Selen
Badanie krwi

Selen

 • Pomiar stężenia selenu we krwi
 • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka Sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

stężenie selenu w surowicy krwi

Cena badania:

120,59 zł
124,9 zł
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 29 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

Selen

 • Selen jest jednym z pierwiastków śladowych, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu ludzkiego.
 • W Polsce rozpowszechniony jest niedobór tego pierwiastka ze względu na niską zawartość selenu w glebie.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie selenu w surowicy krwi

Stężenie selenu w surowicy krwi powinno wynosić w przypadku mężczyzn 85-120 mg/l, natomiast u kobiet 75-85 mg/l. Wartości poniżej tych norm świadczą o niedoborze, zaś powyżej o nadmiarze selenu.

Kiedy warto wykonać test?

OBJAWY NIEDOBORU/NADMIARU SELENU

OBJAWY NIEDOBORU/NADMIARU SELENU

W przypadku niedoboru selenu można obserwować problemy z tarczycą (raczej niedoczynność) i płodnością oraz większą podatność na infekcje. Zbyt wysoka ilość selenu może objawiać się zapachem czosnku z ust, łamliwością włosów i paznokci oraz zmianami skórnymi.

MONITOROWANIE SUPLEMETACJI SELENEM

PLANOWANIE/MONITOROWANIE SUPLEMETACJI SELENEM

Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów selenu oraz w trakcie należy monitorować stężenie selenu we krwi, aby odpowiednio dostosować dawkę i zakończyć suplementację we właściwym momencie.

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Selen jest niezbędny dla funkcjonowania każdego organizmu i nie jest bardzo powszechny w pożywieniu, dlatego każda osoba chcąca zadbać o swój stan zdrowia powinna regularnie badać poziom tego składnika.

Selen – istotny niedoborowy składnik pożywienia

 • Selen naturalnie możemy znaleźć w zbożach, mięsie, mleku, soczewicy, niektórych orzechach (głównie brazylijskich) i rybach. Poziom selenu w roślinnych pokarmach jest jednak silnie uzależniony od poziomu selenu w glebie. Stąd u wielu osób jest niedobór tego składnika. W niektórych krajach (np. w Finlandii) selen jest dodawany do pożywienia w trakcie produkcji żywności. Selen dostępny jest również w postaci suplementów diety.
 • Selen ma istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim jest składnikiem dejodynazy jodotyroninowej, która przekształca hormon tarczycy tyroksynę do aktywnej formy trijodotyroniny. Bierze udział również w syntezie DNA i jest składnikiem jednego z ważniejszych antyoksydantów. Selen wykorzystywany jest również do produkcji spermy.
 • Niedobory selenu wiążą się z obniżoną odpornością i płodnością, pogorszonym funkcjonowaniem tarczycy i zwiększonym stresem oksydacyjnym. Nadmiar selenu, chociaż rzadki, wiąże się ze znaczną toksycznością – zwiększa również ryzyko zachorowania na raka piersi.

Co zyskujesz wykonując pomiar stężenia selenu?

Odpowiednia diagnoza

Pomiar stężenia selenu w surowicy krwi dostarcza informacji o jej poziomie w organizmie i możliwości zaistnienia niedoboru.

Dostosowanie diety

Znajomość stężenia selenu we krwi pozwala na dostosowanie diety i ewentualnej suplementacji pod kątem występujących niedoborów bądź nadmiarów, aby zapobiec pogłębianiu się możliwych powikłań.

W jaki sposób należy podejść do badania?

 • Dokonaj rezerwacji badania selenu na Zdrowegeny.pl i dokonaj transakcji płatniczej. Po chwili otrzymasz wygenerowany specjalnie dla Ciebie alfanumeryczny kod badania.
 • Wybierz odpowiadający Ci punkt pobrań (dostępnych jest ok. 450 w Polsce) – po okazaniu tam swojego kodu ze Zdrowegeny.pl zostanie pobrana od Ciebie niewielka ilość krwi żylnej.
 • Pobranie krwi do pomiaru selenu wymaga przyjścia do punktu pobrań na czczo (13-14 h od ostatniego posiłku) oraz w godzinach porannych 7-10.
 • Wynik odbiera się online (strona internetowa laboratorium) i/lub w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Selen

Cena badania:

120,59 zł
124,9 zł