z zaśnięciem, a w dzień trzyma nas senność. Sposobem na redukcję senności w ciągu dnia jest odpowiednia higiena snu.

Senność - przyczyny zdrowotne

 • nietolerancje pokarmowe,
 • zaburzenia snu,
 • encefalopatia wątrobowa z zaburzeniami świadomości,
 • zespół hiperkalcemiczny,
 • wstrząs,
 • powikłania grypy ze strony układu nerwowego,
 • ciężka hiponatremia,
 • hipernatremia,
 • mastocytoza,
 • niedoczynność tarczycy,
 • przewlekła choroba nerek,
 • gruźlica układu nerwowego,
 • ostra niewydolność serca,
 • przewlekła niewydolność oddechowa z hiperkapnią,
 • kwasica - może prowadzić do śpiączki ketonowej,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • cukrzyca,
 • niedokrwistość,
 • mononukleoza,
 • astma z napadami w nocy,
 • niskie ciśnienie,
 • zatrucie cyjankiem lub cyjanowodorem.

Senność - cukrzyca

Senność może być jednym z objawów sugerujących zaburzenia gospodarki węglowodanowej, czyli cukrzycy typu 1, 2 lub rzadziej występujących rodzajów. Charakterystyczne są również: wielomocz, nasilone pragnienie, odwodnienie, kwasica i śpiączka ketonowa, ropne zakażenia skóry oraz zakażenia układu moczowo-płciowego. Senność i osłabienie są bardzo typowe dla odwodnienia. W przypadku wystąpienia tych objawów należy wykonać pomiar glikemii na czczo i krzywą insulinową, a następnie skonsultować się z diabetologiem i dietetykiem w kwestii odpowiedniej farmako- i dietoterapii.

Senność - niedoczynność tarczycy

Zaburzenia pracy tarczycy i obniżony poziom jej hormonów przyczynia się do znacznego spowolnienia metabolizmu. Skutkuje to zwiększeniem masy ciała, uczuciem zimna, osłabieniem, przewlekłym zmęczeniem, sennością, słabą tolerancją wysiłku i licznymi dodatkowymi zaburzeniami metabolicznymi. Diagnostyka niedoczynności tarczycy opiera się na pomiarze stężenia TSH (tyreotropiny), FT3 (trójjodotyroniny) i FT4 (tyroksyny), a terapia polega na przyjmowaniu preparatów L-tyroksyny oraz odpowiedniej diecie.

Senność - nietolerancje pokarmowe

Senność i przewlekłe zmęczenie mogą wskazywać na nietolerancje pokarmowe związane z przeciwciałami IgG. Rzadko się myśli o nich jako o przyczynie, gdyż jakiekolwiek objawy tego typu nietolerancji ujawniają się po 24-96 godzinach od spożycia nietolerowanego składnika i zwykle są mało specyficzne. Mogą występować również bóle głowy, trudności z koncentracją, wahania nastroju, problemy z zasypianiem, bóle brzucha, wzdęcia, uczucie przelewania, niestrawność, zmiany skórne. Dolegliwości są skutkiem przewlekłego stanu zapalnego w organizmie, który rozwija się, gdy regularnie spożywane są szkodliwe pokarmy. Aby stwierdzić, co szkodzi, należy wykonać pomiar stężenia przeciwciał IgG swoistych dla konkretnych produktów spożywczych i dodatków do żywności np. testem IMMUNOdiagDIETA. Na podstawie szczegółowego raportu i po konsultacji z dietetykiem należy wprowadzić dietę rotacyjną bądź eliminacyjną, która ma za zadanie zmniejszyć stan zapalny, znieść przykre dolegliwości oraz z czasem przywrócić tolerancję wykluczonego pożywienia.

Testy na nietolerancje pokarmowe

Dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych zależnych od IgG. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych.

Dowiedz się więcej

Senność - zaburzenia snu

Problemy z zasypianiem oraz zaburzenia, które zmniejszają jakość snu, będą sprawiać, że w ciągu dnia będzie występować nasilona senność. Międzynarodowa klasyfikacja zaburzeń snu wyróżnia główne kategorie tego problemu: bezsenność, zaburzenia oddychania związane ze snem, hipersomnie (m.in. narkolepsja), zaburzenia rytmu okołodobowego, parasomnie (w tym lęki i koszmary nocne), zaburzenia ruchowe związane ze snem i inne zaburzenia snu.

Bezsenność w 50-60% spowodowana jest zaburzeniami i chorobami psychicznymi, w tym szczególnie depresją, w której współistnieją bezsenność i nadmierna senność. Kolejnymi mniej częstymi przyczynami są uzależnienia od alkoholu, leków uspokajających i nasennych, choroby (związane z bólem, endokrynologiczne, metaboliczne) oraz bezsenność pierwotna m.in. na skutek sytuacji stresowych, nieprawidłowej higieny snu lub genetycznego uwarunkowania.

Obturacyjny bezdech senny wywołuje w czasie snu okresy bezdechu, które to prowadzą do nieświadomego przebudzania się. Wielokrotne bezdechy znacznie zaburzają naturalne fazy snu, przez co sen jest dużo gorszej jakości. Głównymi objawami będzie chrapanie w nocy oraz przewlekłe zmęczenie i senność w ciągu dnia. Obturacyjny bezdech senny dotyka szczególnie często osoby otyłe, dlatego u podstaw leczenia będzie zmniejszenie masy ciała.

