Anty-TG – przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie
Badanie krwi

Anty-TG – przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie

 • Test polega na oznaczeniu we krwi autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenom tarczycy
 • Badanie stosowane jest m.in. w diagnostyce chorób tarczycy
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

stężenie przeciwciał anty-TG we krwi

Cena badania:

36,9 zł
39,9 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

Przeciwciało przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG)

 • Anty-TG to przeciwciało swoiste w stosunku do tyreoglobuliny, która jest składnikiem koniecznym do produkcji hormonów tarczycy.
 • Wysoki poziom anty-TG we krwi może świadczyć o chorobach tarczycy, takich jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa, a także o innych nietarczycowych chorobach autoimmunologicznych.

W ramach tego pakietu badamy:

Poziom przeciwciał anty-TG w surowicy krwi

Anty-TG może w niskich stężeniach występować u zdrowych osób. Wysokie stężenia obserwowane są u osób z powiększoną tarczycą, poddanych zabiegom chirurgicznym tarczycy lub jodoterapii, a także w przypadku chorób autoimmunologicznych takich jak niedokrwistość złośliwa, cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów

Kiedy warto zmierzyć poziom anty-TG?

PODEJRZENIE CHORÓB TARCZYCY

PODEJRZENIE CHORÓB TARCZYCY

Podwyższony poziom anty-Tg wskazuje na choroby autoimmunologiczne tarczycy (choroba Hashimoto i Graves-Basedowa), zróżnicowana raka tarczycy. Głównym wskazaniem do badania jest powiększenie obwodu szyli – obecność wola..

MONITOROWANIE LECZENIA CHORÓB TARCZYCY

MONITOROWANIE LECZENIA CHORÓB TARCZYCY

Pomiar stężenia anty-TG jest zalecany w ocenie leczenia wola za pomocą jodu w regionach z niedoborem jodu. Pomiar może być również pomocny w wykrywaniu wznowy zróżnicowanego raka tarczycy.

TRUDNOŚCI Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ

TRUDNOŚCI Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ

Przeciwciała anty-TG wykrywane są częściej u kobiet, które poroniły. Wiążą się również z trudnościami w zapłodnieniu in vitro.

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Wczesne wykrycie podwyższonego stężenia anty-TG pozwala jak najwcześniej zareagować na zaburzenia w obrębie tarczycy, które mogą mieć poważne konsekwencje - szczególnie istotne jest to w przypadku raka tarczycy.

Co oznacza obecność przeciwciał anty-TG?

 • Anty-TG są to przeciwciała produkowane przez organizm swoiście w stosunku do tyreoglobuliny, czyli białka produkowanego przez tarczycę. Z tyreoglobuliny produkowane są hormony tarczycy – tyroksyna i trijodotyronina.
 • Niewielkie stężenie przeciwciał anty-TG stwierdzane jest u około 10% zdrowej populacji. Zwykle podwyższone stężenie obserwowane jest u osób w wieku 60-80 lat, z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy, nowotworami tarczycy i poddanych zabiegom chirurgicznym narządu tarczowego bądź jodoterapii.
 • Podwyższone anty-TG może również wiązać się z cukrzycą typu I, niedokrwistością złośliwą i innymi chorobami autoimmunologicznymi.
 • Ponadto, wzrost poziomu anty-TG po zabiegu chirurgicznym/ablacji może stanowić marker obecności nowotworu.. U chorych całkowicie wyleczonych następuje znaczny spadek poziomu tych przeciwciał do wartości niewykrywalnych po około 4 latach. Wzrost stężeń anty-TG uznaje się za pierwszą oznakę wznowy.

Co zyskujesz wykonując pomiar stężenia anty-TG?

Badanie i bezpieczeństwo

Oznaczenie stężenie anty-TG pozwala na stwierdzenie chorób autoimmunologicznych i nowotworów tarczycy. Dzięki temu możliwe jest podjęcie kroków w celu jak najwcześniejszego wdrożenia właściwej terapii.

Odpowiednia diagnoza

Osoby po leczeniu nowotworów tarczycy będą mogły monitorować swój stan zdrowia i ewentualną wznowę choroby dzięki pomiarowi stężenia przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie.

W jaki sposób należy wykonać badanie?

 • Aby oznaczyć stężenie przeciwciał anty-TG, należy dokonać zamówienia poprzez portal internetowy. Niezwłocznie po dokonaniu zakupu, klient otrzymuje unikalny kod rezerwacji za pośrednictwem wiadomości SMS i e-mail.
 • Kod rezerwacji należy okazać w jednym z naszych punktów pobrań – jest ich niemal 500 w całej Polsce. Pracownik punktu po otrzymaniu kodu dokonuje pobrania próbki krwi żylnej od pacjenta. Pobrania wykonywane są w godzinach otwarcia bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.
 • Do wykonania badania nie trzeba być na czczo.
 • Wynik udostępniany jest pacjentowi w punkcie pobrań i/lub poprzez stronę internetową laboratorium.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Anty-TG – przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie

 • Test polega na oznaczeniu we krwi autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenom tarczycy

Cena badania:

36,9 zł
39,9 zł