Markery nowotworowe u kobiet
Pakiet badań

Markery nowotworowe u kobiet

 • Badanie przeznaczone jest dla wszystkich kobiet zainteresowanych profilaktyką nowotworową
 • Markery nowotworowe są związkami wytwarzanymi w różnych tkankach w organizmie – ich produkcja znacznie się zwiększa, gdy rozwinie się choroba nowotworowa
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

marker raka jelita grubego

Zdrowegeny.pl Tick Icon

marker raka trzustki

Zdrowegeny.pl Tick Icon

marker raka piersi

Zdrowegeny.pl Tick Icon

marker raka jajnika

Cena badania:

145 zł
239 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
20 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

RAK PIERSI

 • Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy - co roku zapada na niego ponad 17 tys. Polek, a niemal 6 tys. chorych umiera.
 • Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem – większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia.

RAK JAJNIKA

 • W Polsce co roku na raka jajnika choruje ponad 4 tys., a umiera ponad 2,5 tys. kobiet.
 • Jest to nowotwór złośliwy najczęściej wykrywany dopiero w zaawansowanym stadium.
 • Wśród czynników ryzyka rozwoju raka jajnika wymienia się m.in. predyspozycje genetyczne i brak ciąż.

RAK TRZUSTKI

 • Rak trzustki uznawany jest za jeden z najgroźniejszych nowotworów.
 • Nowotwór ten bardzo długo nie daje żadnych specyficznych objawów, słabo reaguje również na dostępne terapie.
 • Rocznie wykrywa się niemal 2 tysiące nowych zachorowań wśród kobiet w Polsce.

RAK JELITA GRUBEGO

 • Rak jelita grubego to drugi najczęstszy nowotwór złośliwy u Polek – rocznie wykrywa się go u niemal 8 tysięcy kobiet
 • Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby wymienia się wiek po 50. roku życia, predyspozycje genetyczne, palenie tytoniu, nieodpowiednią dietę czy brak aktywności fizycznej.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie markera nowotworowego CA-125 we krwi

CA-125 to marker raka jajnika, jednak jego podwyższone wartości mogą również wystąpić w przebiegu zapalenia jajnika, trzustki czy wątroby, a także w ciąży i w trakcie miesiączki

Stężenie markera nowotworowego CA 15-3 we krwi

CA 15-3 jest markerem raka piersi - wykorzystuje się go w diagnostyce, a przede wszystkim w monitorowaniu leczenia raka piersi i wykrywaniu wznów

Stężenie markera nowotworowego CA 19-9 we krwi

Marker CA 19-9 uznaje się za specyficzny dla raka trzustki, ale wzrost jego stężenia obserwuje się także w przebiegu innych nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego (np. żołądka, przełyku czy jelita grubego)

Stężenie markera nowotworowego CEA we krwi

Poziom markera CEA zwiększa się w przypadku raka jelita grubego, ale również nowotworów złośliwych wątroby, trzustki, tarczycy, płuca i piersi

Wskazania do przeprowadzenia badania markerów nowotworowych

W RODZINIE

NOWOTWORY ZŁOŚLIWE WYSTĘPUJĄCE W RODZINIE

Występowanie nowotworów złośliwych jajnika, piersi czy przewodu pokarmowego wśród członków bliskiej rodziny oznacza, że również my mamy większe ryzyko zachorowania na nie - warto więc wykonywać badanie markerów jako jeden z elementów profilaktyki.

PREDYSPOZYCJE GENETYCZNE

PREDYSPOZYCJE GENETYCZNE DO WYSTĘPOWANIA NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH

Potwierdzenie obecności w naszych genach mutacji zwiększających ryzyko nowotworu (np. mutacje w genach BRCA to dużo większe prawdopodobieństwo raka piersi i raka jajnika) również jest wskazaniem do systematycznych pomiarów stężeń markerów nowotworowych.

PREDYSPOZYCJI DO CHOROBY DZIECKA

ZACHOROWANIE NA NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY

Pomiar markerów nowotworowych zlecany jest osobom, które są w trakcie leczenia nowotworu lub pokonały chorobę – wynik badania pozwala na monitorowanie postępów leczenia i wykrywania wznów.

NIEODPOWIEDNIA DIETA

OBECNOŚĆ NIESPECYFICZNYCH I NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW / PODEJRZENIE CHOROBY NOWOTWOROWEJ

Nowotwory złośliwe rozwijają się w podstępny sposób, a w ich przebiegu mogą pojawić się takie symptomy jak przewlekłe zmęczenie, spadek masy ciała, utrata apetytu, wzdęcia, bóle brzucha.

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Nowotwory złośliwe mogą rozwinąć się u każdego z nas, nawet gdy wcześniej w rodzinie nikt nie chorował na nowotwór – warto więc systematycznie badać poziom markerów nowotworowych w ramach działań profilaktycznych.

Co zyskujesz poprzez wykonanie badania?

Aberracje

Badanie pozwalające na pomiar markerów nowotworowych we krwi to sposób na dowiedzenie się więcej o własnym stanie zdrowia. Wyniki testu mogą przyczynić się do postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia leczenia – nowotwór szybciej wykryty to większa szansa na pokonanie choroby.

