Selen
Badanie sprawdza poziom selenu we krwi
Selen jest jednym z pierwiastków śladowych, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu ludzkiego
W Polsce rozpowszechniony jest niedobór tego pierwiastka ze względu na niską zawartość selenu w glebie
W ramach pakietu badamy:
stężenie selenu w surowicy krwi
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekBadamy stężenie selenu w surowicy krwi
- Stężenie selenu w surowicy krwi powinno wynosić w przypadku mężczyzn poniżej 60 roku życia 75-85 µg/l, mężczyzn powyżej 60 roku życia 110-120 µg/l, natomiast u kobiet bez względu na wiek - 98-108 µg/l. Wartości poniżej tych norm świadczą o niedoborze, zaś powyżej o nadmiarze selenu
Selen – istotny niedoborowy składnik pożywienia
- Selen naturalnie możemy znaleźć w zbożach, mięsie, mleku, soczewicy, niektórych orzechach (głównie brazylijskich) i rybach. Poziom selenu w roślinnych pokarmach jest jednak silnie uzależniony od poziomu selenu w glebie. Stąd u wielu osób jest niedobór tego składnika. W niektórych krajach (np. w Finlandii) selen jest dodawany do pożywienia w trakcie produkcji żywności. Selen dostępny jest również w postaci suplementów diety.
- Selen ma istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim jest składnikiem dejodynazy jodotyroninowej, która przekształca hormon tarczycy tyroksynę do aktywnej formy trijodotyroniny. Bierze udział również w syntezie DNA i jest składnikiem jednego z ważniejszych antyoksydantów. Selen wykorzystywany jest również do produkcji spermy.
- Niedobory selenu wiążą się z obniżoną odpornością i płodnością, pogorszonym funkcjonowaniem tarczycy i zwiększonym stresem oksydacyjnym. Nadmiar selenu, chociaż rzadki, wiąże się ze znaczną toksycznością – zwiększa również ryzyko zachorowania na raka piersi.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Selen
Wczytywanie...