Beta-HCG – ludzka gonadotropina kosmówkowa
Test ten polega na pomiarze hormonu beta-HCG w surowicy krwi
HCG to hormon glikoproteinowy, fizjologicznie obecny we krwi i w moczu jedynie podczas ciąży
Test ten stosowany jest m.in. w potwierdzaniu ciąży i ocenie jej rozwoju
W ramach pakietu badamy:
Stężenie beta-HCG we krwi
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekW ramach tego pakietu badamy:
- Stężenie beta-HCG w surowicy krwi - Wzrost stężenia może świadczyć o ciąży czy chorobach trofoblastycznych, spadek zaś - o ciąży pozamacicznej czy poronieniu samoistnym
BETA-HCG
- HCG to gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon fizjologicznie znajdujący się we krwi i w moczu tylko w okresie ciąży.
- Hormon ten może być produkowany jednak również w niektórych stanach patologicznych, takich jak nowotwory trofoblastu lub niektóre wywodzące się z innych tkanek.
Badanie beta-HCG najczęściej stosowane jest w potwierdzaniu ciąży i ocenie rozwoju ciąży
- Ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG) to hormon glikoproteinowy fizjologicznie wydzielany przez łożysko i trofoblast - obecny jest więc tylko podczas ciąży we krwi i moczu. Może być ona jednak produkowana również w przebiegu stanów patologicznych: trofoblastycznych nowotworów lub niektórych nowotworów wywodzących się z innych tkanek.
- Pomiar beta-HCG wykonywany jest najczęściej w celu potwierdzenia ciąży i oceny jej przebiegu - podczas ciąży przebiegającej prawidłowo, stężenie beta-HCG rośnie do ok. 3 miesiąca. Na początku 2. trymestru stężenie to się normuje, a następnie stopniowo się zmniejsza.
- Z ciążą pozamaciczną wiązany jest przesunięty w czasie i słabszy wzrost stężenia HCG, z poronieniem zaś - gwałtowny spadek. Na początku 1. trymestru, spowolnienie przyrostów HCG poprzedza objawy poronienia.
- Nieprawidłowy poziom HCG może wiązać się także z obecnością aberracji chromosomowych u płodu, co wykorzystywane jest w przesiewowych, biochemicznych testach prenatalnych.
- HCG jest również markerem, mającym zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu chorób trofoblastycznych, różnicowaniu złośliwych (np. rak kosmówki) i łagodnych (np. zaśniad groniasty, zaśniad inwazyjny) nowotworów trofoblastu, a także w diagnostyce i monitorowaniu wznowy wytwarzających HCG nowotworów (np. germinalne nowotwory jąder).
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Beta-HCG – ludzka gonadotropina kosmówkowa
Wczytywanie...