22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Jak przygotować się do badań?

Jak przygotować się do badań?

3.90
Ocena użytkowników: 40 ocen

Jak przygotować się do badania krwi?

  • Do pobrania krwi należy podejść w godzinach porannych - każdy punkt pobrań podaje dokładne godziny, w których wykonuje pobrania.
  • Badanie krwi należy wykonać na czczo.
  • Tuż przed oddaniem krwi należy odpocząć około 15 minut.
  • Nie zaleca się pobierania krwi w trakcie menstruacji.
  • Na 48 godzin przed badaniem krwi należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, ponieważ on stężenie glukozy, cholesterolu i triglicerydów oraz może podwyższyć stężenie niektórych hormonów, białek, kwasu moczowego czy aktywność kinazy kreatynowej.
  • W przypadku przyjmowania leków i suplementów diety należy skonsultować się z lekarzem, czy ich przyjęcie tuż przed pobraniem krwi nie wpłynie na wynik badania. Często bezpiecznym rozwiązaniem jest przyjęcie leków i suplementów dopiero po wykonaniu pobrania.

Zobacz listę badań krwi ❱

Co to znaczy na czczo?

Zaleca się, aby optymalna przerwa w spożywaniu posiłków przed badaniem wynosiła 12 godzin. Ponadto, ostatni spożyty posiłek powinien być lekkostrawny.

Wykonywanie badań laboratoryjnych krwi na czczo zalecane jest ze względu fakt, że różne składniki żywności w różny sposób mogą oddziaływać na stężenia analizowanych składników krwi. Są natomiast też niektóre hormony i inne składniki, których stężenie we krwi ma zmienny rytm dobowy i z tej przyczyny dla ujednolicenia wyników zaleca się pobieranie krwi do ich analizy na czczo.

Co zjeść przed oddaniem krwi do badania?

Ogólnie zaleca się, aby w dniach poprzedzających pobranie krwi do badania stosować standardowy sposób odżywiania. Niewskazane natomiast jest spożywanie przed badaniem posiłków wysokotłuszczowych, ponieważ może wówczas dojść do zmętnienia próbki, co uniemożliwi dalszą analizę. Posiłki bogate w białka mogą za to wpłynąć na zwiększenie stężenia mocznika, kwasu moczowego, amoniaku oraz białka całkowitego we krwi.

Czy można pić wodę przed badaniem krwi?

Rano po wstaniu można wypić szklankę wody. Niektórzy zalecają wypicie ciepłej wody, ponieważ ułatwia to pobranie krwi. Należy pamiętać, że musi to być woda czysta bez cukru i jakichkolwiek innych dodatków smakowych. Nie należy również sięgać po kawę czy herbatę, ponieważ zawarta w nich kofeina zwiększa stężenie glukozy i cholesterolu.

Ile godzin przed badaniem krwi nie można pić alkoholu?

Alkohol znacznie wpływa na wyniki badań krwi. Jego spożycie w ciągu 2 dni przed badaniem prowadzi do zwiększenia się objętości erytrocytów oraz zaburza poziom GGTP (enzymu stosowanego w diagnostyce m.in. chorób wątroby). Z tych przyczyn zaleca się rezygnację z picia alkoholu 48 godzin przed badaniem.

Badanie glukozy - jak się przygotować?

Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo jest powszechnie wykonywaną analizą. Przygotowanie do tego badania wygląda identycznie jak opisano w ogólnych wytycznych przygotowania do pobrania krwi.

Glikemię mierzy się również w teście doustnego obciążenia glukozą, do którego przygotowanie różni się od zwykłego pobrania na czczo. Wymagane jest posiadanie skierowania od lekarza, wynik glikemii na czczo z ostatnich 30 dni bądź pisemną zgodę na wykonanie tego testu. To badanie glukozy trwa 2 godziny - wykonywane jest pobranie na czczo, następnie wypija się roztwór 75 g glukozy, a kolejne pobrania krwi wykonywane są po jednej i dwóch godzinach. Przez cały czas badania konieczne jest spokojne siedzenie w poczekalni punktu pobrań oraz nie spożywanie posiłków, płynów i palenia papierosów, gdyż może to zaburzyć wynik badania. Dozwolone jest jedynie wypicie w tym czasie około szklanki wody.

Badanie TSH i innych hormonów - jak się przygotować?

W przypadku większości badań hormonalnych (np. badania TSH) zasady przygotowania są identyczne jak dla innych badań krwi. Wyjątek stanowią badania hormonów płciowych u kobiet - zaleca się ich wykonanie pomiędzy pierwszym a trzecim dniem cyklu menstruacyjnego, chyba że lekarz zlecający badanie zalecił inną fazę cyklu. Taki wymóg spowodowany jest faktem, że stężenia hormonów płciowych (m.in. estrogenów, androgenów) zmieniają się znacznie w zależności od fazy cyklu - brak informacji o fazie cyklu, w której kobieta wykonała badania uniemożliwia prawidłowe zinterpretowanie wyniku.

Jak pobrać mocz do badania?

  1. Kup jałowy pojemnik na mocz w aptece.
  2. Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem i osusz ręcznikiem jednorazowym.
  3. Umyj okolice cewki moczowej i krocza bieżącą wodą z mydłem i osusz ręcznikiem jednorazowym.
  4. Tuż przed pobraniem otwórz pojemnik i pobierz mocz - w zależności od badania może być konieczne pobranie z pierwszego bądź środkowego strumienia. Zamknij pojemnik. Uważaj, aby nie dotknąć wewnętrznej części pojemnika palcami ani narządami płciowymi!
  5. Opisz pojemnik swoim imieniem i nazwiskiem, a następnie jak najszybciej dostarcz do punktu pobrań (można przechowywać max 4 godziny w 2-8°C).