Odpowiednia diagnoza

W przypadku kobiet chorujących na nowotwór lub tych, które już pokonały chorobę, markery nowotworowe umożliwiają kontrolowanie postępów leczenia i wykrycie ewentualnej wznowy nowotworu.

Co to są markery nowotworowe?

 • Markery nowotworowe (nazywane również antygenami lub wskaźnikami nowotworowymi) to substancje chemiczne przydatne w diagnostyce nowotworów, monitorowaniu ich leczenia, a także w wykrywaniu wznów i przerzutów. Wśród markerów nowotworowych wymienia się m.in. marker CA-125, CEA, CA 19-9 czy CA 15-3.
 • Stężenie markerów nowotworowych w tkankach prawidłowych jest bardzo niskie, ich wytwarzanie natomiast znacznie się zwiększa w przypadku rozwoju nowotworu. Im wyższe stężenie danego markera, tym bardziej zaawansowany proces nowotworowy.
 • Poziom markerów nowotworowych we krwi może zwiększyć się jednak także w przypadku innych schorzeń, takich jak zapalenia poszczególnych narządów – wynik badania przekraczający normę nie musi oznaczać więc nowotworu złośliwego, a jest podstawą do zastosowania dalszej diagnostyki. Zdarzają się również takie przypadki, gdy stężenie markera nowotworowego jest prawidłowe pomimo toczącej się w organizmie choroby nowotworowej (np. w przypadku niektórych nowotworów związki markerowe nie są uwalniane do krwi).
 • Markery nowotworowe mają również zastosowanie w monitorowaniu efektów leczenia chorych w przypadku pacjentów, u których stężenie markera było podniesione przed wdrożeniem danej terapii (np., jeśli poziom markera spada w miarę kolejnych cykli chemioterapii, leczenie przynosi zamierzone efekty).
 • Marker CA-125 uznawany jest za specyficzny dla raka jajnika, jednak jego podniesiony poziom stwierdzany jest również w przebiegu raka płuca, raka żołądka, chłoniaków, a także w przebiegu niezłośliwych schorzeń, takich jak zapalenie jajowodu, endometrioza, mięśniaki macicy czy niewydolność wątroby. Ponadto, stężenie CA-125 może się zwiększać w trakcie ciąży, połogu i podczas miesiączki.
 • Marker CA 19-9 to z kolei marker wykorzystywany w diagnostyce i monitorowaniu leczenia raka trzustki – jego stężenie może się ponadto zwiększać w raku dróg wątrobowo-żółciowych, raku żołądka czy raku jelita grubego. Nieznaczny wzrost stężenia markera CA 19-9 obserwowany jest natomiast w przebiegu stanów zapalnych trzustki, wątroby, dróg żółciowych czy w łagodnych nowotworach macicy i jajników.
 • Marker CEA, czyli antygen karcynoembrionalny, przydatny jest w diagnostyce i ocenie postępów leczenia kilku typów nowotworów – jego podwyższony poziom stwierdza się w 70% przypadków raka jelita grubego (CEA typowany jest na niezależny czynnik rokowniczy w tym raku), 65% przypadków niedrobnokomórkowego raka płuc, 55% przypadków raka trzustki, 50% przypadków raka żołądka, 40% przypadków raka szyjki macicy i raka piersi, w 25% przypadków raka jajnika. Podwyższone stężenie markera CEA stwierdza się ponadto w przebiegu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, chorób wątroby, zakażeń czy chorób tkanki łącznej. Zaobserwowano również , że większy poziom CEA we krwi występuje u palaczy papierosów.
 • CA 15-3 to marker specyficzny dla raka piersi, który wykorzystuje się przede wszystkim w ocenie leczenia i wykrywaniu wznów - gwałtowny wzrost stężenia tego markera oznacza obecność przerzutów, wzrost towarzyszy również wznowom. U ok. 20% pacjentek stężenie markera przyczynia się do postawienia diagnozy w przypadku nowotworu w I lub II stadium zaawansowania. Zwiększony poziom markera CA 15-3 obserwuje się również w raku trzustki, płuc, wątroby i jajnika, a także w łagodnych chorobach piersi i wątroby.

W jaki sposób badanie markerów nowotworowych jest wykonywane?

 • W celu wykonania pakietu badań markerów nowotworowych, zamów test przez stronę internetową. Niezwłocznie po dokonaniu płatności, otrzymasz wiadomości SMS oraz e-mail zawierające numer Twojego badania.
 • Numer badania uprawnia do zrobienia testu w dowolnym punkcie pobrań – okaż go pracownikowi punktu, a zostanie od Ciebie pobrana próbka krwi do analizy laboratoryjnej.
 • Do poboru krwi nie musisz się specjalnie przygotowywać (nie jest wymagane bycie na czczo). Wynik możesz odebrać w punkcie pobrań lub przez platformę internetową.

Punkty pobrań

NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinKatowiceBiałystokGdyniaRadomSosnowiecToruńKielce
Pakiet DNA

Pakiet badań

Markery nowotworowe u kobiet

Cena badania:

145 zł
239 zł