Markery nowotworowe u kobiet
Pomiar stężenia markerów nowotworowych we krwi związanych z rakiem piersi, trzustki, jajnika i jelita grubego.
Badanie przeznaczone jest dla wszystkich kobiet zainteresowanych profilaktyką nowotworową.
Markery nowotworowe są związkami wytwarzanymi w różnych tkankach w organizmie – ich produkcja znacznie się zwiększa, gdy rozwinie się choroba nowotworowa.
W ramach panelu badana jest również morfologia krwi oraz OB.
W ramach pakietu badamy:
marker raka jelita grubego
marker raka piersi
marker raka trzustki
marker raka jajnika
OB
morfologię krwi
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekW ramach tego pakietu badamy:
- Stężenie markera nowotworowego CA-125 we krwi - CA-125 to marker raka jajnika, jednak jego podwyższone wartości mogą również wystąpić w przebiegu zapalenia jajnika, trzustki czy wątroby, a także w ciąży i w trakcie miesiączki
- Stężenie markera nowotworowego CA 15-3 we krwi - CA 15-3 jest markerem raka piersi - wykorzystuje się go w diagnostyce, a przede wszystkim w monitorowaniu leczenia raka piersi i wykrywaniu wznów
- Stężenie markera nowotworowego CA 19-9 we krwi - Marker CA 19-9 uznaje się za specyficzny dla raka trzustki, ale wzrost jego stężenia obserwuje się także w przebiegu innych nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego (np. żołądka, przełyku czy jelita grubego)
- Stężenie markera nowotworowego CEA we krwi - Poziom markera CEA zwiększa się w przypadku raka jelita grubego, ale również nowotworów złośliwych wątroby, trzustki, tarczycy, płuca i piersi
- OB
- Morfologię krwi
Pomiar markerów nowotworowych wykonanywany jest w kierunku:
- RAK PIERSI - Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy - co roku zapada na niego ponad 17 tys. Polek, a niemal 6 tys. chorych umiera. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem – większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia.
- RAK JAJNIKA - W Polsce co roku na raka jajnika choruje ponad 4 tys., a umiera ponad 2,5 tys. kobiet. Jest to nowotwór złośliwy najczęściej wykrywany dopiero w zaawansowanym stadium. Wśród czynników ryzyka rozwoju raka jajnika wymienia się m.in. predyspozycje genetyczne i brak ciąż.
- RAK TRZUSTKI - Rak trzustki uznawany jest za jeden z najgroźniejszych nowotworów. Nowotwór ten bardzo długo nie daje żadnych specyficznych objawów, słabo reaguje również na dostępne terapie. Rocznie wykrywa się niemal 2 tysiące nowych zachorowań wśród kobiet w Polsce.
- RAK JELITA GRUBEGO - Rak jelita grubego to drugi najczęstszy nowotwór złośliwy u Polek – rocznie wykrywa się go u niemal 8 tysięcy kobiet. Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby wymienia się wiek po 50. roku życia, predyspozycje genetyczne, palenie tytoniu, nieodpowiednią dietę czy brak aktywności fizycznej.
Gdzie wykonać badanie?
Materiał do badań pobierany jest w ponad 900 placówkach DIAGNOSTYKI na terenie całego kraju.