Senność może być spowodowana zaburzeniami rytmu okołodobowego, m.in. nieregularnym rytmem snu i czuwania, pracą zmianową i zmianą strefy czasowej (tzw. jet-lag). Regulacja rytmu dnia jest istotna dla hormonalnego uregulowania zasypiania poprzez wydzielanie melatoniny przez szyszynkę. W przypadku złagodzenia objawów zjawiska jet-lag zaleca się aklimatyzację po podróży (odpoczynek przez 2-3 dni) oraz zażywanie melatoniny.

Nadmierna senność w ciągu dnia może być również objawem narkolepsji - zaburzenia neurologicznego o podłożu genetycznym, które występuje u 1/1000-1/2000 osób w ogólnej populacji. Nadmierna senność ma charakter patologiczny i wywołuje nagłe ataki zasypiania w ciągu dnia. Może również pojawiać się katapleksja, czyli nagła utrata dowolnej kontroli siły mięśniowej, co najczęściej występuje w stanach zdenerwowania lub zmęczenia. Oprócz tego mogą pojawiać się halucynacje i paraliże przysenne najczęściej występujące podczas zasypiania lub budzenia się. W narkolepsji stosuje się farmakoterapię oraz zaleca się 2-3 drzemki w ciągu dnia, aby móc kontrolować senność.

Senność - efekt uboczny przyjmowanych leków i substancji psychoaktywnych

W skutkach ubocznych, które są opisane na ulotkach leków, często wymienia się senność, jednak tylko niektóre leki wywołują je u większości stosujących je osób.

Senność to częsty objaw leczenia benzodiazepinami oraz lekami przeciwpsychotycznymi, które są częścią terapii psychiatrycznej m.in. w schizofrenii oraz zaburzeniach lękowych. Kolejnymi substancjami wywołującymi senność są opioidy (w tym morfina), które zaleca się w leczeniu chorób związanych z bólem, np. chorobie zwyrodnieniowej stawów, nowotworach.

Stosowane w monoterapii lub leczeniu skojarzonym gliptyny (DPP-4) mogą wywołać hipoglikemię polekową, której jednym z objawów będzie właśnie nadmierna senność. Również jest to skutek uboczny leczenia nadciśnienia przy pomocy β-blokerów, gdyż zostaje obniżone ciśnienie tętnicze krwi.

Dawniej stosowane w chorobach alergicznych leki przeciwhistaminowe I generacji (m.in. hydroksyzyna) przyczyniały się do częstego występowania sedacji, senności i zmęczenia, co znacznie obniżało zdolność do pracy oraz bardzo często było przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów. Współcześnie używa się leków II generacji, które mają nikłe skutki uboczne, a ich działanie przeciwhistaminowe i przeciwzapalne jest dużo większe od leków I generacji.

Senność jest również oczywistym skutkiem stosowania różnych środków psychoaktywnych o działaniu sedatywnym - alkoholu, kannabinoidów (marihuana, haszysz) oraz wcześniej wspomnianych opioidów (kodeina, morfina, heroina), które czasem mogą być wykorzystywane w lecznictwie. W przypadku alkoholu senność nasila się wraz z wielkością spożycia, a najbardziej natężona jest w ostrym zatruciu alkoholem.

Zasady dobrej higieny snu

 1. Na 1-2 godziny przed snem zrezygnuj z korzystania z laptopa, telefonu i telewizora - wytwarzane przez nie niebieskie światło ma właściwości rozbudzające.
 2. Ustal stałe godziny kładzenia się spać i pobudek - stosuj się do nich nawet w weekendy.
 3. Unikaj drzemek w ciągu dnia.
 4. Stwórz wieczorną rutynę, która będzie oznaczała dla Twojego organizmu, że zbliża się czas na sen.
 5. Wywietrz sypialnię przed snem - podwyższona temperatura znacznie utrudnia zasypianie.
 6. Śpij 7-9 godzin dziennie zgodnie z zaleceniami amerykańskiego National Sleep Foundation.
 7. Zjedz lekkostrawną kolację 2-3 godziny przed snem.
 8. Zapewnij sobie ciemność i ciszę w sypialni.
 9. Unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu wieczorami.
 10. Późnym wieczorem unikaj czynności rozbudzających - treningów, oglądania filmów akcji, nauki, pracy. Zamiast tego zrelaksuj się za pomocą spokojnej sekwencji jogi, medytacji czy czytania książek (ale niekoniecznie horrorów).
 11. Pamiętaj, że łóżko służy do spania, a nie do pracy czy nauki.
 12. Przed snem pij napary z ziół o działaniu uspokajającym - melisy, lawendy, rumianku, chmielu, kozłka lekarskiego.
 13. Jeżeli nie możesz zasnąć, wyjdź z sypialni i poczytaj książkę, a połóż się z powrotem, gdy poczujesz senność.

Stworzenie codziennej rutyny oraz odpowiednie leczenie zaburzeń zdrowotnych to najlepszy sposób na poprawę jakości snu, a w konsekwencji zniwelowanie uczucia senności w ciągu dnia.

Aktualizacja: 2019-05-23

Statystyki:
0 komentarzy
31578 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

IMMUNOdiagDIETA 44 alergeny IgG

 • IMMUNOdiagDIETA jest badaniem umożliwiającym ustalenie tych produktów spożywczych, które nie są tolerowane przez organizm
 • Wynik testu stanowi podstawę do wdrożenia do diety odpowiednich zmian, dzięki którym poprawi się nasz stan zdrowia i samopoczucie
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

IgG zależnych nietolerancji pokarmowych

Cena badania:

460 zł