Zaleca się, aby próbka moczu do badań była pobrana rano po całonocnym odpoczynku (bądź minimum po 4 godzinach od ostatniego oddania).

Ile moczu do badania należy pobrać?

Pakiet badań wenerycznych z moczu - do wykonania tego badania wymagane jest 20-30 ml moczu pobranego o poranku z pierwszego strumienia.

Na wynik badania moczu wpływa wiele czynników, dlatego nie powinno się przed badaniem wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz współżyć seksualnie (przez dobę), a także nie należy wykonywać badania w trakcie miesiączki ani na 2 dni przed i 2 dni po. Ponadto badania moczu można wykonywać co najmniej 7 dni po leczeniu przeciwdrobnoustrojowym, 2 doby po zastosowaniu leków dopochwowych oraz co najmniej dzień od badań ginekologicznych (w tym USG).

Jak pobrać kał do badania?

  1. Przygotuj pojemnik do pobrania próbki kału - powinien to być jałowy pojemnik z łopatką, który można nabyć w każdej aptece, oraz drugi większy jednorazowy pojemnik.
  2. Przed oddaniem kału opróżnij całkowicie pęcherz moczowy.
  3. Następnie należy oddać kał do większego pojemnika.
  4. Pobierz próbkę kału wielkości orzecha laskowego do mniejszego jałowego pojemnika i zamknij pojemnik.
  5. Pojemnik z próbką kału opisz imieniem i nazwiskiem, włóż do woreczka foliowego i zawiąż.
  6. Dostarcz pojemnik do punktu pobrań w 2-3 godziny od pobrania, a jeśli to niemożliwe, w 24 godziny pod warunkiem przechowywania w chłodziarce w 2-8°C.

W przypadku badania kału w kierunku nosicielstwa Salmonella i Shigella do celów sanitarno-epidemiologicznych należy wykonać pobranie próbki trzy razy w ciągu trzech kolejnych dni. Pobrania należy wykonywać do pojemnika przeznaczonego do badań mikrobiologicznych (zalecane jest podłoże transportowe). Do momentu oddania próbek kału do punktu pobrań należy przechowywać je w chłodziarce.

Natomiast w przypadku badań mikroflory jelitowej wymagane jest pobranie kału do pojemnika o objętości 150 ml i wypełnienie go w ¾ objętości. Do tych badań kał należy wymieszać i pobrać łopatką z 8 miejsc do wspomnianego już pojemnika.

Wśród badań wykonywanych z próbki kału są również:

Wymaz z szyjki macicy/cewki moczowej - jak się przygotować?

Do niektórych badań wymagane jest wykonanie wymazu z chorych tkanek. Są to m.in. badania cytologiczne oraz mikrobiologicznej jak badanie w kierunku wirusa HPV.

W przypadku tego typu badań z wymazu szyjki macicy zalecane jest odpowiednie przygotowanie:

  1. Zaleca się rezygnację ze współżycia płciowego na 24 godziny przed badaniem.
  2. Należy odczekać co najmniej dobę od badania ginekologicznego lub USG dopochwowego.
  3. Badanie można wykonać 48 godzin po odstawieniu wszelkich leków dopochwowych, a w przypadku leczenia przeciwdrobnoustrojowego konieczne jest odczekanie 6 dni.
  4. Przed badaniem nie powinno się wykonywać irygacji ani zakładać tamponów, a do higieny należy stosować specjalne płyny do higieny intymnej o pH kwaśnym.

W przypadku analizy wymazu z cewki moczowej zaleca się wykonanie pobrania rano przed pierwszym oddaniem moczu bądź minimum 3 godziny od poprzedniego pobrania.

Wymaz z jamy ustnej - jak wykonać?

Przed pobraniem wymazu należy przez minimum 2 godziny nie jeść, nie pić, nie myć zębów, nie żuć gumy ani nie palić papierosów.

  • Wyjmij z opakowania wymazówkę chwytając za końcówkę bez aplikatora (wygląda jak wacik) uważając, żeby nie dotknąć nim żadnych powierzchni.
  • Włóż wymazówkę do jamy ustnej, przyłóż aplikator do wewnętrznej strony policzka i co najmniej 10 razy potrzyj zdecydowanym ruchem, a następnie wykonaj czynność ponownie w drugim policzku.
  • Delikatnie zapakuj wymazówkę do dołączonego opakowania i opisz.

Wymazy z jamy ustnej wykonywane są w ramach testów na ojcostwo oraz niektórych badań pod kątem genodiety.

Badanie z włosa - jak właściwie pobrać włosy?

Do badania z włosa wykorzystuje się niefarbowane włosy z głowy, klatki piersiowej bądź łonowe.

  • Włosy obcina się przy samej skórze, odmierza się 1,5-2 cm od miejsca obcięcia i odcina się w tym miejscu - resztę włosów można wyrzucić.
  • Do analizy z włosa wymagana jest 1 płaska łyżka stołowa obciętych włosów, które były najbliżej skóry.

Włosy wykorzystywane są do analizy pierwiastkowej włosa EHA.

Aktualizacja: 2019-07-19

Data publikacji: 2019-07-19

KyberKompaktPro – kompleksowe badanie mikroflory jelitowej


785.00 na stronie
799.00 w placówce
Technologia badania:
Metoda ilościowa i jakościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 25 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy