Beta-HCG – ludzka gonadotropina kosmówkowa
Badanie krwi

Beta-HCG – ludzka gonadotropina kosmówkowa

 • HCG to hormon glikoproteinowy, fizjologicznie obecny we krwi i w moczu jedynie podczas ciąży
 • Test ten stosowany jest m.in. w potwierdzaniu ciąży i ocenie jej rozwoju
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

Stężenie beta-HCG we krwi

Cena badania:

38,5 zł
42 zł
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

BETA-HCG

 • HCG to gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon fizjologicznie znajdujący się we krwi i w moczu tylko w okresie ciąży.
 • Hormon ten może być produkowany jednak również w niektórych stanach patologicznych, takich jak nowotwory trofoblastu lub niektóre wywodzące się z innych tkanek.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie beta-HCG w surowicy krwi

Wzrost stężenia może świadczyć o ciąży czy chorobach trofoblastycznych, spadek zaś - o ciąży pozamacicznej czy poronieniu samoistnym

Kiedy należy wykonać pomiar beta-HCG?

PODEJRZENIE CIĄŻY

PODEJRZENIE CIĄŻY

Badanie wykonywane jest w celu sprawdzenia, czy jesteśmy w ciąży - stężenie hormonu beta-HCG wzrasta wraz z wiekiem ciąży (do ok. 3 miesiąca).

OCENA PRZEBIEGU CIĄŻY

OCENA PRZEBIEGU CIĄŻY

Pomiar stężenia beta-HCG wykonuje się również w celu oceny rozwoju ciąży – pozwala ono m.in. na rozpoznanie ciąży pozamacicznej, poronienia samoistnego, jest to również jeden z parametrów przesiewowych badań prenatalnych pod kątem wad chromosomowych płodu.

PODEJRZENIE CHORÓB TROFOBLASTU

PODEJRZENIE CHORÓB TROFOBLASTU / RÓŻNICOWANIE CHOROBY NOWOTWOROWEJ TROFOBLASTU

Beta-HCG to również marker wykorzystywany w diagnostyce i monitorowaniu chorób trofoblastu (takich jak zaśniad inwazyjny, zaśniad groniasty), a także różnicowaniu złośliwych i łagodnych nowotworów trofoblastu.

Badanie beta-HCG najczęściej stosowane jest w potwierdzaniu ciąży i ocenie rozwoju ciąży

 • Ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG) to hormon glikoproteinowy fizjologicznie wydzielany przez łożysko i trofoblast - obecny jest więc tylko podczas ciąży we krwi i moczu. Może być ona jednak produkowana również w przebiegu stanów patologicznych: trofoblastycznych nowotworów lub niektórych nowotworów wywodzących się z innych tkanek.
 • Pomiar beta-HCG wykonywany jest najczęściej w celu potwierdzenia ciąży i oceny jej przebiegu - podczas ciąży przebiegającej prawidłowo, stężenie beta-HCG rośnie do ok. 3 miesiąca. Na początku 2. trymestru stężenie to się normuje, a następnie stopniowo się zmniejsza.
 • Z ciążą pozamaciczną wiązany jest przesunięty w czasie i słabszy wzrost stężenia HCG, z poronieniem zaś - gwałtowny spadek. Na początku 1. trymestru, spowolnienie przyrostów HCG poprzedza objawy poronienia.
 • Nieprawidłowy poziom HCG może wiązać się także z obecnością aberracji chromosomowych u płodu, co wykorzystywane jest w przesiewowych, biochemicznych testach prenatalnych.
 • HCG jest również markerem, mającym zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu chorób trofoblastycznych, różnicowaniu złośliwych (np. rak kosmówki) i łagodnych (np. zaśniad groniasty, zaśniad inwazyjny) nowotworów trofoblastu, a także w diagnostyce i monitorowaniu wznowy wytwarzających HCG nowotworów (np. germinalne nowotwory jąder).

Jakie informacje uzyskasz dzięki wykonaniu badania?

Badanie i bezpieczeństwo

Dzięki oznaczeniu hormonu beta-HCG pacjentka uzyskuje informację o tym, czy jest w ciąży oraz o tym, czy przebieg tej ciąży jest prawidłowy. Badanie przyczynia się do rozpoznania ciąży pozamacicznej i poronienia.

Odpowiednia diagnoza

Dzięki badaniu możliwe jest również zdiagnozowanie chorób trofoblastu oraz różnicowanie łagodnych i złośliwych nowotworów trofoblastu – przyczyni się to do postawienia odpowiedniej diagnozy i podjęcia odpowiedniej terapii.

Jak wykonasz badanie?

 • Wykonanie oznaczenia beta-HCG jest proste – należy tylko zamówić test przez internet, a następnie zgłosić się do wybranego punktu pobrań (z ok. 500 dostępnych na terenie całego kraju) na pobranie próbki krwi żylnej.
 • Po zamówieniu testu online, do klienta dostarczana jest wiadomość SMS zawierająca unikalny numer badania. Numer ten wystarczy okazać w punkcie, po czym od pacjenta pobierana jest niewielka ilość krwi. Do punktu można udać się bez żadnych dodatkowych zapisów, w godzinach otwarcia danego punktu. Pobór krwi nie musi odbywać się na czczo.
 • Wynik analizy laboratoryjnej można pobrać przez internet i/lub odebrać w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Beta-HCG – ludzka gonadotropina kosmówkowa

Cena badania:

38,5 zł
42 zł